Prawie 5 milionów na projekt przebudowy drogi nr 22

54
14.06.2021
Prawie 5 milionów na projekt przebudowy drogi nr 22
Odcinek drogi nr 22 z Elbląga do Jegłownika należy do najbardziej niebezpiecznych w regionie (fot.GDDKIA)
Cztery firmy rywalizują o kontrakt na stworzenie dokumentacji projektowej rozbudowy drogi nr 22 z Elbląga do Fiszewa oraz budowy obwodnicy Jegłownika. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyceniła jej koszt na prawie 4,7 mln złotych.

Otwarcie ofert w przetargu odbyło się już 30 kwietnia, ale do dzisiaj w olsztyńskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad trwa ich badanie. - Weryfikujemy doświadczenie zgłoszonego w ofertach personelu – poinformował nas Karol Głębocki, rzecznik prasowy olsztyńskiego oddziału GDDKiA, dodając że przetarg dotyczy opracowania dokumentacji projektowej trzech odcinków drogi krajowej nr 22: Fiszewo – Jegłownik, obwodnicy Jegłownika i odcinka Jegłownik – Elbląg.

- W przypadku obwodnicy Jegłownika przedmiotem zamówienia  jest studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ). Dla pozostałych dwóch odcinków ogłosiliśmy przetarg na wykonanie projektów budowlanych i wykonawczych – dodaje Karol Głębocki.

GDDKiA szacuje koszty sporządzenia dokumentacji na 4,6 mln złotych. Firmy, które wystartowały w przetargu, za swoją pracę żądają o wiele więcej – od 5,5 mln złotych do 6,1 mln złotych. Co ciekawe, droga, która mają zaprojektować nie będzie w standardzie „S”.

- Dlaczego nie powstanie fragment klasy „S” z 4 pasami ruchu? Skoro Polska ma dostać 720 mld zł jako fundusz rozwoju, to może znajda się pieniądze na 4-pasmówkę z Elbląga w kierunku autostrady A1. Osobiście uważam, że tego typu decyzje to celowe, obrzydliwe działania polityczne, które zaniedbują świadomie Nasz region. Obwodnica Olsztyna? Obwodnica Ostródy? Wszystko budowane jest w klasie S. To samo ma się całe południe Polski – pyta pan Michał, jeden z naszych Czytelników, który zainteresował nas tym tematem.

Co na to GDDKiA? - Inwestycja będzie polegała na budowie drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o przekroju 2+1 (czyli naprzemiennie dwa pasy ruchu w jednym kierunku i jeden w przeciwnym). Droga na odcinkach Fiszewo-Jegłownik i Jegłownik-Elbląg na przeważającej długości będzie biegła wzdłuż korpusu istniejącej DK22, stanowiącego wał przeciwpowodziowy. W przypadku obwodnicy Jegłownika, na podstawie dokumentacji STEŚ, wybrany zostanie wariant przebiegu obwodnicy – wyjaśnia Karol Głębocki z GDDKiA.

Wysłaliśmy pytania o standard projektowanej drogi także do Ministerstwa Infrastruktury. W odpowiedzi otrzymaliśmy maila o treści: „otrzymał Pan już odpowiedź w tej sprawie od GDDKiA”.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
W doopie to miasto mają. Dlaczego ? Bo mogą i chca.
(2021.06.14)

info

49  
  3
Nie znam się na kosztach samych projektów dróg, jednak kwota 5 mln za projekt robi wrażenie dla zwykłego zjadacza chleba.
zadziwiony (2021.06.14)

info

46  
  3
Jeśli nasi radni nie będą się wtrącać to jest szansa na coś sensownego Wcisla masz szansę siedzieć cicho!
Zielarski (2021.06.14)
Droga nr 22 nie należy do kompetencji miasta. Jest taki podział, że drogi wojewódzkie należą do sfery Marszałka Województwa, a krajowe do kompetencji władz centralnych, które w danym terenie nadzoruje właściwy Wojewoda. Są jeszcze drogi powiatowe (starostwo)i gminne (właściwy prezydent, burmistrz, wójt ). Także dany samorząd może sobie pisać wnioski, a ich uwzględnienie nie ma praktycznie zależności od tych postulatów.
Sołtys Kierdziołek. (2021.06.14)
"obwodnica jeglownika "to brzmi dumnie. Ha ha
:-) (2021.06.14)

info

25  
  3
Będzie to rozbudowa kameralna, na miarę kameralnych władz naszego grodu!
Witold K. Meralny (2021.06.14)

info

19  
  10
"Odcinek drogi nr 22 z Elbląga do Jegłownika należy do najbardziej niebezpiecznych w regionie"- To kierowcy tu należą do niebezpiecznych. Co maja powiedzieć Włosi, u nich taki drogi co chwila. No, ale jak gaz nie do dechy, to jechać się nie da.
(2021.06.14)

info

31  
  4
@TeofilSkorupa - "rząd PiS u na każdym kroku nie szczędzi środków dla naszego regionu"- odbiera z zyskiem te środki w podwyżkach. Nie rząd, a my za to płacimy.
(2021.06.14)
"- Dlaczego nie powstanie fragment klasy „S” z 4 pasami ruchu? Skoro Polska ma dostać 720 mld zł jako fundusz rozwoju, to może znajda się pieniądze na 4-pasmówkę z Elbląga w kierunku autostrady A1.Osobiście uważam, że tego typu decyzje to celowe, obrzydliwe działania polityczne, które zaniedbują świadomie Nasz region (. .. )– pyta pan Michał, jeden z naszych Czytelników, który zainteresował nas tym tematem. "Ja natomiast jestem tylko ciekaw, jaka jest/była opinia pana Michała kilka tygodni temu w temacie głosowania sejmowego kwestii otrzymania przez Polskę tych 770 mld zł w ramach EFO, bo chciałbym się oczywiscie mylić, ale brzmi mi ten pan Michał cokolwiek totalnoopozycyjnie;
obrzydliwy działacz polityczn (2021.06.14)
Dzisiaj jeden kilometr drogi krajowej to koszt pomiędzy 5 a 10 mln w zaleznosci od utrudnień, ta droga do latwych nie należy (podmokły teren), proszę porównać koszt kostki na moście niskim- ok o, 5 mln za wykonanie kikudziesieciu metrow. Lepiej by zrobili kika ulic w mieście bo pipiduwy niekoniecznie w Polsce muszą mieć obwodnicę, i jak juz wszystko ogarniecie w miescie szanowni bezradni, wtedy robcie te obwodnice, priorytet to miasto. .- przypominam, gdyby komuś juz całkiem zabrakło oleju.
Olejarka (2021.06.14)