U robotników i pionierów (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 2)

21
Wczoraj
10:20
U robotników i pionierów (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 2)
Wracamy do naszych podróży w czasie dzięki fotograficznym pracom Jarosława Jaroszuka. Tym razem odwiedzamy ul. Pionierską i ul. Robotniczą.

Jarosław Jaroszuk odnawia, rekonstruuje, czasem wręcz „ratuje” stare zdjęcia Elbląga, tworzy również ich zestawienia z fotkami współczesnymi, kolaże. Jego prace zdążyły już zyskać uznanie internautów, trafiły do telewizji, a teraz będziemy je też sukcesywnie prezentować na łamach portElu.

 

- Dziś widzimy na zdjęciach budynki oddalone od starego miasta, które ocalały, a jak obserwujemy na wielu starych fotografiach, znaczna część kamienic i budynków uległa w czasie wojny zniszczeniu. Zdjęcie z Pionierskiej wykonano w okolicach 47-50 roku, dziś widzimy ten budynek już z odnowionym dachem – mówi Jarosław Jaroszuk.

- Pionierska przedziela park Kajki, a następnie przebiega pod domem bramnym, który powstał w 1928 r. Ówcześni elblążanie nazwali go Domem z Wieżą (Turmhaus), powstał jako siedziba schroniska młodzieżowego, które cieszyło się wielką popularnością. Dzisiaj w tym miejscu znajdują się mieszkania – pisał o tym miejscu Karol Wyszyński w naszym cyklu "Historia elbląskich ulic". Okolice dzisiejszej Pionierskiej były terenem, gdzie najpierw osiedlali się Polacy po 1945 r., w ocalałych po wojnie budynkach.

U robotników i pionierów (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 2)
- Co do budynku na Robotniczej, szkoła zachowała się wręcz w genialnym stanie – komentuje Jarosław Jaroszuk. Do niedawna było tam Gimnazjum nr 2, wtedy szkoła doczekała się remontu elewacji, teraz jest tam Zespół Szkół Zawodowych nr 1. O tym obiekcie również pisał Karol Wyszyński w "Historii elbląskich ulic".

- Obiekt powstał w latach 1925-27 jako szkoła podstawowa Paulusschule, w latach 30. przemianowana na Horst Wessel Schule. W czasach II wojny światowej przejęta na koszary przez Wehrmacht. Po 1945 r. mieściła się tu Szkoła Podstawowa nr 2 im. gen. K. Świerczewskiego – czytamy.

Przypomnijmy, że w 2021 r. Zespół Szkół Zawodowych świętował 75-lecie, chociaż korzenie placówki, która wielokrotnie zmieniała nazwę i lokalizację, są na ul. Pocztowej. Podobnie jak znajdującemu się wcześniej w tym miejscu Gimnazjum nr 2, szkole patronują Sybiracy.

- W przypadku tych zdjęć porównawczych nie było problemów z tym, żeby oddać dawne kadry – dodaje jeszcze Jarosław Jaroszuk. Jednak bardzo często, z uwagi na to, jak zmieniło się to miasto, uchwycenie podobnego kadru stanowi ogromne wyzwanie. Przekonamy się o tym zapewne podczas kolejnych fotograficznych wypraw "Między Elbingiem a Elblągiem".

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Zdjęcie budynku przy i nad ul. Pionierską, dla mnie jest szczególnie imponujące. Onegdaj, potrafiono doprowadzić go po wojennej pożodze do użyteczności, zachowując tym samym od nicości. A indolencja obecnych włodarzy w kwestii renowacji, mających dostęp do najnowszych technik i materiałów budowlanych, zaiste poraża. Każąc się zastanowić nad motywami ich postępowania.
(2024.12.11)
A ty człowieku zastanów się najpierw nad tym co chcesz napisać, a nie pisać aby tylko pisać i "dokopać" - w twoim mniemaniu - włodarzom. Chyba tylko o to tobie chodzi?
kij (2024.12.11)
@kij - A ty człowieku przyjmij gratulacje, za zrozumienie komentarza. Zaiste był to wyczyn z twojej strony! Brawo!
(2024.12.11)
@kij - Na pewno nie chodzi komentujacemu o "dokopanie władzom", niczego takiego nie odczytuje w. tym wpisie. Chodzi o to, że na oczach wszystkich marnieje piękny, niespotykany obiekt, który jest wizytówką miasta. Póki co to to wizytówka niemocy i złego systemu zarządzania zabytkami. Wizytówka wstydu, jak zresztą jeszcze kilka takich miejsc w Elblągu.
(2024.12.11)
Ten dom bramny, na pewno ciekawy obiekt, nie wiem czy wizytówka miasta ale wart odnowienia, remontu. Tylko proszę, nie malujcie go w jakieś wesołe, pastelowe kolory. Dobrze by było jakby pozostał taki w odcieniach szarości. Pasuje mu to.
(2024.12.11)

info

19  
  0
Może chodzi o fundusze a nie o indolencje arogancie.
(2024.12.11)
Wizytówka wstydu powiadasz. Tylko że ci którzy do tygo doprowadzili się wcale nie wstydzą. "Rozstrzygnięcie pierwszego konkursu wywołało kontrowersje wśród samorządowców. Okazało się, że dotacje otrzymają 4807 projekty z całej Polski, a głównym beneficjentem programu będą obiekty sakralne, należące do Kościoła. Pojawiły się zarzuty, że rozdział dotacji odbył się według klucza partyjno-kościelnego, bo były miasta, które nie otrzymały żadnego wsparcia. Przykładowo, Inowrocław, Białystok, Bytom, Malbork czy Puck złożyły po 10 wniosków o dofinansowanie, nie otrzymały ani złotówki. "
Klucz partyjno-kościelny (2024.12.11)
W pełni popieram pierwszy z komentarzy. Chcieć to móc, a z chceniem to u nas różnie bywa, a jego motywacje to jeszcze inna historia.
(2024.12.11)
Mieszkańcy to tutaj maja najmniej do powiedzenia, tak było i tak jest.
(2024.12.11)

info

4  
  1
Karol to fajny facet...
(2024.12.11)

info

2  
  1