18
16.02.2013

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Dawać tu erga, niech rozstrzygnie! Erg no co ty się nic nie udzielasz, absencja chorobowa czy nieusprawiedliwiona???
Ein Zigarrenmacher (2013.02.17)

info

0  
  0
Do rozstrzygnięcia sporu gdzie był umiejscowiony budynek widniejący na załączonej fotografii wcale nie potrzeba erga, wystarczy popatrzyć na szyld znajdujący się na dachu wspomnianego budynku, widniej na nim adres firmy i wspomnianego budynku.
karwysz (2013.02.17)

info

0  
  0
Tu jest ten sam budynek na innym ujęciu. Znajdował się przy Alexanderplatz w Berlinie.
admin (2013.02.17)

info

0  
  0
Tu macie fotki z elbląga http://www.aefl.de/ordld/WP-Firmen/westpreussische_firmen_01.htm
vbvbvb (2013.02.17)

info

0  
  0
[1] - Elbląska fabryka cygar miała charakterystyczne dachy z uwagi na konieczność wentylacji pomieszczeń produkcyjnych, ich doświetlenia i zapach cygar. Jeszcze dzisiaj dawni elblążanie mówią o tym charakterystycznym zapachu, który panował w rejonie fabryki. Natomiast te dachy można zobaczyć jeszcze dzisiaj w filii fabryki cygar w Braniewie i Malborku. [2] – Przy produkcji win jest kiper a w elbląskiej fabryce cygar takim kiperem był „ Zigarrenprobierer” – był to bardzo specyficzny zawód. [3] – Powiedzenia antynikotynowe były dawniej i są dzisiaj. Szkoda, że rymują się one w j. niemieckim, ale parę można przytoczyć: Siehst du die Gräber hintern Klo? Das sind die Raucher von Marlboro! – Widzisz te groby tam za klo[aką]? Tam leżą palacze Marlboro! Siehst du die Gräber hintern Strauch? Das sind die Nichtraucher, die sterben auch! – Widzisz te groby tam za krzakami? – Tam leżą niepalący, oni też umierają! Siehst du die Gräber an andersen Orten? Dort liegen die Raucher von anderen Sorten! – Widzisz te groby w innych miejscach? Tam leżą palacze innych sortów! Fehlt die die Atemluft beim Sex? – Dann liegt das sicher an R-6! – Brakuje ci tchu podczas seksu? Masz to dzięki papierosom R-6!
erg. (2013.02.17)

info

0  
  0
No ja też znam takie rózne po niemiecku. Kann man singen, kann man tanzen aber nicht mit dem Zasrasrańcem
Erd nuss (2013.02.18)

info

0  
  0
Tutaj jest oryginalna pocztówka z Fabryki w Elblągu, Darek
xcz (2013.02.18)

info

0  
  0
Proszę bardzo, trochę więcej informacji i pięknych widoków tego wspaniałego miasta. W tamtych czasach dominowaliśmy w regionie. Może czas pokazać swój potencjał i nie trzymać cię cycków z Olsztyna, i nie liczyć na Gdańsk. Trochę refleksji: http://www.aefl.de/ordld/WP-Firmen/westpreussische_firmen_01.htm
Cuda71 (2013.02.18)

info

0  
  0