Nie zapominamy. Rocznica śmierci Pawła Adamowicza

100
14.01.2020
Nie zapominamy. Rocznica śmierci Pawła Adamowicza
(fot. Krzysztof Bil)
Elblążanie zebrali się we wtorek wieczorem przed Ratuszem Staromiejskim, by uczcić pamięć Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, zamordowanego rok temu podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zobacz zdjęcia.

W wydarzeniu zorganizowanym przez Komitet Obrony Demokracji w Elblągu i grupę Porozmawiajmy o Demokracji, wzięło udział około 40 osób, m.in. prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

– Kiedy rok temu wracałem z finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Starym Mieście w Elblągu, nie wierzyłem w to, co się stało. – wspominał prezydent miasta.

W swoim przemówieniu wyraził nadzieję, że taka tragedia, jak zeszłoroczna, nie będzie miała miejsca nigdy więcej, a sprawca zabójstwa zostanie ukarany. – Zgadzam się w pełni z przesłaniem zawartym w słowach „stop nienawiści”, „stop dzieleniu” – mówił prezydent.

W czasie spotkania wspominano działalność Pawła Adamowicza m.in. jako prezydenta Gdańska i inicjatora powstania Europejskiego Centrum Solidarności. Odtworzono także cover utworu „The Sound of Silence” w wykonaniu zespołu Disturbed, który w minionym roku muzycy zadedykowali zmarłemu prezydentowi.

Organizatorzy wydarzenia na Starym Mieście wykorzystali też okazję, by wyrazić swoje niezadowolenie związane z sytuacją społeczno-polityczną w Polsce, której ofiarą miałby być m.in. zamordowany prezydent.

- Dla mnie dzisiejsze spotkanie ma wielkie znaczenie – mówi Jolanta Wojda, jedna z uczestniczek spotkania pod Ratuszem Staromiejskim. – Pochodzę z Gdańska, ale w Elblągu mieszkam od 30 lat i jestem z tymi miastami bardzo związana. Wczoraj byłam na uroczystościach w Gdańsku i zobaczyłam, że ludzie żyją tą sytuacją, bo było ich bardzo wielu. Ja również nie godzę się na takie wydarzenia, ale nie mam nadziei, że będzie lepiej, że ta śmierć nie będzie bezsensowna i przyniesie jakieś pozytywne zmiany

- Mamy nadzieję, że to się nie powtórzy – dodała z kolei pani Halina, mieszkanka Elbląga.

- Trzeba mieć nadzieję, bo bez niej wszystko nie ma sensu – uzupełniają uczestnicy spotkania.

Paweł Adamowicz był prezydentem Gdańska w latach 1998-2019. Główne uroczystości związane z rocznicą jego śmierci odbyły się w poniedziałek na Targu Węglowym w Gdańsku. W pobliżu miejsca, w którym został zaatakowany przez nożownika, odsłonięto tablicę pamiątkową.

tb

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
szkoda Adamowicza, na pewno gdyby żył to byłby lepszym.prezydentem Elbląga niz Wróblewski, coś by dobrego zrobił, niestety został zamordowany i Elbląg zostal sierotą
myśliciel Elb (2020.01.14)

info

16  
  69
walesa przysłał jakiegoś wysłannika ???
lgfgl (2020.01.14)

info

30  
  13
@szoking - Przez takich jak ty wymyślaczy, mamy właśnie to co mamy w Polsce. masz na to co piszesz dowody, czy tak wymyśliłeś, by robiło wrażenie. Masakra
(2020.01.14)
A Wasz guru Bronek mówił że trzeba dechą, drugi guru Bolek mówił że by Was pałą a Mazguła by Wam zrobił ścieżkę zdrowia. Ot kwintesencja słów "dzielny się dobrem". A taki TVN i Wyborcza chciała Adamowicza zdyskredytować aby Jaruś Wałęsa był prezydentem miasta a teraz wielcy obrońcy i miłośnicy bliźniego.
Solder (2020.01.14)

info

71  
  20
niezgadzam się Adsmowicz mial wady ale gdyby żył to by lepiej rządzil Elblągiem niż Wroblewski,
Stop zlu (2020.01.14)
przyszła sobie garstka starców co nie ma co robić w domu i ci którym kazał
(2020.01.14)

info

47  
  17
kilka postępowań prokuratorskich, wesoła wdówka uciekła za immunitet, wiedząc że lewactwo unijne nigdy jej go nie zabierze, a pomioty będą kształciły się zagranicą na nasz koszt, ot cały obraz waszej świętej rodziny. .. mam nadzieje, że jak jej się kadencja skończy to prokuratura podejmie dalej czynności w jej sprawach, bo jej majątek również jest niejasny. .. to wy negujecie fakty, gdy są one niewygodne do bajki, w która wierzycie, to wy zaklinacie rzeczywistość. ..
szoking (2020.01.14)
byłem przekonany, że dla uczczenia rocznicy Wróblewski abdykuje, a tu się okazuje, że nie zrobił nic w tym kierunku, czuję srogi zawód,
Giorgio (2020.01.14)

info

39  
  14
@Stop zlu -Adamowicz to był megaloman, wierzył, że Gdańsk to on, stworzył sobie udzielne księstwo i nikt nie miał prawa tego skontrolować, a jak było naprawdę to prokuratura dopiero odkrywa, nie bez powodu policjanci nazywają Gdańsk małą Sycylią. ..
szoking (2020.01.14)
@Stop zlu - każdy byłby lepszy niż wróblewski. Adamowicz to był megaloman, stworzył sobie udzielne księstwo z Gdańska, a tak naprawdę to mała Sycylia, sama mafia i przekręty
szoking (2020.01.14)