Remont wyjdzie na zdrowie

16
22.05.2018
Remont wyjdzie na zdrowie
Kiedyś był tu hotel, dziś jest przychodnia (fot. Anna Dembińska)
Zabytkowy budynek przy ul. Żeromskiego, w którym mieści się przychodnia zdrowia oraz gabinety lekarskie, przejdzie termomodernizację. Gmina Elbląg ogłosiła przetarg na wykonawcę robót związanych m.in. z wymianą okien i drzwi oraz ociepleniem ścian i dachu. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 29 maja.
Zanim w budynku rozgościła się służba zdrowia, pełnił on funkcję hotelu. "Stadt Elbing" wybudowano w 1900 r. ze względu na pobliską rzeźnię i targ. Podczas pierwszej wojny światowej pełnił funkcję lazaretu, a w latach międzywojennych odbyło się wiele znaczących imprez miejskich. Kolejna wojna oszczędziła budynek, a podczas pobytu Rosjan stał się on siedzibą dowództwa. Następnie dawny hotel został przekazany władzom polskim, a obecnie jest własnością gminy Elbląg. W 1992 r. budynek został wpisany do rejestru zabytków.
   Ponad stuletni budynek wymaga remontu. Jego właściciel, czyli Gmina Elbląg, już w 2015 roku przygotowała dokumentację techniczną i uzyskała pozwolenie na budowę konieczne, by przeprowadzić prace. Nie było jednak wystarczającej kwoty pieniędzy na taką inwestycję. Urzędnicy rozpoczęli starania o pozyskanie środków unijnych. Pierwszy przetarg (2015 r.) nie przyniósł rozstrzygnięcia, teraz wrócono do tematu.
   Zgodnie z zapisem w ogloszeniu o przetargu zakres prac remontowo-budowlanych obejmuje m.in. ocieplenie dachu i ścian, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Dofinansowanie do modernizacji pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
   Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 29 maja, zaś remont powinien zakończyć się w listopadzie.
   
A

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Jeden z najpiękniejszych zabytków w Elblągu
(2018.05.22)

info

9  
  2
Jeden z najpieknieszy zabytków w Elblągu
(2018.05.22)

info

2  
  1
I co ? Położycie wszechobecny styropian, i po zabytku. Czemu nie piszecie jak będzie wyglądał po remoncie?
(2018.05.22)

info

15  
  1
Żadnego styropianu !!!
(2018.05.22)

info

10  
  1
Co za głupia moda z tym styropianem. Budynek nie może stracić oryginalnego wyglądu. Niech sobie pomyslodawca styropianem wyklei. .. .W kilku miastach widziałem odrestaurowane kamieniczki, zero styropianu, dotykałem i pukałem w ściany aby sprawdzić.
sokrates (2018.05.22)

info

7  
  1
A nie lepiej przenieść za kanał, do mini-miasteczka zabytków? Działka ma chyba sporą wartość pod inna zabudowę, a budyneczek pasuje, jak pięść do nosa przy obecnym obok centrum handlowym.
(2018.05.22)
o nie kolejny zabytek zostanie zniszczony
(2018.05.22)
Nie zostanie zniszczony tylko zniszczeje, jeżeli nie zostanie wyremontowany. Skąd biorą się takie pokemony?
(2018.05.22)
nie ma żadnego styropianu!!!! nie wypisujcie bzdur!!! remont generalnie obejmuje naprawę dachu, wymianę stolarki okiennej i wykonanie izolacji poziomej. Do wykonania w innym postępowaniu przetargowym pozostanie elewacja oraz remont instalacji wewnętrznych (nie dotyczy elektrycznej, która będzie wykonana do końca br. ) z odnowieniem ścian.
(2018.05.22)
szał
(2018.05.22)