Nielegalne odpady na granicy

4
02.12.2016
Nielegalne odpady na granicy
fot. Straż Graniczna
Wczoraj (1 grudnia) na drogowym przejściu granicznym w Gronowie funkcjonariusze Straży Granicznej uniemożliwili wwóz do Polski 24 kg odpadów bez zezwolenia.
Do odprawy na kierunku wjazdowym do Polski stawił się 59-letni obywatel Rosji. W bagażniku samochodu, którym kierował, przewoził w workach rozdrobnione elementy wewnętrzne katalizatorów samochodowych o łącznej wadze 24 kg.
   Rosjanin chciał sprzedać nielegalny towar na złomie w miejscowości Braniewo. Nie posiadał żadnych dokumentów zezwalających na jego przywóz na terytorium UE. Został zatrzymany. Mężczyźnie za przywóz odpadów wbrew przepisom z zagranicy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
   To już piąty ujawniony przypadek (trzy w Gronowie, dwa w Bezledach) próby nielegalnego wwozu do Polski odpadów na drogowych przejściach granicznych na Warmii i Mazurach. Pozostałe zdarzenia odnosiły się do: karoserii wraków pojazdów, aluminiowych profili i złomu mosiądzu.
   Funkcjonariusze Straży Granicznej konsekwentnie czuwają, aby przekraczanie granicy i przywóz towarów był zgodny z obowiązującym porządkiem prawnym, w tym przeciwdziałają niekontrolowanemu napływowi odpadów do Polski.
   Straż Graniczna przypomina, że zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów przewóz określonych rodzajów odpadów z jednego kraju do drugiego jest możliwy po uprzednim uzyskaniu zezwolenia właściwych organów kraju wysyłki odpadów, krajów tranzytowych oraz kraju przeznaczenia odpadów lub w przypadku posiadania „Informacji dołączonej do przemieszczanych odpadów” określonej w załączniku VII do ww. rozporządzenia.
   
chor. sztab. SG Anna Mauc, W-MOSG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

oddajcie mgr
(2016.12.03)

info

2  
  3
Moze by tak kupic od rosyjskich "jubilerow" odpady radioaktywne z elektrowni atomowych. To podobno wystarczy do stworzenia "brudnej" bomby nuklearnej, ktora by wystarczyla jako bron odstraszajaca potencjalnych najezdzcow. No oczywiscie po zorganizowaniu nosnikow tych ladunkow (jakies dobre rakiety).
Kazik.2000 (2016.12.03)

info

0  
  0
tych ćwoków co tak strajkowali zwolnili w końcu ?
(2016.12.04)

info

0  
  1
W katalizatorach jest platyna, dobry biznes
d...hh (2016.12.05)

info

0  
  1