Pierwsze takie kolumbarium

9
31.12.2025
Pierwsze takie kolumbarium
W 2022 roku wybudowano nowe kolumbaria na elbląskiej Dębicy, fot. Anna Dawid
220 tys. zł kosztowała będzie budowa pierwszego kolumbarium w gminie Pasłęk. Na ten cel zabezpieczono już środki w przyszłorocznym budżecie miasta.

Kolumbarium ma zostać wybudowane na cmentarzu komunalnym przy ul. Augustyna Steffena, w rejonie pierwszej bramy. Projekt kolumbarium opracowała już w 2023 roku firma Cor-Cad Piotr Koroblewski z Pasłęka.

- Inwestycja będzie prowadzona na podstawie ww. dokumentacji projektowej oraz realizowana etapowo, co pozwoli na racjonalne i efektywne zagospodarowanie przestrzeni cmentarnej. Kolumbarium zostanie obłożone płytami granitowymi w kolorze czarnym i szarym, zastosowanie granitu zapewni trwałość oraz estetyczny wygląd obiektu. W pierwszym etapie planuje się budowę trzech ścian kolumbarium, z których każda będzie zawierała 12 nisz urnowych. W jednej niszy przewidziana będzie możliwość złożenia maksymalnie czterech urn, w zależności od ich wielkości, co pozwoli na elastyczne i praktyczne wykorzystanie dostępnych miejsc – czytamy w informacji UM w Pasłęku.

Pochówki w kolumbariach zyskują coraz większą popularność: zajmują mniej przestrzeni, a ich utrzymanie jest tańsze niż w przypadku tradycyjnych grobów. Do 2022 roku na elbląskim cmentarzu Dębica było 26 kolumbariów z miejscami na 564 nisze. Potem wybudowano szesnaście nowych, podwójnych kolumbariów w kwaterze E II. Łącznie są w tym sektorze 672 nisze, każda może pomieścić 4 urny.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Tylko resomacja!
Memento Mori (2025.12.31)

info

2  
  6
A kiedy powstanie w Elblągu cmentarz dla zwierząt? Wielu właścicieli psów i kotów skorzystałoby. Weźcie na wzór taki cmentarz w Gdańsku.
Kocia Kicia (2025.12.31)
Sam raz na śliwki !
(2025.12.31)

info

4  
  16
@Kocia Kicia - Tych co myślą jak ty już piekło pochłonęło.
(2025.12.31)
@Kocia Kicia - Macie te swoje organizacje co myślą tak jak Ty, więc kupcie ziemię i działajcie
Zielarski (2025.12.31)
nareszcie tanie mieszkania
oook (2025.12.31)
@Kocia Kicia - Popieram, przydałby się dla naszych milusińskich. Niestety serce przegrywa z ekonomią.
ahndzfnzfdn (2025.12.31)
@ahndzfnzfdn - Twój rozum też !
(2025.12.31)
@oook - "nareszcie tanie mieszkania". Tanie? Zastanawiam się, co tam będzie takiego, że to kosztuje 220000zł
(2025.12.31)