Na rower z portEl.pl: Nad Nogat

14
16.08.2020
Na rower z portEl.pl: Nad Nogat
Widok na rzekę Nogat z mostu drogowego w Jazowej, fot. daw
Dzisiaj kolejna propozycja rowerowej wycieczki. Tym razem wybierzemy się w okolice rzeki Nogat. Trasę pokona każdy, nawet początkujący rowerzysta. Zobacz zdjęcia.

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Kazimierzowie na ścieżce rowerowej biegnącej przy starej trasie S7, jedziemy nią do pierwszego skrzyżowania i tu skręcamy do Bielnika Drugiego. Jedziemy aż do mostu drogowego w Kępkach. Jest to najniższy most na rzece Nogat. Szerokość przęsła żeglownego 35 m, wysokość przy średniej wodzie 3,7 m, wysokość przy wysokiej wodzie 3,3 m. Tuż przed mostem skręcamy na drogę z płyt betonowych biegnącą wzdłuż rzeki Nogat. Po lewej stronie miniemy pozostałości po dawnym cmentarzu ewangelickim. Miejsce to jest zaniedbane, resztki nagrobków i stel kryją się w krzakach i pokrzywach.

Na rower z portEl.pl: Nad Nogat

Mimo to nie przeoczymy tego miejsca, nie tak dawno przy drodze ustawiono pomnik upamiętniający zmarłych z okolic, pochowanych na tym cmentarzu. Według książki "Elbląg i okolice" ks. Mieczysława Józefczyka, który powołuje się na słowa ks. Jana Wiśniewskiego, w Kępkach w XIV wieku zbudowano kościół, którego losy nie są znane. Kaznodzieja ewangelicki w Kępkach pojawił się na początku XVII wieku, ale drugi kościół, w 1663 roku nie stanął w Kępkach, lecz w Bielniku Drugim (dawny Ellerwaldd Trift V). Była to piękna, z dominującą wieżą konstrukcja, którą rozebrano do fundamentów w 1945 roku. Niestety, związany z kościołem cmentarz ewangelicki jest w opłakanym stanie, a tablicę, którą ufundowano dla upamiętnienia zmarłych z obecnego Adamowa, Kazimierzowa i Janowa oraz na pamiątkę cmentarza i kościoła, być może powinno się stawiać na samym końcu, po uporządkowaniu terenu. Z prawej strony Nogatu rozlega się widok na zabytkową: drewnianą i murowaną zabudowę Kępek.

Drogą wzdłuż Nogatu jedziemy aż do Jazowej. Na niektórych odcinkach możemy oglądać, jak rzeka meandruje pośród łąk i pól. W Jazowej wjedziemy ponownie na ścieżkę przy starej strasie S7, którą wrócimy do Elbląga. Warto jednak na chwilę zatrzymać się na moście drogowym w Jazowej, z którego roztacza się piękny widok na rzekę Nogat. 

Trasa liczy około 25 km, teren płaski, asfalt, płyty betonowe, droga gruntowa. Sklepy spożywcze w Bielniku Drugim i Jazowej.

daw

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Historia prawdziwa. Górnik na Mierzei Wiślanej w jednym z ośrodków wczasowych opowiadał historię jak to będąc na urlopie !!!!, ,został przebadany"(nikt nie pobrał mu wymazu)na obecność zbrodniczego koronawirusa. Dowiedział się, że jest pozytywny ! Bardzo się tym faktem zdziwił i postanowił zrobić test na własny koszt. Okazało się że jest zdrowy. Po okazaniu zaświadczenia pracodawcy został poinformowany żeby nie kłapał dziobem bo pożegna się z pracą. Stąd te wysokie wyniki u górników !
(2020.08.16)
no a potem odszkodowanka
(2020.08.16)
Ta informacja pochodzi z agencji JPPDP (Jedna Pani Powiedziała Drugiej Pani), jest po prostu fikcją czyli jak to drzewiej mawiano została wyssana z palca, a teraz określa się ją mianem fake news.
I po co ta bzdura. (2020.08.16)

info

5  
  1
A kilkudziesięciu ton śmieci i opon nie widzieliście? tam nawet już jeżdżą ciężarówki. Cześć w wodzie to taka natura 2000 chyba ton śmieci. A wystarczy jedna kamera przy moście
(2020.08.16)

info

2  
  0
Plandemia – operacja psychologiczno – informacyjna wpływająca na kształtowanie architektury bezpieczeństwa międzynarodowego i stosunków społecznych oparta w szczególności na werbunku mentalnym, niezauważalnym oddziaływaniu na zbiorową świadomość mas, które powodują zmiany korzystne dla agresorów. Techniki i narracje i dezinformacja mają na celu wewnętrzną polaryzację oraz izolację polityczną. Przedmiotowe działania są, ,szyte na miarę” pod konkretne państwo, jego kod etnopsychiczny lub pod konkretną strefę kulturową.
(2020.08.16)

info

2  
  4
Dziś niedziela 16.08.2020 r. godz. 9:00 ponownie latające warczydło upiększa nam życie swoim warkotem jak zawsze od rana do wieczora. Panie prezydencie Elbląga, proszę coś z tym w końcu zrobić, tak nie idzie dalej !!!
mumix (2020.08.16)

info

5  
  14
A na rolkach pojadę tą trasą?
CH (2020.08.16)
Pojechałem dzisiaj rowerem, żeby nie słuchać tego choler. nego samolotu i ku mojemu zdziwieniu tam, gdzie pojechałem a mianowicie Elbląg-Helenowo-Wikrowo-Wiktorowo-Jegłownik hałas tego był jeszcze większy jak w Elblągu. Ci cholerni właściciele tego samolotu chyba nie zdają sobie sprawy ile szkody robią mieszkańcom Elbląga, ale również jego okolic ! Jak można tak długo dokuczać ludziom? Czy oni mają choć trochę serca dla innych? Chyba nie !
spacerowicz rowerowy (2020.08.16)

info

5  
  6
Super widoki. Polecam trasy nad Nogatem, Żuławy i Wysoczyznę.
roweromaniak (2020.08.16)

info

3  
  0
@CH - Z tą pustą mózgownicą raczej nie pojedziesz, prędzej polecisz tym warczącym latającym złomem !!!!!
(2020.08.16)