EKO inwestuje w OZE

23
16.03.2023
EKO inwestuje w OZE
(fot. Mikołaj Sobczak, archiwum portEl.pl)
Energa Kogeneracja, główny producent ciepła w Elblągu, zapowiada inwestycje w obszarze odnawialnych źródeł energii. I jak informuje w swoim komunikacie „rozważa możliwość świadczenia usług przeładunkowych dla Portu Morskiego w Elblągu, po oddaniu do użytku kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną”.

Energa Kogeneracja prowadzi prace związane z wykorzystaniem nowych paliw w kogeneracyjnym bloku biomasowym. Obecnie może on spalać jedynie pelet.

- Warto wymienić pomysł wykorzystania jako paliwa frakcji biodegradowalnej odpadów komunalnych, precyzyjnie wyodrębnionej z odpadów zmieszanych. Wstępne analizy wykazały, że odpowiednio przygotowana w specjalnej instalacji mechaniczno-cieplnego przetwarzania odpadów, frakcja ta posiada bardzo dużą wartość opałową (wynosi ok. 13 MJ/kg surowca) i wysoki udział biomasy w masie całkowitej. Wykorzystanie takiego surowca może być obiecującym uzupełnieniem miksu paliwowego w bloku biomasowym BB20p. – informuje biura prasowe Grupy Energa. - Pozyskany w ten sposób surowiec może być konkurencyjny cenowo w stosunku do biomasy rolniczej lub leśnej, korzystnie wpływając na obniżanie kosztów zmiennych ponoszonych przez spółkę, czyli na zapewnienie paliw do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Spółka szacuje, że w ciągu roku wykorzystanie jako surowca odpadów frakcji biodegradowalnej pozwoli na wyprodukowanie ok. 10% energii cieplnej wytwarzanej przez blok BB20p. Warunkiem wdrożenia tego projektu jest formalne potwierdzenie, że frakcja biodegradowalna nie będzie mieć statusu odpadu.

 

Zielony wodór

Energa Kogeneracja w odpowiedzi na nasze pytania zapewnia, że nie prowadzi prac nad budową instalacji spalania odpadów komunalnych.

– Spółka prowadzi wyłącznie prace nad możliwością wykorzystania frakcji biodegradowalnej wyodrębnionej z odpadów komunalnych jako innej formy biomasy. Z zastrzeżeniem, że uzyskać musi „formalne potwierdzenie, że frakcja biodegradowalna nie będzie mieć statusu odpadu” – precyzuje Andrzej Lis-Radomski, główny specjalista ds. mediów w biurze prasowym Grupy Energa. - Jeżeli wszystkie warunki zostaną spełnione, wówczas zakładamy, że frakcja będzie pozyskiwana od zewnętrznych dostawców i „współspalana” z innymi rodzajami biomasy używanej do pracy bloku biomasowego BB20p. Podkreślamy jednakże, że obecnie trwają prace analityczne, więc trudno dokładnie wskazać, kiedy frakcja biodegradowalna odzyskana z odpadów mogłaby zostać wykorzystana w Elektrociepłowni Elbląg.

W Elektrociepłowni Elbląg znajduje się też modułowa instalacja ogniw paliwowych, której zadaniem jest wytwarzanie tzw. „zielonego wodoru” w oparciu o parę wodną z bloku biomasowego.

- Pilotażowa instalacja działa od grudnia 2022 roku, a jej łączna moc to 10 kW. Składa się na nią stos odwracalnych stałotlenkowych ogniw elektrochemicznych, pracujących w trybie elektrolizera, wytwarzającego wodór i tlen. Może też jednak pracować w trybie odwracalnym, czyli produkować energię elektryczną i ciepło poprzez utlenianie zmagazynowanego uprzednio wodoru – precyzuje spółka.

Projekt realizowany jest na terenie elbląskiej elektrociepłowni przez Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk im. Roberta Szewalskiego oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya.

 

Będą prowadzić przeładunki?

Spółka informuje również, że rozważa możliwość świadczenia usług przeładunkowych dla Portu Morskiego w Elblągu, po oddaniu do użytku kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. - EKO posiada szereg atutów logistycznych: place składowe, elektrociepłownię blisko nabrzeża rzeki Elbląg i drogi ekspresowej S7 oraz dostęp do transportu kolejowego i wodnego – dodaje biuri prasowe Grupy Energa.

Dodajmy, że EKO planuje również rewitalizację zabytkowych budynków elbląskiej elektrociepłowni, ma gotową koncepcję urbanistyczno-architektoniczną. Spółkę czeka jeszcze również budowa silników gazowych, które mają być kolejnym etapem modernizacji źródeł energii w EKO. Jak się dowiedzieliśmy, przetarg na wykonanie inwestycji ma być ogłoszony w najbliższych tygodniach.

oprac. RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
i co ? przywalą nam od lipca nowe stawki ? czy poczekają do października? a może dwa razy jak w zeszłym roku
siesta777 (2023.03.16)

info

18  
  7
I brawo!
(2023.03.16)

info

14  
  4
Ale lipa …
Lipa z sosną (2023.03.16)

info

6  
  10
Fajnie że jest pomysł, wy piszecie o pomysłach? Mamy wam płacic bo macie pomysły czy za prace! Prowadzicie prace badawcze nad czymś co się stosuje gdzie indziej od 10 leci czy jak?
Elementaur (2023.03.16)

info

12  
  4
A rachunki rosną!!! Masakra, inflacja 19%!!!
(2023.03.16)

info

14  
  4
OK. To fajnie. Ale ile to będzie nas kosztowało? O ile będzie droższy prąd? No bo przecież nie zrobią tego z zysku al będą łupić nas - klientów!
Dżon Makenroł (2023.03.16)

info

14  
  3
Czyli konkurencja dla elbląskiego portu? To może jeszcze niech wodę produkują i śmieci odbierają. A inflacja skumulowana to już 35%. Tyle spadla moja pensja, bo podwyżki nie było o 3 lat.
an.K. (2023.03.16)
ooo drugi Obajtek. jestem pod wrażeniem hahaha. I kto za to płaci ? Pan płaci, pani płaci Ja nie płacę bo mam swoje źródło ciepła
hrabia_George (2023.03.16)

info

6  
  8
Za czasów po pieniądze nie było na nic, za pis jest na wszystko w jednym miejscu blok na biomasę kotły na gaz itd wszystko na nasz koszt. Ilu towarzyszy zatrudniają w tej spolce
(2023.03.16)

info

5  
  2
I podwyższa taryfy za ciepło. W 2022 roku 2x wystąpili o zmianę taryfy. Raz o ok.80 %, jesienią o ok 18%. EPEC występował tylko raz o wzrost taryfy na poziomie inflacji ale to nich wylał się cały HEJT i złość. JAJ ŁATWO NAMI MANIPULOWAĆ. STRASZNE, JAK BĘDZIE TAK DALEJ TO MŁODZI CAŁKOWICIE WYJADĄ Z TEGO KRAJU. wYJADĄ I... nie wrócą do tego PiSowskiego ciemnogrodu.
xyzc (2023.03.16)

info

7  
  8