W rocznicę wyzwolenia

17
04.02.2003
10 lutego pod pomnikami pamięci narodowej zostaną złożone wieńce i kwiaty. Tak władze miejskie, samorządowe oraz kombatanci upamiętnią 58 rocznicę powrotu Elbląga do Polski.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 na Placu Konstytucji. Wieńce i kwiaty zostaną złożone pod Pomnikiem Odrodzenia. Pół godziny później delegacje władz miasta i kombatantów oddadzą hołd poległym żołnierzom Armii Radzieckiej.
A

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Armia Czerwona wyzwolili czy zaczęli okupację? Rozkradli wszystko co zostało po Niemcach. Zakłady Schihała, szyny tramwajowe i kolejowe. Za co im dziękować?
elblążanin (2003.02.04)

info

0  
  0
lepiej byloby, gdyby Armia Czerwona nas nie "wyzwalala". Elblag to naprawde bylo silne i bogate miasto, a do tego mialo taka ladna zabudowe. Szkoda, ze tak sie potoczyly losy tego miasta..
mg (2003.02.04)

info

0  
  0
Wszystko to prawda, ale gdyby nas nie wyzwolili to by nas tu nie było. Ewentualnie przyjeżdżalibyśmy to pracować (na czarno).
dyzio (2003.02.04)

info

0  
  0
Armia Czerwona wyzwoliła Niemców spod jarzma Niemców? Ile Polaków mieszkało wtedy w Elblągu?
Były Okupowany (2003.02.04)

info

0  
  0
Oczywiście redakcja popełniła błąd pisząc o rocznicy wyzwolenia! To jest rocznica zdobycia przez Armię Czerwoną Elbląga! Inna interpretacja jest prostym zafałszowywaniem historii.
Grzebar (2003.02.05)

info

0  
  0
Warto zwrócić uwagę na kilka faktów: 1. Przez dobrych 40 lat po wojnie ze względów politycznych mówiono o wuyzwoleniu, teraz zmienił się ustrój i możemy mówić o zdobyciu, zniszczeniu itp. Nalezy pamiętać, że Rosjanie raczej nie wiedzieli, kto będzie rządził na tych ziemiach po zakonczeniu wojny. Niszczyli wszystko co niemieckie, bo im nienawistne. Poza tym pamiętajmy, że Elbląg został potrakotwany przez niemców jako ważny węzeł komunikacyjny i Niemcy bronili się zaciekle - stąd ogrom zniszczeń. Walczono o każdą kamienicę, czasem wręcz o piętro. stąd zniszczenia. wojna kosztuje. Niemcy wówczas byli wrogami, a Rosjanie, marnymi ale zawsze, aliantami. dlatego należy im się szacunek. 2. I uwaga znacznie ważniejsza - uroczyste przekazanie władzom polskim maista (czyli "powrót do Polski") odbyło się 19 maja 1945, Morska Grupa Operacyjna - polscy pionierzy przybli do miasta ciut wcześniej 3 kwietnia. W lutym był za duży bałagan by stwierdzić, kto miasto przejmuje (niestety zapomniałem kiedy zapadły decyzje o granicach RP) 3. Znaczy się mamy pomieszanie z poplątaniem "wyzwolenie/zdobycie" przez Rosjan świętujemy jako powrót do Macierzy... Chyba chodzi o symbol (trochę krzywy politycznie to fakt). Ale przeciez świętujemy założenie miasta przez Krzyżaków. Dla mnie wniosek jest jeden: szanujmy niemieckie tradycje miasta, przyjmujmy je jak swoje - w końcu to one współtworzą tożsamość naszej "małej Ojczyzny", nie zapominajmy jednak w jakich okolicznościach Elbląg stał się ponownie miastem polskim (poprzez mieszkanców, a nie jedynie jurysdykcję jak było 200 lat wcześniej).
Cypis (2003.02.05)

info

0  
  0
Cypis, jaki podzial ziem zdobywanych od wschodu bylo wiadome juz w Jalcie. Rosjanie doskonale wiedzieli co przypadnie Polsce za ziemie wschodnie. Grabienie i ogalacanie bylo swiadome na szkode przyszlej Polski. Nie bylo wiadome m. in. o podziale Szczecina i Wolnego Miasta Gdanska. Nawet reparacje wojenne, ktore placily Niemcy Zachodnie zostaly w Moskwie, a za to wspanialomyslnie postawiono Palac Kultury. PZPR zrezygnowala z reparacji wojennych, ktore musialy placic Niemcy Wschodnie (czyli DDR) Polsce. Tak, ze mit zdobywania czegos dla brata Polaka musi wreszcie upasc. Rosjanie dobrze skasowali Polske w latach 1945-89 za to "wyzwolenie".
grazdanin (2003.02.06)

info

0  
  0
Hasło "ARMIA RADZIECKA Z TOBĄ OD DZIECKA" wraca do łask?
(2003.02.06)

info

0  
  0
Bardzo mądry tekst Cypisa - w pełni się zgadzam. Także i z tym, że historia naszego kochanego miasta nie zaczęła się po roku 1945. I jak mało przeciętny Elblążanin wie o tym, co było przedtem. Dobrze, że w ostatnich latach coraz więcej się o tym pisze. I słusznie! Pokażmy ile wszyscy byli tubylcy zrobili dla Elbląga. I tu mój smutny przyczynek do dyskusji na temat ustanowienia w mieście placu im. Schichaua. Smutne, że dla wielu z nas to tylko niemczyzna. Zmieńmy optykę, z szacunkiem dla przeszłości. A sami pokażmy, że też następne pokolenia dostrzegą zasługi naszych czasów dla dalszego rozwoju miasta. Jurek
(2003.02.06)

info

0  
  0
Do Redakcji - władze miejskie i władze samorządowe to dwie władze? Czyżby w Elblągu panowała dwuwładza? Proszę o wyjaśnienie tego zagadnienia.
Wyborca (2003.02.06)

info

0  
  0