Pomnik Twórców Niepodległości oddany niezgodnie z prawem?

94
26.11.2021
Pomnik Twórców Niepodległości oddany niezgodnie z prawem?
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Elbląga wszczął postępowanie administracyjne w sprawie oddania do użytku pomnika Twórców Niepodległości. Bada, czy doszło do naruszenia przepisów prawa budowlanego. Władze miasta twierdzą, że o złamaniu prawa nie ma mowy.

Pomnik Twórców Niepodległości, który kosztował 120 tys. złotych (koszt po ostatecznym rozliczeniu, z czego 80 tys. zł pochodziło z wpłat mieszkańców), został uroczyście odsłonięty przez władze Elbląga 11 listopada podczas obchodów Święta Niepodległości. Tymczasem Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Elbląga wszczął postępowanie administracyjne, które ma wyjaśnić, czy podczas oddania obiektu do użytku nie złamano przepisów prawa budowlanego.

Pozwolenie na budowę pomnika prezydent Elbląga wydał 23 września.

- Roboty budowlane przy budowie ww. obiektu budowlanego zostały zakończone 19 listopada, co potwierdził kierownik budowy swoim wpisem do dziennika budowy. 22 listopada organ nadzoru budowlanego otrzymał od inwestora zawiadomienie o zakończeniu w/w budowy. Z przepisów ustawy Prawo budowlane wynika, że do użytkowania obiektu budowlanego można przystąpić po zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. Termin 14 dni upływa z dniem 6 grudnia 2021 – informuje w odpowiedzi na nasze pytania Jerzy Kołodziejski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Elbląga. - Z mediów wynika, że inwestor na dzień odsłonięcia Pomnika Twórców Niepodległości w dniu 11.11.2021 r. przystąpił do użytkowania w/w obiektu budowlanego (brak skutecznego zawiadomienia o zakończeniu robót budowlanych przed oddaniem w/w obiektu do użytkowania). Z punktu widzenia prawa budowlanego uroczystości zorganizowane 11.11.2021 r. przy ul. Rycerskiej w Elblągu odbyły się na placu budowy. Podsumowując, stwierdzam, że organ administracji rządowej nie otrzymał od inwestora w terminie przewidzianym prawem, wymaganego zawiadomienia o zakończeniu budowy Pomnika Twórców Niepodległości.

Władze miasta twierdzą, że nie ma mowy o złamaniu przepisów prawa.

- W przypadku pomnika, który w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane jest budowlą, nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, a jedynie zawiadomienie organu nadzoru budowlanego o zakończeniu robót budowlanych. Aktualnie, po wykonaniu wszystkich elementów zawartych w projekcie, wszystkie formalności są dopełnione. Nie ma więc żadnego zagrożenia, ani mowy o złamaniu prawa – twierdzą władze miasta, które w odpowiedzi na nasze pytania wysłały komunikat podpisany przez Joannę Urbaniak, rzecznika prasowego prezydenta Elbląga.

W najbliższym czasie powinniśmy przekonać się, jakim wynikiem zakończy się postępowanie administracyjne w sprawie pomnika. Przypomnijmy, że prezydent Elbląga kilka miesięcy temu wszczął procedurę, która ma połączyć od 1 stycznia 2022 r. PINB dla Miasta Elbląga z PINB Powiatu Elbląskiego. Zwrócił się z takim wnioskiem do wojewody warmińsko-mazurskiego, gdy wyszło na jaw, że PINB dla Miasta Elbląga przeznaczył część środków z tzw. funduszu covidowego na wypłatę nagród dla pracowników. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Jak zwykle się upiecze, ręka rękę myje
(2021.11.26)

info

30  
  22
Chyba jednak jest coś nie tak Panie Prezydencie. Ktoś musi zapłacić mandat.
(2021.11.26)
Pewnie, jakiś lewak podstępnie doniósł. Po tylu latach nadal nie podoba im się, że ci ludzie przegonili kijem bolszewików. I dobrze - niech ich boli. .
W sedno (2021.11.26)
Bareja by się uśmiał! Kołodziejski zajmij się czymś poważnym.
katon (2021.11.26)

info

60  
  7
@W sedno - nie używaj słów, których znaczenia nie rozumiesz
katon (2021.11.26)
Mandat, będzie musiał rozebrać
Ala ma kota, a prezydent probl (2021.11.26)
Murem za dr Bodnarem leczącym amantadyną!!!! Rząd chce go wsadzić do więzienia!!!! Nie pasuje on big farmie i mafii kowidowej!!!
(2021.11.26)
Murem za dr Bodnarem leczącym amantadyną!!!! Rząd chce go wsadzić do więzienia!!!! Nie pasuje on big farmie i mafii kowidowej!!!
(2021.11.26)

info

13  
  20
Sami sie we własnych przepisach gubią urzędasy. Takie interpretacje jednej i drugiej strony są bez sensu. Powinno prawo mówić, że jest tak, a nie inaczej bez możliwości interpretacji. Ale te urzędasy nic porządnie zrobić nie potrafią i dlatego są urzędasami
Czaskowski (2021.11.26)
No to lekka kicha -:)
(2021.11.26)

info

12  
  3