O elektrowniach wiatrowych i biogazowniach

12
11.06.2008
Jutro (12 czerwca) o godz. 10 w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie odbędzie się konferencja „Elektrownie wiatrowe i biogazownie rolnicze szansą rozwoju regionu”.
Podczas konferencji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego przedstawione będą praktyczne możliwości rozwoju energetyki odnawialnej, ze szczególnym uwzględnieniem biogazowni i elektrowni wiatrowych. Eksperci przedstawią możliwości wsparcia inwestycji OZE ze środków unijnych, a także warunki, jakie spełnić powinien każdy inwestor, który chce uzyskać pozwolenie na budowę farmy wiatrowej lub biogazowni. Na terenie Ośrodka Doradztwa Rolniczego zorganizowana zostanie także wystawa małych wiatraków, które w swoich gospodarstwach mogą wykorzystać np. większe gospodarstwa rolne, w celu produkcji taniej energii elektrycznej.
oprac. PD

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

W tym glupkowatym wojewodztwie tylko sie mowi i nic nie działa, koło sąsiedniego Malborka naliczyłem 14 wiatrakow-elektrowni, w podelblaskich Pagorkach jest jeden, nieczynny zresztą wiatrak, moze cos więcej wiecie na jego temat?alfik45
(2008.06.11)

info

0  
  0
Pojedź przyjacielu do Kisielic, tych w warm-mazur. (kiedyś w elbląskim), pracuje tam kilkanaście wiatraków, kolejne są budowane; docelowo ma być ich chyba 35.Burmistrz w Kisielicach nie gada tylko robi. Mało rozgłosu DUŻO pozytywnych działań. Np. ciepło dla potrzeb odbiorców w mieście produkuje się w ekologicznej kotłowni opalanej słomą. CENA CIEPŁA jest o 20 % NIŻSZA niż w Elblągu, który ma ciepło produkowane z węgla w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej (powinno być taniej niż z biomasy). Ale w Kisielicach firma ciepłownicza stoi na nogach, a w Elblągu na głowie.
(2008.06.11)

info

1  
  0
Żeby było śmieszniej, to nasze województwo ( tak samo jak i kujawsko-pomorskie i chyba jeszcze śląskie ) nie ma możliwości dofinansowania unijnego dla wiatraków. Przy takich warunkach terenowych ! Wcale się nie zdziwię, jeśli nagle okaże się, że wchodzi tu własnie z wiatrakami jakiś zachodni kapitał z budową np. 399 wiatraków. Poczekamy - zabaczymy. zefirek
(2008.06.11)

info

0  
  0
Ale nie porownujmy malutkich Kisielic do duzego miasta, chociaz moje uznanie dla burmistrza:)regres
(2008.06.11)

info

0  
  0
jak to bio gazowe. z tego co wiem to gazy sie spala, a to raczej nie jest ekologiczne zrodlo energii.
(2008.06.11)

info

0  
  0
Pomyślcie cała wysoczyzna elbląska jest idealna do zakładania ferm wiatrowych! Problem jednak polega na tym, ze tam są rezerwaty, parki, ptaszki i pani dyrektor. Chętnych natomiast do ich zakładania nie brakuje. Jeszcze jedno, szanowni przedmówcy nie wszędzie można założyć fermę i wiatr nie wszędzie wieje odpowiedni mimo pozorów. Wcześniej trzeba wykonać bardzo kosztowne i mozolne badania. Stawia między innymi wiatrak do pomiarów wiatru i trwa to co najmniej rok. .. ..
Wowka (2008.06.11)

info

0  
  0
Alfik, na temat wiatraka w Pagórkach wiadomo dużo. poszukaj w necie.
(2008.06.11)

info

0  
  0
Cenę ciepła w Kiselicach należy porównywać z ceną w Elblągu. To co robi się w skali makro powinno być tańsze od tego w skali mikro, no chyba że ma sie tak zorganizowaną firmę ciepłowniczą jak obecnie w Elblągu.
(2008.06.12)

info

0  
  0
u nas sa ze wszystkim problemy, az sie zabierac nie chce i mysle ze tu tylko giwera je rozwiaze
(2008.06.12)

info

0  
  0
Wkrótce w okolicach Nowego Dworu ma powstać kilkadziesiąt elektrowni wiatrowych o mocy ok. 1 MW każda. Czyli te z największych. I jakoś nie widać przeciwności prawnych. Ludzie od ptaszków także się nie sprzeciwiają zbytnio bo ptaszki zwyczajnie latają niżej niż wiruje śmigiełko :). Taka prawda, trzeba tylko chcieć, a Elbląg zwyczajnie nie chce, albo ktoś nie dostał koperty ? Nie wiem, nie wiem. .. .
peter (2008.06.12)

info

0  
  0