A moim zdaniem... (od najstarszych)
Pokazuj od
najnowszych
najnowszych
Największe
emocje
emocje
Kto będzie właścicielem historii tego miejsca za 15 lat?
Panie Danielu wspaniałą praca, ale żeby oddać ducha tamtych czasów poprosimy o artykuł opowiadający jak sbecy razem z partyjniakami gnoili wolnych ludzi w tym zakladzie
Rzeczywiście piękna historia, ale powoli i nieuchronnie schodzi z areny dziejów i trzeba zacząć myśleć o przyszłości. Produkcja turbin do energetyki jaką znamy potrwa jeszcze może max.10 lat, a co potem? Muzeum Przemysłu jak najbardziej, by zamknąć pewien okres lokalnej historii 1837-2037,ale ponownie wraca pytanie - co potem? Ja wierzę w szansę jaką tworzy kanał żeglugowy.
Henryk Żeglarz
Opowieść prawdziwa. Ale może autor, skoro posiada tzw. dojścia do wszelakiego typu archiwów i ludzi z tamtych czasów, opisałby prace i ludzi pracujących w prawdziwej modelarni Zamechu. Tam powstawały ogromne modele kadłubów turbinowych, kadłubów przekładni zębatych i elementów okrętowych, jak, np. śrub napędowych i nie tylko. To była znacząca działalność zakładu. Tam pracowali fachowcy. Modelarnia przeciętnemu człowiekowi kojarzy się z modelami sklejanymi z plastiku, może z pracownią modelarską w ośrodku kultury (głównie w PRL), lub innymi. To duży błąd. Pracowałem w Zamechu, jak i wielu. Tych ze zdjęć wtedy znałem, bo z nimi pracowałem w sekcji kadłubów turbinowych. Pozdrawiam Halinę.
WL
@Thn f - Prawda, warto tez podac nazwyska tych sbkow. moze sie wtedy suwerenowi cos rozjasni w glowkach bo jak do tej pory maja tam sraczke zamiast mozgow.
Produkcja turbin parowych będzie pewnie do końca świata i jeszcze trochę - niczego innego nie da się podczepić do reaktorów jądrowych, a te jeszcze bardzo długo będą podstawą energetyki zawodowej. Alternatywą są tylko kompleksy wodnych elektrowni przepompowych zasilanych ze źródeł odnawialnych -foto i wiatru, a także z elektrowni jądrowych w czasie obniżonego zapotrzebowania. Tak zrobiono w Żarnowcu i elektrownia wodna pełni swoją rolę, chociaż atomowej nie zbudowano. Obecnie nowa szwajcarska elektrownia przepompowa ma ratować europejski system energetyczny... My też możemy, jak zdecydujemy się zamienić Morskie Oko i Pięć Stawów na zbiorniki retencyjne, chowając resztę pod ziemią. Co do przekopu, to skala korzyści będzie adekwatna do głębokości toru wodnego, z bagnistego bajora wiele się nie wyciśnie. jwg