Straż Graniczna uratowała koralowce

3
21.08.2015
Straż Graniczna uratowała koralowce
fot. nadesłane
Funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Celnej z przejścia granicznego w Grzechotkach udaremnili nielegalny wywóz 17 żywych koralowców. Następnie błyskawicznie przeprowadzili wszystkie wymagane prawem formalności, dzięki czemu koralowcom udało się uratować życie.
Okazy wykryto wczoraj (20 sierpnia) na przejściu granicznym w Grzechotkach. Funkcjonariusze Straży Granicznej w trakcie kontroli granicznej zauważyli na tylnym siedzeniu pudełka kartonowe. Okazało się, że w nich znajdują się w nylonowych woreczkach z wodą żywe koralowce, pochodzące z Indonezji i podlegające zgodnie z Konwencją CITES ( Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem), ścisłej ochronie.
   Koralowce próbował wywieźć Rosjanin, mieszkaniec Kaliningradu. Podróżny nie posiadał stosownego zezwolenia, w związku z tym koralowce zatrzymano a wobec obywatela Federacji Rosyjskiej wszczęto sprawę karną.
   Za usiłowanie popełnienia przestępstwa złamania przepisów Ustawy o Ochronie Przyrody grozi mu nawet kara pozbawienia wolności od 2 miesięcy do 5 lat.
   Po konsultacji ze specjalistami okazało się, że jeżeli koralowce w ciągu 6 godzin nie trafią do akwarium – to grozi im śmierć. Ostatecznie uratowane zostały umieszczone w Oceanarium w Gdyni.
por. SG Mirosława Aleksandrowicz Rzecznik Prasowy - koordynator Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stra

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Korale koloru koralowego
(2015.08.22)

info

2  
  1
no to uratowali życie 17 koralowcom, ale prawo zostało tak czy tak złamane ponieważ straż graniczna nie posiadała stosownych zezwoleń
(2015.08.22)

info

2  
  2
no więc według ciebie ważniejszy jest przepis niż życie. Kamienne serce. Współczuję twoim najbliższym.
(2015.08.23)

info

0  
  1