Zatrudniał nielegalnie 62 cudzoziemców

29
04.04.2017
Zatrudniał nielegalnie 62 cudzoziemców
fot. Straż Graniczna
Nawet 10 tysięcy złotych grzywny grozi elbląskiemu pracodawcy, który doprowadził do nielegalnego wykonywania pracy przez 62 cudzoziemców. Jak ustalili w zakończonej 31 marca kontroli legalności zatrudnienia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Elblągu, mężczyzna wprowadził cudzoziemców w błąd, zapewniając ich, że pracują legalnie.
59 Ukraińców i 3 Mołdawian pracowało przy obróbce tworzyw sztucznych w firmach na terenie Elbląga, Gdańska i powiatu gdańskiego, gdzie pracodawca realizował zlecenia jako podwykonawca. Elbląscy strażnicy graniczni stwierdzili, że szef firmy wprowadził w błąd cudzoziemców, zapewniając ich o legalnej pracy. Nieprawidłowości wobec cudzoziemców dotyczyły warunków powierzenia pracy, tj. miejsca pracy oraz rodzaju umowy cywilnoprawnej zadeklarowanych w oświadczeniach o zamiarze powierzenia wykonywania pracy.
   W tej sytuacji Straż Graniczna odstąpiła od podjęcia wobec cudzoziemców czynności administracyjnych. Wobec pracodawcy zostanie skierowany wniosek do sądu. Za popełnione wykroczenie grozi mu nawet do 10 tys. zł grzywny.
   Natomiast 12 innych cudzoziemców: 9 Ukraińców, 2 obywateli Uzbekistanu i Brazylijczyk otrzymało w ubiegłym tygodniu decyzje o zobowiązaniu do powrotu. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z Gdańska, Gdyni, Władysławowa, Kołobrzegu i Szczecina kontrole legalności zatrudnienia i pobytu wykazały naruszenia prawa przez cudzoziemców. Dotyczyło to nielegalnego wykonywania pracy, przeterminowanego pobytu, przebywania bez ważnej wizy oraz ustalenia przez funkcjonariuszy, że cele i warunki wjazdu cudzoziemca były niezgodne z deklarowanymi. Wobec wszystkich zostały orzeczone zakazy ponownego wjazdu od 6 miesięcy do 3 lat.
   
kpt. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Zastanawia mnie ile czasu zatrudniał 62 pracowników, a kwota 10tys. kary jest śmieszna. ..
Pracodawca (2017.04.04)
Przyjmijmy że sam ZUS za pracownika to 800 zl/mc - 49600,- miesięcznie zaoszczędzone. i to TYLKO za 1 miesiąc. A kara DO 10 tys. to ja płacę i zatrudniam na czarno dalej. ..
Paranoja (2017.04.04)
@Paranoja - Obliczyłeś sam ZUS dolicz do tego jeszcze że pensja minimum tysiąc złotych mniej jaką by musiał zapłacić polakowi, nic tylko zatrudniać na czarno 😉
(2017.04.04)
niezły biznes, a te 10.000,00 to pójdzie w koszty :), i tak jest nieźle do przodu
obserwator77 (2017.04.04)

info

28  
  2
Wielu elbląskich pracodawców zatrudnoa bez umowy i nie tylko cudzoziemców,wystarczy żeby PIP żetelnie i bez zapowiedzi robiła częste kontrole.
(2017.04.04)
10 tysiecy za 62 ludzi, hahahaha, kara powinna wynosic 1 mln to cos by odczul.
(2017.04.04)

info

35  
  2
draństwo w państwie, gdzie zlodziej, oszust i kombinator jest uprzywilejowany. a prawo jest ulozone tak aby stalo sie dywanem pod nogi oszusta i zlodzieja. idz ukradnij snickersa ze sklepu a wsadza cie do pierdla
turban (2017.04.04)

info

24  
  0
do 10 tysiecy zł przy wielkości "zarobku" na takim procederze to nie kara, to zachęta?
szimurina (2017.04.04)

info

28  
  0
Hang jang zas
gosc (2017.04.04)

info

18  
  1
Nazwisko tego "pracodawcy - oszusta" ! Co to za zakład ? To trzeba wiedzieć, aby móc ostrzegać biednych ludzi !
krystynaW (2017.04.04)

info

15  
  0