Budowa nowego źródła ciepła w Elblągu na finiszu

24
03.11.2025
Do elektrociepłowni Energi Kogeneracji przy ul. Elektrycznej dotarły trzy silniki gazowe i generatory, które będą tworzyć nowe źródło kogeneracyjne do produkcji ciepła i prądu. Do końca roku urządzenia mają być zamontowane, po czym rozpocznie się rozruch technologiczny całej inwestycji. Jej przekazanie do użytku planowane jest w czwartym kwartale 2026 roku. Zobacz film.

Energa Kogeneracja, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, stawia ostatni niezbędny element dotyczący produkcji ciepła w kogeneracji, które zasilać będzie elbląskie mieszkania i firmy. Na teren zakładu przetransportowano właśnie trzy silniki gazowe o mocy cieplnej 10 MWt i elektrycznej 10 MWe każdy, a także generatory – kluczowe urządzenia dla budowanego układu kogeneracyjnego.

- Układy kogeneracyjne charakteryzują się znacznie wyższą sprawnością oraz niższym wskaźnikiem zużycia paliwa gazowego od instalacji, które produkowałyby energię elektryczną i cieplną oddzielnie. Pozwalają też na optymalizację biznesową elektrociepłowni - nie są one ograniczane lokalnym charakterem dostaw ciepła, mogąc sprzedawać wyprodukowaną energię elektryczną na warunkach rynkowych – informuje Grupa Energa. - Sercem układu kogeneracyjnego w Elblągu będą 20-cylindrowe silniki gazowe, które podczas pracy wytworzą energię mechaniczną, a jednocześnie stanowić będą źródło ciepła odzyskiwanego ze spalin powstałych ze spalania gazu ziemnego oraz z układów chłodzenia korpusu silników, oleju smarnego i turbosprężarek powietrza. Energia mechaniczna dzięki generatorom zamieniona zostanie na elektryczną, natomiast ciepło, poprzez wymienniki ciepła, będzie wprowadzane do miejskiego systemu ciepłowniczego.

Silniki gazowe przyjechały do Elbląga z Bergen. Były transportowane drogą morską do portu w Gdańsku, skąd przy użyciu specjalnych platform siodłowych przejechały trasą S7. Generatory przyjechały drogą lądową z Włoch, również na specjalnych platformach.

Budowa nowego źródła ciepła w Elblągu na finiszu
Montaż komina układu kogeneracyjnego w EC Elbląg (fot. Grupa Energa)

- Do końca tego roku sfinalizowany zostanie montaż wszystkich trzech silników na przeznaczonych specjalnie dla nich fundamentach znajdujących się w budynku kogeneracji. Następnie rozpoczną się prace technologiczne polegające na integracji instalacji silników kogeneracyjnych z układami technologicznymi Elektrociepłowni. Oprócz dostaw kluczowych urządzeń układu kogeneracyjnego, aktualnie finalizowane jest wznoszenie budynków, które pomieszczą zarówno same silniki, jak też urządzenia towarzyszące i infrastrukturę pomocniczą. Zamontowany został m.in. mierzący 40 m komin. Generalny wykonawca realizuje obecnie stropy, ściany i posadzki głównych budynków, aby umożliwić montaże elektryczne i technologiczne. Sukcesywnie dostarczane są urządzenia i instalacje technologiczne – informuje Grupa Energa.

Przekazanie całego układu kogeneracyjnego do eksploatacji planowane jest w czwartym kwartale 2026 roku.

Przypomnijmy, że od 2022 roku Energa Kogeneracja uruchomiła kotłownię rezerwowo-szczytową o mocy 114 MWt, działa też blok biomasowy o mocy cieplnej 42 MWt i elektrycznej 25 MWe. Jako źródło awaryjne do 2029 roku pozostaje w dyspozycji kocioł węglowy o mocy cieplnej obniżony do 50 MWt.

Energa Kogeneracja dostarcza około 80 procent potrzebnej Elblągowi energii cieplnej.

oprac. red. na podst. informacji Grupy Energa

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
OK. To kiedy obniżka cen energii cieplnej i elektrycznej? Nie będzie? Szkoda...
żąkiś (2025.11.03)

info

29  
  1
PO 2030 roku zakaz grzania gazem... i co wtedy ?
(2025.11.03)
Zobaczymy po rachunkach, to ze stawiaja ok...
Pln (2025.11.03)

info

11  
  0
... ale nie gazem po grochówce...
(2025.11.03)
Nie tak dawno budowali coś tam na biomasę i co już to padło już nie działa ?
(2025.11.03)

info

8  
  3
Żąkis::: cena zależy od pośrednik, czyli EPEC. To on mieszkańcom narzuca cenę. Ostatnio mieli od lipca 2025 roku obniżyć cenę o 10 % - tylko jak oni znaleźli oszczędności i kogo do tej pory oszukiwali ? Jak wiemy do tej pory pośrednicy w Polsce mają się dobrze.
obserwator z fabrycznej (2025.11.03)

info

13  
  5
Blog biomasowy? A co to takiego?
Yhy (2025.11.03)

info

5  
  2
Przyjechały z Włoch..... Po Zamechu nie ma śladu.
Robal (2025.11.03)
Na miejscu nie ma gdzie i przez kogo wyprodukować?
(2025.11.03)

info

6  
  2
@Robal - Jest ślad, - mamy rondo Zamech, wspomnienia, uśmiech rządzących I chichot historii, to jak żołnierz, który przeszedł wiele bitew, ale zginął pod własnym domestic. Stacić Zamech to jak by stracić rodzinę. Panie świeć nad jego duszą.
Poruszony.. (2025.11.03)