Tego dnia świat odetchnął z ulgą

21
08.05.2019
Tego dnia świat odetchnął z ulgą
fot. Michał Skroboszewski
 - W Polsce II wojna światowa oznaczała niemiecką i sowiecką okupację, wyniszczenie polskiego społeczeństwa, eksterminację Polaków i Żydów w niemieckich obozach koncentracyjnych, zbrodnię katyńską z wymordowaniem 22 tysięcy polskich oficerów i ogromne, niemożliwe do całkowitego oszacowania straty materialne. Trauma tej wojny jest podstawą tworzenia porządku w Europie, by podobny konflikt nigdy już się nie powtórzył. Taki cel przyświeca jednoczeniu narodów europejskich - mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga na cmentarzu Agrykola. Zobacz, jak w Elblągu obchodzono 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej.
- Świat odetchnął z ulgą po zakończeniu najkrwawszego, najbardziej brutalnego konfliktu w dziejach ludzkości jakim była II wojna światowa. Te ponad dwa tysiące sto dni i nocy zatopiło naszą cywilizację w ogromie smutku, przerażenia oraz olbrzymiego bólu. 8 maja 1945 r. Berlin skapitulował. Przestały pracować obozy śmierci, opustoszały hitlerowskie więzienia, skończyły się egzekucje uliczne, z niewoli wracali do domów żołnierze. Zapanowała radość i nadzieja na nowe życie – przypominał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.
   Kolejne pokolenia pamiętały traumę tych czasów, dlatego dbały o to, by utrzymać pokój w Europie.
   - W ciągu nadchodzącej dekady odchodzić będą ostatni świadkowie drugiej wojny światowej, którzy przekazali nam swoje świadectwo oraz znają ją z doświadczenia i cierpienia, którzy z pewnością nigdy nie chcieliby jej powtórzyć – mówił Janusz Nowak, wiceprezydent miasta. - Dlatego to na kolejnych pokoleniach spoczywać będzie teraz odpowiedzialność za głoszenie prawdy historycznej o oprawcach i ofiarach, pielęgnowanie pamięci oraz budowanie pojednania.
   Przemawiający dziękowali również żołnierzom polskim, którzy walczyli na frontach drugiej wojny światowej, podkreślali ich bohaterską postawę i składali hołd ofiarom. Przypominali również, że pokój nie jest dany raz na zawsze.
   - Oby nigdy wojny nie było, bo jest ona straszna – powiedział Sławomir Sadowski, wicewojewoda.
   - Niestety, dzisiejszy świat ciągle jest pełen napięć i konfliktów, stał się niespokojny, tak jakby zapomniał o przyczynach i okrucieństwach II wojny światowej – mówił Antoni Czyżyk. - Dlatego też rolą naszych pokoleń jest budowanie pokoju na świecie i w nas samych.
   - Ten powojenny porządek wydawał się nam czymś oczywistym – dodał Janusz Nowak. - Dziś jednak uświadamiamy sobie, że pokój na naszym kontynencie to w dalszym ciągu aktualna potrzeba.
   Na koniec odbyły się salwa honorowa i apel pamięci, złożono również kwiaty przy alei upamiętniającej aliantów.
mw

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
konsul znowu bryluje.... ego
Termaska (2019.05.08)

info

4  
  1
Była szkopska później kacapska teraz mamy watykańską okupację .
Jamaleg (2019.05.08)
Od 1945 okupacja sowiecka a teraz brukselska z postkomuchami na czele
Gość36 (2019.05.08)
Ty wiesz co to okupacja? Skoro na nasze nieszczęście możesz spokojnie posługiwać się moim językiem ?
(2019.05.08)
Skąd ten jad nienawiści. Wojna przyniosła ludziom śmierć i życie w strachu, a jej koniec powrót do normalności. Polacy natomiast z końcem wojny otrzymali ocalenie, bo jedyny i właściwy okupant jakim były hitlerowskie Niemcy przeznaczył im całkowite wyniszczenie. Nasz naród fizycznie miał zniknąć. Więc nie filozofujcie z tymi okupacjami, bo pomimo złych zdarzeń z lat powojennych w konsekwencji zyskaliśmy życie. A dyskusja co jest ważniejsze wolność czy ocalenie jest bezsensowna. Dzisiaj z pozycji fotela, przy kawie łatwo tworzyć oceny, a wtedy czas i walka o życie była determinowana ówczesnym rozwojem sytuacji. Teraz te opinie o wszelkich okupacjach są nie na miejscu, bo ważniejsze jest to, że wojna się skończyła. A jej ofiary należy zachować w pamięci, one nie życzą sobie, aby je wartościować i wszczynać niemądre dyskusje. Chwała wszystkim. Nigdy więcej wojny i to żadnej.
Nieśmiertelnapamięć (2019.05.08)
Bardzo ładnie napisane.
(2019.05.08)
Jamaleg, Gosc36 - chlopcy, wy nie macie zielonego pojecia o tym, o czym piszecie. Jest taka regola: dzieci, grzyby, ryby glosu nie zabieraja.
bluselka (2019.05.08)

info

8  
  1
8 mają pokonano tylko jedno z bandyckich państw, które ja wywołały ,CCCP zostało pokonane dużo później , przez prawie 50 lat,ten bandycki twór niszczył Polskę i nie był w stanie jej pokonać, połamał sobie te komusze kły i zbankrutował,
historykon (2019.05.08)

info

8  
  4
Rosja do spółki z Hitlerem wywołały wojnę napadając zdradziecko na Polskę, a niektóre komuchy twierdzą, że nas wyzwoliła.
Zen (2019.05.08)
@Nieśmiertelnapamięć - "Polacy natomiast z końcem wojny otrzymali ocalenie" takie coś może napisać tylko ignorant lub komunistyczny propagandzista. Polacy byli dalej mordowani w tych samych katowniach które wcześniej używało Gestapo a po nich NKWD- UB. Brak miejsc pochówku Polskich Patriotów i ludności cywilnej wymordowanej przez komunistów. Obława Augustowska, Pilecki. .. ..
(2019.05.08)