Ile jest ulic w Elblągu. My wiemy, ale na razie nie będziemy zdradzać. W ostatnim czasie mamy wysyp aktywności naszych radnych dotyczących remontów ulic. Kolejni radni pokazują prezydentowi kolejne ulice do remontu.
O ulicę Rechniewskiego zapytała radna Elżbieta Banasiewicz (PiS). „Mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali fatalny stan nawierzchni ul. Rechniewskiego. Po zimie się jeszcze pogorszył, a „łatanie dziur“ ponad miesiąc temu ten zakątek Elbląga ominął. Kiedy planowane są roboty drogowe na tym odcinku?“ - pyta radna.
Prezydent poinformował radną o szacowanych kosztach remontu wynoszących 200 tys. zł. „Wprowadzenie tego zadania do budżetu będzie możliwe po ocenie możliwości finansowych Gminy Miasta Elbląg, po zakończeniu i rozliczeniu aktualnie realizowanych zadań inwestycyjnych oraz sfinalizowaniu postępowań przetargowych dla zadań aktualnie przyjętych do realizacji. Niemniej ostateczna decyzja dotycząca odnowy nawierzchni jezdni ul. Rechniewskiego zostanie podjęta po weryfikacji budżetu inwestycyjnego i wystąpieniu ewentualnych oszczędności“ - odpowiedział wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak.
Uważni czytelnicy naszej gazety mogą mieć poczucie deja vu. I mają rację, bo niemal identyczną odpowiedź otrzymał radny Marek Osik („prezydencki“ klub radnych) na swoją interpelację w sprawie chodnika przy ul. Donimirskich.
Na ulicę Szkolną też brakuje
Ale nie wszystkie ulice muszą czekać na weryfikację budżetu inwestycyjnego. Kolejne ulice wskazali prezydentowi radni Marek Osik i Monika Dwojakowska („prezydencki“ klub radnych). W jednej interpelacji zajęli się ul. Szkolną: „Przy ulicy Szkolnej, wiele lat temu, prowadzony był remont chodników. Niestety zapomniano o nawierzchni. Jest dziurawa, położona za nisko względem krawężników. Parkujące tam samochody, często są narażone na uszkodzenia. Czy jeszcze w tym roku jest możliwy remont ul. Szkolnej w Elblągu?“ - pytają radni.
Z odpowiedzi wiceprezydenta Janusza Nowaka wynika, że remont ul. Szkolnej był częścią większej inwestycji zakładającej remont ul. Leszno, Szkolnej, Ślusarskiej i Janowskiej. Skończyło się na przebudowie ul. Leszno; ul. Szkolna miała być następna, ale... „Niestety przy pracach nad budżetem miasta na rok 2022 uwzględniając możliwości finansowe miasta nie udało się znaleźć środków na kontynuację tego zadania w bieżącym roku.“ - odpowiedział Janusz Nowak.
Na remont ul. Szkolnej potrzeba około 400 tys. zł. „Wprowadzenie tego zadania do budżetu będzie możliwe po ocenie możliwości finansowych Gminy Miasto Elbląg po zakończeniu i rozliczeniu aktualnie realizowanych zadań inwestycyjnych oraz sfinalizowaniu postępowań przetargowych dla pozostałych zadań przyjętych do realizacji.“ - czytamy w piśmie Janusza Nowaka.
Czytamy i mamy deja vu. Ale wiceprezydent Janusz Nowak daje nadzieję: „Jeżeli będzie to możliwe i pozwolą na to ewentualne oszczędności, rozważę, aby jeszcze w roku 2022 lub przy pracach nad budżetem roku 2023 zabezpieczyć środki na opracowanie szczegółowej dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych na tym zadaniu“ - kontynuuje Janusz Nowak w swoim piśmie.
Ulica Kumieli musi poczekać na dofinansowanie z zewnątrz
I trzecia bohaterka dzisiejszego tekstu: ul. Kumieli na Starym Mieście, o którą też upomnieli się radni Monika Dwojakowska oraz Marek Osik. „Ulica Kumieli, jako jedyna na terenie Starego Miasta, nie przeszła remontu nawierzchni. od wielu lat jest to droga szutrowa, utwardzona. Mimo sezonowych napraw ubytków w nawierzchni, nadal pojawiają się liczne dziury, które stwarzają zagrożenie dla pojazdów i pieszych. (...) czy jeszcze w tym roku jest możliwy remont ulicy Kumieli w Elblągu?“ - piszą radni.
„Ulica Kumieli wymaga budowy i zadanie takie jest ujęte na liście potrzeb inwestycji drogowych pozostałych do wykonania w obrębie Starego Miasta. Poza realizacją ul. Kumieli do wykonania pozostały jeszcze inwestycje związane z budową ul. Bednarskiej, przebudową ul. Wieżowej oraz przebudową ul. Kuśnierskiej i ul. Klasztornej wraz z budową parkingu przy tej ulicy“ - informuje Janusz Nowak.
Dodaje też, że priorytetem będą inwestycje, w których uda się pozyskać finansowanie zewnętrzne. W przypadku ul. Kumieli konieczne jest też opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie wymaganych zgód. „Uwzględniając powyższe, wprowadzenie tego zadania do budżetu będzie rozważone na etapie prac nad budżetem roku 2023, po ocenie możliwości finansowych Gminy Miasta Elbląg oraz możliwości w zakresie pozyskania dofinansowania.“ - czytamy w piśmie wiceprezydenta.