Kampanię skierowaną do dzieci i młodzieży szkolnej prowadzi Elbląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Ratownicy mówią o zasadach udzielania pierwszej pomocy, pokazują resuscytację na fantomach, ostrzegają o zagrożeniach, jakie może nieść woda.
Dziś (11 maja) takie spotkanie profilaktyczne odbyło się w Szkole Podstawowej nr 12. Prowadził je Stanisław Chomentowski, instruktor WOPR: - Chcemy przed wakacjami przypomnieć dzieciom o zasadach postępowania po to, byśmy wszyscy razem mogli spotkać się jesienią w tej samej klasie, w zdrowiu, w sile i pogodzie ducha. My zajmujemy się ratownictwem wodnym więc przestrzegamy przed skokami do wody, które co roku przynoszą urazy kręgosłupa i kalectwa. Dołożyliśmy do tego wypadki drogowe , bo tych jest coraz więcej i coraz częściej ulegają im dzieci.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie młodszych klas. Ratownicy mówili im o tym, jak tragicznie może skończyć się nierozważny skok do wody (uraz kręgosłupa), jak osobę poszkodowaną ratować, jak udzielić jej pierwszej pomocy. Na fantomach pokazywali sztuczne oddychanie i masaż serca (prowadzone inaczej u dziecka – najpierw 5 wdechów ratowniczych, a inaczej u dorosłego – 30 uciśnięć na 2 wdechy). Dzieci doskonale wiedziały pod jaki numer trzeba zadzwonić, by wezwać pomoc. 112! - wykrzyczała sala.
O swoim wypadku opowiedział niepełnosprawny ratownik Arkadiusz Ulfik. To dramatyczna historia, która wydarzyła się w 2002 r. Chłopak miał wtedy 19 lat i pracował jako ratownik WOPR na akwenach wodnych. Gdy wracał znad jeziora do Elbląga jego samochód zderzył się czołowo z innym autem. Dzieci w skupieniu słuchały o tym, jak walczył o życie, o tym, jak miesiąc był w śpiączce, rok spędził w szpitalu, a później przez dwa lata jeździł na wózku inwalidzkim. Dziś porusza się o kulach.
O wypadkach komunikacyjnych mówiła podkom. Alina Zając z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Mówiła o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa i podróżowaniu w foteliku bądź siedzisku: - Prawidłowo zapięte pasy ratują życie – zaznaczyła.
Mówiła również o ostrożności, jaką dzieci winny zachować na drodze, o tym, by zwracały uwagę na ruch uliczny, gdy wysiadają z auta rodziców przed szkołą.
- Policjanci prowadzą z dziećmi spotkania zawsze na początku roku szkolnego, później w ciągu roku oraz tuż przed wakacjami – wskazywała policjantka. – Radzą, ostrzegają, mówią o zagrożeniach w ruchu drogowym. Rozpoczyna się sezon rowerowy więc dzieci powinny pamiętać o ostrożności, o poruszaniu się tylko po ścieżkach rowerowych, a wsiadając na siodełko o tym, by założyć kask - dodała.
Uczniowie „dwunastki” wielokrotnie uczestniczyli już w spotkaniach z policjantami. Znają się również na udzielaniu pierwszej pomocy. „Pierwszaki”: Anna Doroszkiewicz, Kamil Trocki, Jakub Kwiatkowski i Maja Sawicka pod opieką Joanny Wernickiej doszły nawet do półfinału Ogólnopolskiego Konkursu Ratownictwa Medycznego.
Z dzisiejszego spotkania uczniowie wynieśli wiedzę, która może uratować ludzkie życie.
- Resuscytacja to sztuczne oddychanie – mówiła 7-letnia Ania. – A numer, pod który trzeba zadzwonić, by wezwać pomoc to 112, 997, 998, 999 – wyrecytowała. [fotoc]
Mogli również przymierzyć – co wzbudziło ogromne zainteresowanie - ALKOgogle. Te okulary pokazują obraz, jaki widzi osoba nietrzeźwa.
Dziś również ratownicy i policjanci spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 18. Kampania „Nie skacz! Zwolnij! Będziesz żył!” trwać będzie do zakończenia roku szkolnego. WOPR zachęca do bezpłatnego udziału uczniów klas I-VI.
Zgłoszenia przyjmowane są w Biurze Elbląskiego WOPR ul. Robotnicza 68 Elbląg, tel. 55 234 92 61 lub e-mail
elwopr@tlen.pl www.elblaskiewopr.pl Patronat nad kampanią objęła wiceprezydent Elbląga Grażyna Kluge.