Chcą rozwijać psychiatrię w Elblągu

25
30.07.2024
Chcą rozwijać psychiatrię w Elblągu
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)
W ciągu trzech najbliższych lat w Elblągu ma rozwinąć się dzienna opieka psychiatryczna, także dla dzieci i młodzieży. Do inwestycji w tej dziedzinie przygotowuje się Szpital Miejski.

Szpital Miejski przygotowuje obecnie dokumentację budowlaną inwestycji, która ma się rozpocząć jeszcze w 2024 roku i potrwać do 2027 roku. - Koszt całości będzie znany po oszacowaniu wszystkich przewidzianych prac i zakupów – informuje w odpowiedzi na nasze pytania Małgorzata Adamowicz, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego w Elblągu.

Szpital chce pozyskać dofinansowanie na tę inwestycję z konkursu Ministerstwa Zdrowia związanego ze strategicznymi projektami dotyczącymi przebudowy, modernizacji lub doposażenia „infrastruktury strategicznej podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w zakresie opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, na postawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia”.

Władze miasta wydały już zgodę na lokalizację tej inwestycji w szpitalnym kompleksie przy ul Żeromskiego. Powstaną tutaj dzienne oddziały psychiatryczne, funkcjonować też będzie Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Oddział psychiatrii stacjonarnej pozostanie w obecnej lokalizacji, również przy ul. Żeromskiego, gdzie został przeniesiony z ul. Komeńskiego w ubiegłym roku po remoncie.

Dodajmy, że w Polsce psychiatria, a szczególnie dla dzieci i młodzieży, jest niedoinwestowana. Brakuje lekarzy, coraz więcej młodych osób potrzebuje psychiatrycznej pomocy, rośnie liczba samobójstw. - W Polsce jest zaledwie ok. 4 tys. psychiatrów, tymczasem w Niemczech 18,2 tys., a we Francji 15,2 tys. Mamy zaledwie 90 lekarzy tej specjalności na 1 mln ludności, podczas gdy np. w Szwecji przypada ich 231, we Francji – 228, na Litwie – 225, w Niemczech – 223 – czytamy na portalu „Puls medycyny”.

Z danych, przedstawianych przez ten portal, wynika, że psychiatrycznie leczy się ok. 1,6 mln Polaków. - Na wizytę do psychiatry w ramach NFZ, choć nie potrzebne jest skierowanie, trzeba czekać średnio 3-4 miesiące. Powodem małej dostępności do leczenia psychiatrycznego jest zbyt mała liczba psychiatrów oraz niedoinwestowanie tej dziedziny w ramach publicznej opieki zdrowotnej – pisze „Puls medycyny”. Zaledwie ok. 400 lekarzy specjalizuje się w psychiatrii dziecięcej, a ok. 600 tys. dzieci potrzebuje ich pomocy.

 

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać ze specjalistą, zadzwoń pod bezpłatny numer:

116 111 – całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę,

800 70 22 22 – całodobowy telefon dla osób w kryzysie psychicznym,

116 123 – telefon zaufania dla osób dorosłych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego,

22 484 88 01 – antydepresyjny telefon zaufania Fundacji ITAKA,

22 484 88 04 – telefon zaufania młodych Fundacji ITAKA,

800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Tak było za pisu - 27 marca 2019 "Warszawa: zamyka się ostatni oddział psychiatryczny dla dzieci w szpitalu klinicznym w stolicy. "
Widać zmiany (2024.07.30)

info

20  
  7
Nie dziwię się, dzieci samopas w komórkach od rana do nocy bo rodzice też lub obciążeni pracą i stresem fundowanym przez pracodawców
(2024.07.30)
Elbląg - miasto (na) depresji.
(2024.07.30)
Namysłów bez porodówki, Zamość bez pediatrii. W Polsce zamknięto już kilkadziesiąt oddziałów szpitalnych Adrian Dąbek 23.08.2021
(2024.07.30)

info

10  
  2
Cała Polska to jak jeden zakład leczniczy.... Strach się bać.
(2024.07.30)

info

12  
  0
18 STYCZNIA 2022 Dla najmłodszych, wymagających pomocy psychologicznej w tych ciężkich czasach, to prawdziwy cios. Polski rząd rezygnuje ze współfinansowania działającego od 14 lat Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Materiał magazynu "Polska i Świat".
pis wszystko zwijał (2024.07.30)

info

10  
  2
Jak widzę wszelkiej maści polityków to jestem za. Edukacji brak, pracy brak, perspektyw brak. Teraz już dzieci maja problemy a co dopiero dorośli.
(2024.07.30)

info

9  
  2
Są tacy którzy wierzą że salcesonem też można leczyć. Są tacy dla których Lenin i Lennon to jak pis i PO
Tak to wygląda (2024.07.30)

info

10  
  4
Co stoi na przeszkodzie żeby się zwolnić i założyć swoją firmę?wtedy pracodawca nie będzie cię stresował. znajdzie się natomiast mnóstwo innych wymówek. ludzie nie pracują od wczoraj. ppoprzednie pokolenia jakoś dawały radę dzisiaj rączka wyciągnięta po 800+ i inne datki i oczekiwanie, że szkoła wychowa dzieci.
(2024.07.30)
Oby ten rozwój lecznictwa nie odbył się kosztem budowy kościołów. Są rzeczy ważne i ważniejsze. Człowiek może żyć bez szpitala ale nie może istnieć bez kościołów
Poniżanie katolików (2024.07.30)

info

2  
  14