Na rower z portEl.pl: Rezerwat Przyrody Ujście Nogatu

14
30.08.2020
Na rower z portEl.pl: Rezerwat Przyrody Ujście Nogatu
Rezerwat Przyrody Ujście Nogatu, fot. Anna Dawid
Dzisiaj nasza kolejna propozycja trasy rowerowej. Tym razem wybierzemy się do Rezerwatu Przyrody Ujście Nogatu. Zobacz zdjęcia.

Trasa liczy około 40 km: teren płaski, asfalt i płyty betonowe (w większości nad rzeką Nogat). Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Kazimierzowie na ścieżce rowerowej biegnącej przy starej trasie S7, jedziemy nią do pierwszego skrzyżowania i tu skręcamy do Bielnika Drugiego. Potem kierujemy się na Kępę Rybacką i jedziemy malowniczą trasą wzdłuż Nogatu. Na rozwidleniu (drogowskaz) skręcamy w kierunku Kępin Wielkich. Drogą asfaltową dojedziemy do miejsca, gdzie kiedyś kursował prom.

Przeprawa promowa w Kępinach Wielkich przez rzekę Nogat przestała działać w 2012 r. Prom Wacław II należał do Starostwa Powiatowego w Elblągu, które oddało go

Na rower z portEl.pl: Rezerwat Przyrody Ujście Nogatu
Nieszawie. 31 marca 2012 r., po dwunastu latach pracy na Nogacie, przeprawa promowa z Wacławem II w roli głównej została zlikwidowana. W tym miejscu wjeżdżamy na drogę z płyt betonowych i jedziemy wzdłuż Nogatu (po prawej stronie miniemy Nowotki) aż do Rezerwatu Przyrody Ujście Nogatu.

Rezerwat ustanowiono w 2001 roku (408,98 ha). Ujście Nogatu jest rezerwatem ornitologicznym, obejmującym fragment delty Nogatu między wsiami Marzęcino, Nowakowo i Rubno Wielkie oraz obszar wód Zalewu Wiślanego u ujścia tej rzeki. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie siedlisk ptaków lęgowych, a także zapewnienie odpowiednich miejsc odpoczynku i żerowania ptakom w okresach wędrówek. Warto zabrać ze sobą lornetkę. Do Elbląga wracamy przez Nowe Batorowo i Nowakowo. Tutaj warto przystanąć na chwilę w okolicach mostu pontonowego na rzece Elbląg. To jedyny taki most w województwie warmińsko-mazurskim. Most rozmieszczony jest na czterech pontonach. Składa się z przęseł, z których jedno jest otwierane mechanicznie, w kierunku Zalewu Wiślanego. Jeden ponton zapasowy zacumowany jest przy moście do zachodniego brzegu. Nowakowo położone jest na Wyspie Nowakowskiej, jest to wyspa sztuczna, która powstała w wyniku osuszania i polderyzacji  Żuław Elbląskich. Odcinek od Nowakowa do Elbląga jedziemy trasą nr 503, uważajmy, bo jest na niej duży ruch.

 

 

daw

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
siedlisk ptaków lęgowych? Nie powinno być siedlisk lęgowych ptaków?
or (2020.08.30)

info

5  
  11
największa demonstracja w historii ostatnimi czasy. .. .a media milczą; ))))))))))))))))))))))))- to już komuna, medialne gestapo, czy nowy piękny system totalitarny ?; )
(2020.08.30)

info

9  
  7
Nieuki. To są ŻUŁAWY i Powiśle. A warmia i. mazury od olsztyna w stronę Suwałk.
(2020.08.30)
Pisz za siebie o tym samolocie nam nie przeszkadza. Co za maruda.
wkurzeni (2020.08.30)

info

12  
  5
"PLANDEMIC-INDOCTORNACJA |POLSKI LEKTOR"- niezły film w temacie, dobre wywiady z naukowcami, no i te powiązania finansowe; )kto tego nie widzi - jest albo bardzo ślepy, albo ma IQ porównywalne ze ślimakiem winniczkiem. .. .PS. a media głównego ścieku kłamią w dzień i w nocy. .. bo muszą - każdy chce żyć, ma rodzinę, mieszkania, kredyty, samochody. .. i tak to się kręci. ..
(2020.08.30)

info

7  
  2
czytaj ze zrozumieniem "To jedyny taki most w WOJEWÓDZTWIE warmińsko-mazurskim"czaisz co to województwo ?
(2020.08.30)
Że też nikt z szanownych czytelników nie poświęcił jednego zdania na temat artykułu. Trasa jest bardzo piękna i przypuszczam, że żaden z komentujących nie widział jej na oczy. Ale dać wam papkę z polityki i samolot - i nagle wszyscy krążycie wokół tego i kraczecie, jak wrony nad wysypiskiem śmieci. Dziwne, że pod artykułami nt. szeroko pojętej kultury nikt z was nie umie napisać czegoś sensownego. Dobra, rozpędziłem się. Tam też piszecie o samolotach. Siano w głowie. .. Ruszcie tyłki, zamiast męczyć klawiatury i wyświetlacze telefonów. Bawcie się dobrze, ja idę pojeździć rowerem! :)
Pilot (2020.08.30)
@Pilot - Kurka wodna, ale fajna wycieczka. Że tak można się zorganizować. Co to za grupa ją zorganizowała? Czy można do Was się dołączyć? Brawo wy!
Marudarowerowy (2020.08.30)
Trasy rowerowe, ni ma takich z prawdziwego zdarzenia w Elblągu, a co mówić po za miastm są wręcz niebezpieczne, a fekala dalej płyną Wisłą, katastrofa ekologiczna, ponownie, czajka trzsk nie wyciągłął wniosków. .. ..
(2020.08.30)

info

2  
  4
Warto dodać, że jadąc tą trasą, na odcinku wzdłuż wybrzeża Zalewu Wiślanego, można zobaczyć miejsce prac nad przekopem Mierzei Wiślanej.
wyspiarz (2020.08.31)

info

0  
  0