Przeszli po śladach kobiet

17
08.03.2020
Przeszli po śladach kobiet
(fot. Tomasz Bil)
Bywalcy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, choć przeszli dziś przez znane sobie wystawy, obserwowali je przez pryzmat kobiecego wpływu na dzieje. W Dzień Kobiet, o „kobiecej stronie historii”, opowiadała dr Joanna Szkolnicka. Zobacz zdjęcia.

"Śladami kobiet” przeszło kilkudziesięciu mieszkańców naszego miasta. Goście muzeum mogli dowiedzieć się wiele o wpływie kobiet na historię, o tym, czym na przestrzeni wieków się zajmowały, jak się ubierały, jakie funkcje pełniły w rodzinach i społecznościach, w których żyły. Przejście po śladach kobiet uświadamia, jak bardzo odmienny byłby świat bez ich obecności, jak inna byłaby nasza codzienność.

- Ślady te, podobnie jak ślady życia i działalności kobiet w historii na przestrzeni tysiącleci, są często ukryte i niedostrzegalne na pierwszy rzut oka – podkreśla dr Joanna Szkolnicka.

Warto więc przyjrzeć im się z bliska.

- Widzimy przed sobą damski pas z XV w. – mówiła oprowadzająca przy jednej z ekspozycji. – Przypuszczamy, że był noszony do specjalnego typu sukni, wówczas bardzo modnego. Pas tego rodzaju był noszony pod biustem i miał dodawać wrażenie brzuszka. Suknia miała spływać luźno poniżej tego pasa. Średniowiecze było epoką pełną kontrastów, również w modzie. Z jednej strony kobieta w średniowieczu miała być szczupła, eteryczna, wiotka, ale płaski brzuch w modzie nie był. Na średniowiecznych rzeźbach widać, że kręgosłup, sylwetka, była często wygięta w kształt litery „S”. Widać to choćby na obecnym w gablocie obok kaflu przedstawiającym Najświętszą Maryję Pannę – mówiła Joanna Szkolnicka, która przy kolejnych ekspozycjach wyjaśniała, jak w ciągu wieków zmieniały się trendy dotyczące wyglądu. Wpływ na to niejednokrotnie miały wydarzenia historyczne, choćby wybuch I wojny światowej, podczas której kobiety zastąpiły walczących na froncie mężczyzn w pracach, które do tej pory zwykli wykonywać tylko oni.

Odwiedzający w niedzielę muzeum mogli też posłuchać o kobietach, które zakładały własne biznesy, pisały książki i miały znaczny wpływ na rozwój społeczności, w których żyły. Nie brakowało licznych ciekawostek. Czy baby pruskie przedstawiają kobiety? Czy palenie fajki było czynnością zarezerwowaną dla mężczyzn? Kiedy z użytku wyszły gorsety? To tylko niektóre tematy poruszane w trakcie zwiedzania.

Kobiecych kart historii, odkrywanych przed gośćmi muzeum przez dr Szkolnicką, było znacznie więcej. Warto więc zaznaczyć, że na dzisiejsze podążanie śladami kobiet w Muzeum Archeologiczno-Historycznym obowiązywał wstęp wolny.

Tomasz Bil

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A korona wirus? To nieodpowiedzialne z waszej strony
Klawisz (2020.03.08)

info

9  
  5
Z wycieczki do Włoch prosto po śladach kobiet....
Gosc (2020.03.08)

info

6  
  3
Niby mądrzy chodzą do muzeum? Głupi ludzie i tyle. Narażają swoje rodziny. Jutro pójdą do pracy i narażą współpracowników. Ludzie, ten wirus jest też w Elblągu. Ludzie są w domowej kwatantannie. Prezydent robi spotkania wyborczej. Stuknijcie się w głowę. Czy warto narażać siebie i innych? Muzeum nie ucieknie. Czy zapisano uczestników, którzy uczestniczyli w zwiedzaniu?
AdamJ. (2020.03.08)
Babilon
(2020.03.08)

info

3  
  3
kiedy wystawa " Tropem mężczyzn"? te seksistowskie imprezy są żenujące, taki jakby trzeci świat, mamy 5 płci z czego jedna czyli kobiety zawłaszczyły dosłownie wszystko, emerytury po 60 a faceci po 65 a przecież krócej żyją, żyjemy w świecie uprzywilejowania kobiet kosztem wszystkich pozostałych płci, aparthaid płciomy mamy,
Chri (2020.03.08)
rekwizyty pokazują, że kobiety bawiły się lalkami, paliły fajki, grały na fujarkach i prymitywnych bałałajkach oraz chodziły w wykoślawionych butach, rzeczywiście straszny wkład
Rello (2020.03.08)
oo Ile kobietek 😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍
(2020.03.08)

info

0  
  2
A rządzący miastem i radni w D mają kobiety i 8 .03.
(2020.03.08)

info

5  
  0
Należy unikać chodzenia do kościoła Potencjalnie jednym z miejsc, gdzie najłatwiej będzie można zarazić się koronawirusem w przypadku epidemii, jest kościół. Osoby starsze są szczególnie narażone na powikłania w przypadku zarażenia koronawirusem. Ryzyko jest szczególnie wysokie w przypadku osób starszych i przewlekle chorych. Msza w kościele jest szczególnie groźnym momentem. Podczas mszy ludzie kaszlą, kichają, głośno się modlą i śpiewają - kropelkują. Kościoły są niewentylowane. Msza trwa ponad godzinę. Podczas wychodzenia ludzie są szczególnie mocno stłoczeni. To są warunki bardzo dogodne do zarażenia się koronawirusem, grypą i innymi chorobami zakaźnymi. Należy zrezygnować z chodzenia na mszę podczas epidemii koronawirusa. Osoby w starszym wieku mogą być szczególnie narażone na bardzo duże ryzyko wyjątkowo ciężkiej choroby wywołanej koronawirusem. Warunki higieniczne w kościołach związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa są zatrważająco złe. Koniecznie w przypadku epidemii należy unikać chodzenia do kościoła, a szczególnie na msze, ze względu na ekstremalne ryzyko zarażenia się podczas epidemii koronawirusa.
(2020.03.08)
Lepiej umyj rece po wyjściu z kibla mądralo.
(2020.03.08)