Na pochód, nad rzekę i do szkoły (Elbląskie Archiwum Foto)

24
02.05.2023
Na pochód, nad rzekę i do szkoły (Elbląskie Archiwum Foto)
fot. Czytelnika
Wracamy z naszym Elbląskim Archiwum Foto. Dziś mały miks tematyczny – dwie fotki sprzed wojny i jedna z czasów PRL-u. Zapraszamy na podróż w czasie.

Nasz apel o fotki z pochodów pierwszomajowych nie spotkał się niestety z wielkim odzewem, ale jednym zdjęciem podzielił się z nami pan Jacek. Według jego opisu, widzimy pochód przechodzący przez al. Tysiąclecia, zdjęcie wykonano prawdopodobnie w 1967 roku.

A teraz cofamy się w czasie jeszcze dalej, "do Elbinga". Najpierw nad rzekę. Po prawej widzimy budynek Gimnazjum obecnego Muzeum Archeologiczno-Historycznego, duży budynek ówczesnej szkoły wybudowany w latach 1914-1915 oraz Dom Rektora. W tej lokalizacji od lat 80. XIX wieku mieściła się szkoła dla dziewcząt, od 1932 szkoła średnia dla dziewcząt - Agnes Miegel Schule. Zdjęcie zostało opublikowane w albumie Blick auf Elbing z 1970 r., jego autor jest nieznany, powstało w przedziale 1932-1942.

Na pochód, nad rzekę i do szkoły (Elbląskie Archiwum Foto)
strona bildarchiv-ostpreussen
Na koniec zaglądamy na Mickiewicza, a raczej na Trusostraße, gdzie była "Szkoła Truso".

- Ulica zyskała na znaczeniu po powstaniu dworca kolejowego. Przed 1924 r. otrzymała miano ulicy Truso, od legendarnego, a nieodkrytego jeszcze wówczas, emporium Wikingów. Polski wieszcz narodowy został jej patronem po 1945 r. Zabudowa ulicy Mickiewicza powstała głównie w latach 20., w latach 60. powstało przy niej wojskowe osiedle – pisał Karol Wyszyński w naszym cyklu Historia Elbląskich Ulic. - Jednym z najlepiej zachowanych budynków jest gmach obecnej Szkoły Podstawowej nr 4, wybudowany w 1913 r. Mieściła się w nim przed wojną Szkoła Truso (Trusoschule). Fronton budynku zdobi piękny herb naszego miasta – podkreślał przewodnik PTTK. Autor zdjęcia szkoły jest nieznany, powstało w latach 30', również ono było opublikowane w albumie Blick auf Elbing.

Drugie i trzecie zdjęcie zaczerpnęliśmy ze strony bildarchiv-ostpreussen.

Wciąż zachęcamy naszych Czytelników do wysyłania nam archiwalnych fotek z Elbląga w formacie skanów na adres redakcja@portel.pl (jeśli nie ma takiej możliwości, zeskanujemy je po wcześniejszym umówieniu w naszej redakcji przy ul. 1 Maja 1c) najlepiej wraz z opisami, kogo, co i w jakim roku widzimy na zdjęciach. Zapraszamy do opowiedzenia historii związanej z danym zdjęciem czy znajdującymi się na nim osobami. Jeśli jakieś miejsce i rok trudno będzie zidentyfikować bez obaw, po publikacji z dużym prawdopodobieństwem pomogą w tym inni Czytelnicy portElu. Chętnie opublikujemy je na naszych łamach. Pokażmy elblążan i Elbląg sprzed lat!

 

Zobacz też poprzedni odcinek Elbląskiego Archiwum Foto.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Nigdy komunistom nie zapomnę tego, że nas (wówczas dzieci) przymusili 1 maja 1986 roku do marszu w pyle promieniotwórczych pierwiastków po wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu. O wybuchu poinformowali ludzi po 1 maja. Ci sami ludzie teraz są największymi "demokratami" ma tym świecie.
(2023.05.02)
Moja corka brala udzial w miedzyszkolnych zawodach biegowych po pochodzie na ul. Nowowiejskiej. Przecie pan Urban, rzecznik komunistycznego rzadu, z pochodzenia Zyd zapewnial, ze ludziom nic nie grozi. Jaki ja bylem naiwny. Lewicy nie wolno wierzyc. Garbusiarz cyklista lat 76
Zbyszek 1 (2023.05.02)
A, na którym zdjęciu jest awaria w Czarnobylu ? W tekście tego artykułu nie ma żadnej wzmianki o tamtym zdarzeniu. Czyżby już wszystko kojarzyło się z Czarnobylem. Może jednak ktoś rozpozna co przedstawia zdjęcie nr 1 i z jakiego czasu ono pochodzi. A belferską metodą autorom tych komentarzy należy się uwaga : praca jest nie na temat".
Sitcom7 (2023.05.02)
@Zbyszek 1 - Zbyszek nie wierzy lewicy. Tak samo jak krasulski. Obłudnicy
Ha ha ha (2023.05.02)
Pamiętam pochody, nieznośny upał i marsz z tymi chorągiewkami nie wiedząc o co w tym wszystkim chodzi. Na nowowiejskiej przy wieżowcach stała trybuna. Urywalismy się na lody. Wraz z końcem podstawówki i zarazem PRL skończyły się majowe upały i mamy pogodę odpowiadającą naszej demokracji...
Art :) (2023.05.02)
@Art :) - Wolę to co jest obecnie, niż tamten głód, brud, smród i ubóstwo.
(2023.05.02)
Ten PRLowski dobrobyt i przymus wyszedł mi każda dziurką.
smartfonowcy (2023.05.02)
Na fotce jest chyba szkoła nr.10 a obecnie OPGIEKA na Tysiąclecia. Trybuna była wtedy na Grunwaldzkiej. Obecnie stacja paliw.
R & P (2023.05.02)

info

6  
  2
@Zbyszek 1 - i co? umarła? jest jakieś szczególne znaczenie, że to na nowowiejskiej było? w innych częściach miasta nie było promieniowania? p.. lisz jak potłuczony, jak zawsze zresztą
MajorTom (2023.05.02)
@Sitcom7 - Ja cię boli to co o komunistach w Elblągu napisałem, to twoja sprawa.
(2023.05.02)