W dzisiejszym odcinku Głosu z przeszłości spędzimy nieco więcej czasu w Tolkmicku, ale odwiedzimy jeszcze parę innych miejsc. Zapraszamy na podróż w czasie.
Tolkmicko odbudowuje się
Położone nad Zalewem Wiślanym, w pięknej okolicy, miasteczko Tolkmicko zostało w czasie działań wojennych silnie zniszczone. W ciągu ubiegłych 5 lat usunięto jednak częściowo ślady tych zniszczeń, zbudowano urządzenia miejskie itd. W chwili obecnej miasteczko liczące ok. 2000 mieszkańców, zamieszkane jest przede wszystkim przez rybaków i robotników fabryki przetworów owocowych; pozostałą część mieszkańców stanowią rolnicy i wolne zawody. Przy niedużym nakładzie kosztów na remont budynków, w Tolkmicku może jeszcze zamieszkać około 2000 osób. Należy zatem pomyśleć o funduszach na remont, szczególnie z tego względu, że miasteczko zaliczone zostało do miejscowości kuracyjnych i ma przed sobą możliwości rozwojowe.
Dotychczas z urządzeń miejskich odbudowano w Tolkmicku wieżę ciśnień, przeprowadzono kapitalny remont urządzeń wodociągowych, wybudowano w dzielnicy robotniczej Janowo dwie pompy publiczne oraz oczyszczono rowy odwadniające i dwa potoki. Plac pełen gruzu został zamieniony w piękny ogródek jordanowski dla dzieci.
Odbudowa i zagospodarowanie miasteczka posuwałoby się znacznie szybciej naprzód, gdyby Miejska Rada Narodowa rozwinęła żywszą działalność. Poszczególne komisje nie pracują jednak systematycznie. Radni nie biorą też czynnego udziału w realizacji ważnych zadań gospodarczych, jak np. skup zboża. Należy pomyśleć jak najszybciej o uaktywnieniu rady.
Uczniowie szkoły żeglugi wyjeżdżają na praktykę
"W Państwowej Szkole Żeglugi Śródlądowej zakończona została nauka na drugim i trzecim kursie. Młodzi marynarze wyjadą obecnie na praktykę na drogi wodne w całym kraju. Słuchacze trzeciego kursu zdają egzaminy końcowe, po których uzyskają świadectwa i patenty".
Szkolenie pracowników cegielni
W dniu 27 marca uruchomiono w Kadyni kurs szkoleniowy dla pracowników cegielni. Tematem szkolenia są zagadnienia zawodowe, związkowe i akcja socjalna. Wykłady odbywają się trzy razy w tygodniu, przy udziale ok. 30 robotników cegielni w Kadyni.
Mecz bokserski Elbląg – Gdańsk
W dniu 2 kwietnia o godz. 15 w hali sportowej przy ul. Królewieckiej odbędzie się interesujące spotkanie pięściarskie pomiędzy reprezentacją Gdańska i Elbląga. Zwolennicy sportu bokserskiego ujrzą na ringu najlepszych bokserów Wybrzeża. Zapowiedziany mecz wywołał żywe zainteresowanie w Elblągu.
Źródło: Głos Wybrzeża nr 100, 1950 r.
Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.