Ach wakacje to rzecz miła…

5
11.06.2007
Elbląg w tym roku gościć będzie 6 kolonii, tj. około 2 tys. dziatwy i tak: do szkoły nr 3 przyjadą dzieci pracowników kopalni Szombierki w 2 turnusach, łącznie 600 dzieci, informował Dziennik Bałtycki z 11 czerwca 1957 r.
Już ostatnie dni nauki w szkołach. Tuż, tuż wakacje. Nadejście ich nie liczy się na tygodnie, lecz na dni. Ileż to projektów, ile pragnień, nadziei… Aby zdrowo było i przyjemnie, jak co roku tysiące dzieci wyjedzie na kolonie. Elbląg w tym roku gościć będzie 6 kolonii, tj. około 2 tys. dziatwy i tak: do szkoły nr 3 przyjadą dzieci pracowników kopalni Szombierki w 2 turnusach, łącznie 600 dzieci. Stołeczny Zarząd Służby Zdrowia przysyła do nas 200 dzieci, które ulokowane zostaną w Technikum Gastronomicznym. Z Zabrza z kopalni „Pstrowski” przyjedzie 400 dzieci i zamieszka w Liceum Wychowawczyń Przedszkoli. Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych w Katowicach przysyła nam również 400 dzieci, które zakwaterują się w szkole 11-letniej przy ul. Pocztowej. Także kopalnia „Barbara” z Chorzowa kieruje do nas 400 dzieci; zamieszkają one w internacie Technikum Budowy Maszyn. Wojewódzki Wydział Handlu w Katowicach umieści w szkole nr 17 260 dzieci. Tak więc miasto nasze zaroi się dziećmi przeważnie śląskimi dla których konieczna jest zmiana klimatu. Nasze zaś dzieci wyjadą dla odmiany poza Elbląg. I tak poza kolonią Wydziału Oświaty, „Zamech” wysyła 400 dzieci do Świeradowa-Zdroju. Przedsiębiorstwo Budownictwa Terenowego 100 dzieci do Suliszewa, pow. Wałbrzych, ZWP wysyła swoich 170 dzieci do swojego doskonale zresztą zorganizowanego punktu Nowa Wieś w pow. Sztum, a MPRB wysyła 250 dzieci do Krynicy Morskiej. Niezależnie od tego w mieście będą półkolonie i obozy na których także będzie wypoczywać setki dzieci. Jak nas informuje Wydz. Oświaty, przewidywane placówki letnie już się przygotowują do akcji letniej, dzieci są przebadane, personel wytypowany i częściowo dostarczony sprzęt. Wszystko więc zapowiada, że wakacje spędzone na koloniach i obozach muszą się udać, czego zresztą kochanej dzieciarni z całego serca życzymy.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

tadeta.. i jakie porówanie dzeciaki z elblaga prawie nigdzie nie jadą ;/ z roku na rok jest co raz gorzej, a dla maluchów jak i dla młodzieży nie wiele jest tu z rozrywki.
zwyczajna ona (2007.06.11)

info

0  
  0
tadeta.. i jakie porówanie dzeciaki z elblaga prawie nigdzie nie jadą ;/ z roku na rok jest co raz gorzej, a dla maluchów jak i dla młodzieży nie wiele jest tu z rozrywki.
zwyczajna ona (2007.06.11)

info

0  
  0
tandeta.. i jakie porówanie dzeciaki z elblaga prawie nigdzie nie jadą ;/ z roku na rok jest co raz gorzej, a dla maluchów jak i dla młodzieży nie wiele jest tu z rozrywki.
moje zdanie i tyle (2007.06.11)

info

0  
  0
racja jedna wielka ;/ ale cieszmy sie idą wakacje !!!!!
tytytyyt (2007.06.11)

info

0  
  0
Tak mi się wydaje, że przemówczyni moja informację sprzed 50 lat wzięła za dotycząca dnia dzisiejszego. A na marginesie to gdzie są obecnie te firmy - dające zatrudnienie i byt mieszkańcom naszego miasta - wymienione w notce oprasowej? Ile dzieci obecnie z naszegop miasta wyjeżdża dzisiaj na wakacje? Ile rodzin stać na wysłanie swych pociech an wakacyjny wypoczynek?
karolisko (2007.06.12)

info

0  
  0