Żołnierz z zarzutami kradzieży paliwa i napaści na żandarmów. To nie jedyny podejrzany

47
09.10.2025
Żołnierz z zarzutami kradzieży paliwa i napaści na żandarmów. To nie jedyny podejrzany
(fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)
Zatrzymany w Elblągu po pościgu i strzałach w opony auta żołnierz - 45-letni Marcin K., miał wyłudzić paliwo z jednostki wojskowej na kwotę ponad 120 tys. złotych. Prokuratura postawiła mu także zarzuty napaści na żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i wystąpiła do sądu o jego aresztowanie. W tym śledztwie podejrzanych jest w sumie pięć osób.

Śledztwo prowadzi 8. Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. Prokurator przedstawił w ostatnim czasie zarzuty aż pięciu podejrzanym, wobec dwóch osób skierowano wnioski do sądu o tymczasowe aresztowanie.

- Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego prokurator przedstawił Marcinowi K. lat 45, żołnierzowi zawodowemu, zarzuty obejmujące niedopełnienie obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i przywłaszczenie mienia wojskowego w postaci oleju napędowego o wartości ponad 120 000 zł. Podejrzany usłyszał też zarzut czynnej napaści na żołnierzy Żandarmerii Wojskowej podczas i w związku z wykonywaniem przez nich prawnych czynności służbowych w postaci jego zatrzymania w dniu 6 października 2025 roku na terenie Elbląga. Zarazem podejrzany podczas ucieczki przed żołnierzami Żandarmerii Wojskowej w dniu 6 października 2025 roku wielokrotnie naruszył elementarne zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, czym sprowadził bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym – informuje Daniel Brodowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Marcinowi K., który jest żołnierzem jednej z elbląskich jednostek wojskowych, grozi do 10 lat więzienia.

Prokurator przedstawił też zarzuty 61-letniemu Andrzejowi M., cywilnemu pracownikowi wojska. Dotyczą m.in. przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i przywłaszczenia oleju napędowego z wojska o wartości ponad 120 000 zł. Wobec Marcina K. i Andrzeja M. prokurator skierował do Sądu Garnizonowego w Olsztynie wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wnioski mają zostać rozpoznane jeszcze dzisiaj.

Wczoraj (8 października) prokuratura postawiła zarzuty trzem żołnierzom zawodowym.: Pawłowi Cz. (41 lat), Krzysztofowi K. (27 lat) oraz Józefowi O. (50 lat). Podejrzani usłyszeli zarzuty m.in. działania wspólnie i w porozumieniu przywłaszczenia mienia wojskowego w postaci oleju napędowego oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentacji rozliczeniowej. Za zarzucane im czyny grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Wobec Pawła Cz.; Krzysztofa K. oraz Józefa O. prokurator zastosował dozór przełożonego wojskowego. Śledztwo trwa.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Wszędzie są złodzieje. Zawodowi utracą prawo do wcześniejszej emerytury nawet, gdyby teraz odeszli.
hyrtdjtyd (2025.10.09)
Stare chłopy i taka kicha i koniec roboty, niezly mamy potencjał kadrowy
(2025.10.09)

info

44  
  2
Chciałbym zapytać autora tekstu, gdzie tu jest wyłudzenie? No, ludzie!!!!
Oebduensn (2025.10.09)
Tusk znowu niewinnego żołnierza kazał aresztować. Na pewno Merkel mu kazała Ludzie otwórzcie oczy bo on zniszczy Polaków
Winy Tuska (2025.10.09)
@hyrtdjtyd - "Wszędzie są złodzieje"... pijaki i... file, a wszędzie wiszą krzyże. Tu jest Polska
Kto nie ma pokus? (2025.10.09)
A pewnie poseł z pisu co ukrad kiedyś z wojska? Hahaha. I jakoś cisza
(2025.10.09)
nie rozumiem :( źle im było?! ale widocznie apetyt rośnie w miarę jedzenia...
Paweł z Elbląga (2025.10.09)

info

30  
  1
@Winy Tuska - Frombork czeka na ciebie
(2025.10.09)
Z której jednostki Ci żołnierze !!??
ziomeks (2025.10.09)
@ziomeks - 21 wog elblag
gal (2025.10.09)