Wspomnienie o Grzegorzu Baranowskim

9
27.01.2026
Wspomnienie o Grzegorzu Baranowskim
Grzegorz Baranowski miał 78 lat... (fot. Anna Dembińska)
Nie żyje Grzegorz Baranowski, były dziennikarz i przedsiębiorca. Autor bardzo popularnej przed laty publikacji „Ulice Elbląga”. Miał 78 lat...

Grzegorz Baranowski urodził się w 29 stycznia 1947 roku w Zielonej Górze. W dzieciństwie wraz z rodziną przeprowadził się do Elbląga. Był absolwentem I LO w Elblągu oraz Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1975 r. rozpoczął pracę jako dziennikarz w elbląskim oddziale „Dziennika Bałtyckiego”, od 1979 r. pracował w „Wiadomościach Elbląskich”. Był represjonowany w stanie wojennym i pozbawiony prawa do wykonywania zawodu – czytamy w Leksykonie Ludzi Kultury Warmii i Mazur.

Wspomnienie o Grzegorzu Baranowskim
Grzegorz Baranowski na zdjęciu Ryszarda Biela

Jako dziennikarz współpracował z ogólnopolskimi tytułami - „Sztandarem Młodych”, „Polityką” i prasą lokalną. Po 1989 r. przez kilka miesięcy wydawał własną gazetę, po czym zaangażował się w działalność pośrednictwa nieruchomościami i związaną z doradztwem prawniczym. Pod własnym nazwiskiem przez wiele lat prowadził agencję nieruchomości.

Był współzałożycielem Towarzystwa Ziemi Elbląskiej „Jaszczur”, angażował się również w prace Klubu Literackiego Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. Był również członkiem zespołu redakcyjnego kwartalnika „Tygiel”.

Pisał wiersze, opowiadania, reportaże dotyczące przemian społeczno-gospodarczych, a także przewodniki turystyczne po regionie. Jego najbardziej znaną publikacją była książka „Ulice Elbląga” (1990 r.), w której jako pierwszy wyjaśniał pochodzenie nazw i historię najważniejszych ulic miasta.

W portElu w 2020 r. ukazał się cykl Grzegorza Baranowskiego, poświęcony rocznicy Grudnia 70, który przypominamy.

 

Nad prasą sprzed lat cz. 1

Nad prasą sprzed lat cz. 2

Nad prasą sprzed lat cz. 3

 

Grzegorz Baranowski zmarł w poniedziałek, 19 stycznia.

 

Uroczystości pogrzebowe Grzegorza Baranowskiego odbędą się 30 stycznia. O godz. 11 odbędzie się pożegnanie w Sali Pożegnań Dębica przy ul. Łęczyckiej 39A, po czym nastąpi wyprowadzenie do grobu w nowej części cmentarza Dębica. Rodzina prosi o nieprzynoszenie kwiatów.

Tego samego dnia o godz. 18 w klubie Krypta, przy ul. Kuśnierskiej odbędą się wspominki - rodzina i znajomi będą snuć opowieści z życia ś.p. Grzegorza. Mile widziane zdjęcia i muzyczne wsparcie gitar.

oprac. RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

🖤Głębokie wyrazy współczucia dla rodziny i przyjaciół.
Alojzy Antoszewski (2026.01.19)

info

37  
  1
Pozostawiłeś glęboki smutek. Zaszczytem było Cię znać.
Agnieszka Szmaro Szewczak (2026.01.19)

info

22  
  3
Powoli odchodzimy... ludzie lat czterdziestych. Coś jednak zostawiamy po sobie Grzegorzu R. i.P ! Składam kondolencje Córkom.
klmn (2026.01.20)
@klmn - Pozostaniesz w pamięci na zawsze, byłeś wyjątkowym czlowiekem, w głębokim smutku przyjaciele.
El...żanka (2026.01.20)
Dzialalismy razem w Towarzystwie Przyjaciol Ziemi Elblaskiej Jaszczur ", opracowalismy wraz z Wojtkiem Naganowskim " Raport w sprawie elblaskie kultury... ", bardzo zdolny czlowiek. RIP Grzegorz... !
(2026.01.20)

info

9  
  2
Grzegorz to legenda drobnomieszczańskiego-elbląskiego życia. Szmurło Z. mógłby wiele o tym powiedzieć. A tymczasem Grzegorz: RiP.
erg. (2026.01.30)

info

1  
  0
R. I.P.
(2026.01.30)

info

1  
  0
Czy Pan Grzegorz miał rodzinę?
(2026.01.30)
Był wdowcem. Miał 2 córki. Żona zmarła mając 46 lat.
B. L. (2026.01.30)