A moim zdaniem... (od najstarszych)
Pokazuj od
najnowszych
najnowszych
Największe
emocje
emocje
totalny kicz , ratusz jest swietny jaki jest kolo muzycznej , i niech tak zostanie
Nie - Lipa. Coś lepszego by się przydało... tak ja uważam
elblazanin- "burakowe" podejscie! Ratusz, podobnie jak inne nasze zabytki jest naszym dziedzictwem, kultura i tozsamoscia (oczywiscie jesli ktos czuje sie naprawde zwiazany z tym miastem). Ponadto odbudowa starego miasta, w tym zabytkowych obiektow(tu przypominam, iz mielismy najpiekniejsza starowke w Europie), jest dobra inwestycja w przyszlosc i lokata kapitalu. Juz teraz przyjezdza wielu turystow (wielu Niemcow, bylych mieszkancow Elbinga-swoje korzenie posiada nawet Angela Merkel), by odwiedzic swoje rodzinne strony,by przeplynac kanalem elblaskim. I jak ich przywitamy, smietniskiem i krzakami na starym miescie? Poza tym inwestycje staromiejskie sa w 75% finansowane z UE, wiec nie sa to pieniadze w calosci wprost z budzetu miasta. Tak, Elblag ma duzo, porzeb jedna z nich jest wlasnie inwestycja w turystyjke, jako rownoprawna galaz przemyslu z ktorej moga byc duze pieniadze. Co do wygladu Ratusza. Po co te spory! To ma byc rekonstrukcja, a nie budowa nowego. Wiec nalezy po prostu wziac stare zdjecie elblaskiego Ratusza staromiejskiego(ktorych mnostwo w roznych opracowaniach, na stronach internetowtych) i zrekonstruowac go. Po co te kombinacje!
do "prezydenta" - nie ma zdjęcia przedwojennego ratusza !!! Przedwojenny ratusz mieścił się w obecnym hotelu "GROMADA" ( dawny: "ELZAM" ). Ratusz na starym Mieście spalił się pod koniec XIV w. I nie ma jego zdjęć, zachowały się jeno jakieś nieliczne ryciny.
Jest w moim posiadaniu rycina ratusza staromiejskiego (z kisiazki Elblag- dzieje i architekrura) z 2 pol. XVIII wieku wedlug rysunku J.H Amelunga. W XVI wieku zostal on odnowiony i otrzymal renesansowy szczyt i wieżę.
Jest to okres przedwojenny i szanowny przedmowco temu nie zaprzeczysz!!! Na zdjeciach miedzywojennych owego ratusza juz nie ma, istnieje tylko ten z Placu Slowianakiego (Nowego Miasta).