Grobowiec zniszczony, kości rozkradzione, a winnych brak

10
26.11.2015
Grobowiec zniszczony, kości rozkradzione, a winnych brak
Do dewastacji grobowca i zbeszczeszczenia zwłok doszło we wrześniu br. na cm. Dębica (fot. arch. AD)
Elbląska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie zniszczenia grobowca na cmentarzu Dębica i zbezczeszczenia spoczywających w nim ciał. Nie udało się bowiem ustalić, kto i z jakiego powodu dopuścił się tego makabrycznego czynu.
W rodzinnym grobowcu na cmentarzu Dębica spoczywało małżeństwo: pani Zofia (zmarła w 1985 r.) i pan Wiktor (zmarł w 1991 r.) oraz ich syn, pochowany w 2013 roku. W nocy, 23 września, sprawca (sprawcy) zabrali z grobu jedno z ciał, a pochowanemu w 2013 roku mężczyźnie... oderwali głowę. Trzeci szkielet pozostał nienaruszony, o czym informowaliśmy po zdarzeniu.
   Śledztwo w sprawie zniszczenia grobowca i zbezczeszczenia zwłok prowadziła Prokuratura Rejonowa w Elblągu. Było ono jednak trudne, z powodu braku świadków zdarzenia, braku zapisu monitoringu. Prokuratorzy nie mieli wątpliwości, że sprawców musiało być co najmniej dwóch. Samo odsunięcie płyty grobowca wymagało bowiem dużej siły, a zejście do jego wnętrza - użycia drabiny. Biegły z zakresu medycyny sądowej, który dokonał oględzin na miejscu, sam przekonał się, że nie jest to proste. Stwierdził natomiast, że brakuje kości w dwóch szkieletach, została również skradziona czaszka, ale nie w całości.
   - Możemy więc wykluczyć, że ktoś chciał sobie skompletować szkielet ludzki. Co zatem kierowało sprawcami? Nie wiadomo. Cała zdarzenie przysporzyło natomiast bólu rodzinie zmarłych - mówiła Jolanta Rudzińska, prokurator rejonowy w Elblągu.
   Ostatecznie z powodu nie wykrycia sprawcy śledztwo zostało umorzone.
   Za zbezczeszczenie zwłok grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, a za ich grabież nawet do 8 lat więzienia.
   
   
A

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

"Ostatecznie z powodu nie wykrycia sprawcy śledztwo zostało umorzone" No cóż przecież to norma nie tylko w prokuraturze ale przede wszystkim w policji.
(2015.11.26)

info

21  
  0
Uważam, że to zwykłe bydlako-hieny, dla których nie ma żadnych wartości moralnych. Brak słów, bydlaki tylko do odstrzału.
WściekłaMarlena (2015.11.26)

info

12  
  1
W Elblągu nawet kości zmarłemu zaper***ą.
(2015.11.26)

info

19  
  0
Pewnie ZUS albo skarbówka upomniała się o swoje. Nie dość, że wykończyli niejednego to teraz jeszcze zmarłemu się do kości dobiorą.
Spust_krokodyla (2015.11.26)

info

8  
  2
Pani Jola ma chyba w zwyczaju umarzać wiekszość spraw. albo mała szkodliwość, albo brak sprawców.
sexo_niezalogowany (2015.11.26)

info

6  
  0
Studenci medycyny. Sam w 990 r. kupiłem w Akademii w Gdańsku czaszkę kopaną, bo jak czyściłem to znalazłem robaka.
sfdbsdbsdbsd (2015.11.26)
W 990 roku kupiłeś to ile ty masz lat.
(2015.11.27)
dla ciebie 11
(2015.11.27)

info

2  
  0
Rodzinka musiała sobie mocno u kogoś nagrabić że nawet po śmierci z nimi jadą.
sgbsg (2015.11.27)

info

4  
  1
Własciciel Dębicy z Gdańska powinien już 5 lat temu zamontowac monitoring na dwóch cmentarzach. Skonczyły by się kradzieże zboczenia etc.
(2015.11.29)

info

2  
  0