Dawno temu w Elblągu… samochód zderzył się z dorożką

8
08.06.2013
Dawno temu w Elblągu… samochód zderzył się z dorożką
Elbląski tramwaj
Wczoraj o godz. 17.30 na rogu ulic Mostowej (niem. Brueckstrasse) i Wodnej (niem. Wasserstrasse) doszło do zderzenia pojazdów. Nadjeżdżający od strony ul. Warszawskiej (niem. Berliner Chaussee) zamiejscowy samochód zderzył się z dorożką, ponieważ dorożkarz nie dosłyszał dźwięku klaksonu. Nikt nie ucierpiał w wypadku, jedynie auta są lekko uszkodzone. (ET, środa, 05.06.1929 r.)
Elbląskie Tramwaje
   
W bieżących dniach robotnicy zatrudnieni w spółce „Elbląskie Tramwaje”* zajmą się wymianą torów przy ulicy Stoczniowej (niem. Schichaustrasse) i przy Carlsonplatz [plac usytuowany w okolicach dzisiejszego wjazdu do Alstomu i Banku Millennium, wcześniej znajdowała się tu Brama Królewiecka, zbudowana w 1775 roku, rozebrana w 1842 roku – www.fotopolska.eu]. Szyny są w tym miejscu wyjeżdżone i już od dłuższego czasu wymagały renowacji. […]. Jak tylko zostaną zakończone te prace renowacyjne, naprawiony zostanie odcinek Górnośląska (niem. Begstrasse) – Sanssouci. Materiał potrzebny do renowacji składowany jest już od tygodni na ulicy Górnośląskiej. Zakończenie prac przewiduje się za dwa miesiące, a więc w sierpniu. (ET, wtorek, 04.06.1929 r.)
   *W roku 1885 wśród władz miejskich mocno uprzemysłowionego Elbląga pojawia się koncepcja uruchomienia tramwajów miejskich. Tramwaje miały łączyć przystań nad rzeką Elbląg z rynkiem i dworcem kolei, także z ulicą Dolną oraz skrzyżowaniem Królewieckiej i Teatralnej. Miały kursować także do browaru i parku Bażantarnia. Tramwajom w Elblągu udało się przetrwać I wojnę światową, spółka znalazła się jednak w fatalnej kondycji finansowej. 22 lata przed zapisanym w umowie terminem, bliska bankructwu spółka Elbinger Strassenbahn m.b.H. stała się własnością miasta Elbląga. W 1927 roku otwarta została długa na 2,5 km trasa przez Ziesestrasse (ul. Browarna) do krańcówki w połowie Paulikirchstrasse (ul. Obrońców Pokoju) – przy skrzyżowaniu z Pangritzstrasse (ul. Wiejska). Ruszyły także tramwaje w ciągu Poststrasse (ul. Pocztowa) oraz Äusserer Georgendamm (ul. Bema), do skrzyżowania z Trusostrasse (ul. Mickiewicza). Trwała budowa nowej zajezdni. W 1928 roku miała miejsce inauguracja trasy przez Mühlendamm (ul. Traugutta), do krańcówki Sanssouci przy skrzyżowaniu Jahnstrasse/Wittenfelderstrasse. Linia 3 połączyła Sanssouci (gospodarstwo w pobliżu skrzyżowania Jahnstrasse – ul. Agrykoli i Wittenfelderstrasse – ul. Kościuszki) ze Starym Rynkiem i przystanią. Od tego roku w Elblągu funkcjonują dwie zajezdnie tramwajowe. Otwarty został zakład z sześciotorową halą przy ulicy Ziesestrasse 91. Zajezdnia ta działa do dziś –http://gdanskietramwaje.psstm.prohost.pl/content/elblag/historia_elblag.pdf.
   
   230 lat apteki „Pod Złotym Orłem”
   
Jak wczoraj donosiliśmy na naszych łamach w dziale ogłoszeniowym, apteka „Pod Złotym Orłem” mieszcząca się przy ulicy Rybackiej (niem. Fischerstrasse) obchodzi swój 230. jubileusz. Z tej bardzo rzadkiej do świętowania okazji obecny jej właściciel, aptekarz Ernst Schwenke, który również w tym roku obchodzi trzydziestolecie wykonywania zawodu aptekarskiego, donosi nam, co następuje:
   „Pierwszymi miejscami, w których fachowo produkowano lekarstwa i aplikowano je chorym, były, jak udowodniono, przyklasztorne, czternastowieczne apteki, które były prowadzone przez braci zakonu rycerskiego. Dysponowali oni wiedzą medyczną, z której korzystało społeczeństwo. Obecną formę aptekarstwo przyjęło dopiero w połowie XVI wieku.”
   Apteka przy ulicy Rybackiej została założona w 1698 roku przez aptekarza Willanusa […]. Na początku XVII wieku jej właścicielem był Hafner, zięć Willanusa, w 1769 roku Penne, jest to bardzo powszechne nazwisko w tych okolicach. Kolejnymi właścicielami byli Schmidt, Schlueter, Blodau, Schlichting, Morawsky i od 15 lipca 1889 do 1 października 1910 Max Reichert, który obecnie mieszka w Berlinie. (ET, czwartek, 06.06.1929 r.)
   
   Nocna strzelanina
   
We wczesnych godzinach porannych dnia wczorajszego z okna mieszkania pewnego inżyniera przy ulicy Traugutta 20 (niem. Aüßerer Mühlendam) zostało oddanych sześć strzałów z pistoletu. Strzały były wymierzone w kierunku ulicy. Policja, która przybyła na miejsce zdarzenia, zastała w mieszkaniu ślady nocnej libacji. Rzekomy strzelec leżał mocno pijany w łóżku i przespał swój stan upojenia, również właściciel mieszkania nie był w stanie podać wyczerpujących danych odnośnie zdarzenia. Nikt nie został ranny. Broń została skonfiskowana. Strzelec zostanie ukarany z powodu lekkomyślnej strzelaniny. (ET, czwartek, 06.06.1929 r.)
   
   Nowe dzwony dla kościoła świętej Anny
   
Dzwony przybyły już do Elbląga i pod koniec przyszłego tygodnia mają zostać zawieszone na wieży. Chodzi tu o dzwony staliwne, które zostały odlane przez stowarzyszanie „Bochum” i nastrojone są w tonie c,s,f. Największy dzwon waży 38 cetnarów [1 cetnar to 50 kg] i będzie wydzwaniał dźwięk c […]. Drugi dzwon waży 24 cetnary, jest nastrojony na dźwięk s i ma napis: „Cierpliwi w cierpieniu”. Trzeci dzwon waży 19 cetnarów, ma brzmienie f i nosi napis: „Poświęcony dla ewangelickiej parafii św. Anny w Elblągu”. […]. Montaż belkowania do zawieszania dzwonów wykona specjalista od montażu ze stowarzyszania „Bochum”. Duży dzwon będzie wisiał 2,5 m pod zegarem, pozostałe dwa zawisną, trochę głębiej z boku. (ET, piątek, 07.06.1929 r.)
   
   Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z początku XX wieku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1929 roku.
   
   
(tłum. DK)

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Tlumaczenie " Nikt nie ucierpiał w wypadku, jedynie auta są lekko uszkodzone. " Nalezy tlumaczyc pojazdy, dorozka nie jest autem.
elblazanin2012 (2013.06.09)

info

0  
  0
elblążanin2012 - czy Ty jestes tak tępy, że nie widzisz przedruku? tak napisano w 1929 roku. to nie jest informacja współczesna. wyjdź trochę z domu, bo robisz się elblągiem.
sorry.żałosne (2013.06.09)

info

0  
  0
Do sorry. zalosne. Zalosne jest twoje wyjasnienie, oryginalnie napisano tekst w 1926r po niemiecku a ktos zalosnie tlumaczy tekst niemiecki na polski. Nie ucz mnie jezyka niemieckiego ! Skup sie na tresci tlumaczonej ! BG Niemcy
elblazanin2012 (2013.06.09)

info

0  
  0
W którym miejscu zrobiono to zdjęcie? Nie rozpoznaję budynku za tramwajem.
Kształt (2013.06.09)

info

0  
  0
Wydaje mi się że budynkiem w oddali jest dzisiejszy sąd.
xyzkk (2013.06.09)

info

0  
  0
Jest to ul. Robotnicza (obecnie przebudowywany fragment), a budynek - to kościół Bożego Ciała. Przed wojną był on dużo większy, niż dziś.
Lu (2013.06.10)

info

0  
  0
W muzyce nie ma dźwięku "s", jest "es" - e z bemolem.
Lu (2013.06.10)

info

0  
  0
Niewiarygodne, naprawa drogi, zapewne wymiana nawierzchni ul. Górnoślaskiej trwala 2 miesiace! Bez maszyn elektronarzedzi itp. W naszych czasach z calym dobrodziejstwem inwentarza ( patrz drogi 503 i 504) trwałoby to wiele, wiele dlużej.
jajacuś (2013.06.14)

info

0  
  0