Na rower z portEl.pl: do śluzy Michałowo (odc. 8)

9
19.07.2020
Na rower z portEl.pl: do śluzy Michałowo (odc. 8)
Widok na Nogat ze śluzy Michałowo, fot. Anna Dawid
Dzisiaj kolejny odcinek naszego cyklu Na rower z portEl.pl. Jest on dedykowany przede wszystkim początkującym rowerzystom. Tym razem jedziemy przez Jazową, potem wzdłuż Nogatu do śluzy Michałowo. Zobacz zdjęcia.

Startujemy ze ścieżki rowerowej w podelbląskim Kazimierzowie i jedziemy nią do Jazowej. Tutaj skręcamy w kierunku Wiercin. Malownicza trasa wiedzie wzdłuż Nogatu. Gdy skończy się droga asfaltowa i zacznie gruntowa, jest to znak, że do śluzy Michałowo mamy już bardzo blisko. Stopień wodny Michałowo położony jest na granicy województw pomorskiego i warmińsko - mazurskiego (granica biegnie jazem). Jego zadaniem jest umożliwienie żeglugi rzeką Nogat (od Wisły do Zalewu Wiślanego) oraz przepuszczenie wód ze zlewni własnej Nogatu. Śluza przeszła kapitalny remont w latach 1993-1994, zaś jaz w latach 1995-1996. Najnowszym elementem stopnia jest elektrownia wodna, oddana do eksploatacji w 2011 roku.

Na rower z portEl.pl: do śluzy Michałowo (odc. 8)

Do Elbląga wracamy przez Kopankę i miejscowość Nogat, potem Jegłownik i Wikrowo. W Jegłowniku warto na chwilę zatrzymać się przy neogotyckim kościele z 1804 roku, przeważnie jest otwarty. Na przykościelnym cmentarzu z XIX wieku odrestaurowano kilka wartościowych nagrobków. Jest też w Jegłowniku bar, który serwuje całkiem niezłe pieczone kurczaki, więc możemy coś przekąsić przed powrotem do Elbląga. Trasa liczy około 35 km (ścieżka rowerowa, asfalt, droga gruntowa), teren płaski. 

 

daw

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

A po drodze mamy ruiny wiatraka w Wójtowie oraz cmentarz mennonicki
(2020.07.19)
Być w Michałowie i nie zajrzeć do elektrowni wodnej wodnej za płotem to grzech. ..
all (2020.07.19)

info

5  
  0
No i to jest ciekawa reklama dla baru. Właśnie zamiwilem- ocenimy 😀
Jedź jedź (2020.07.19)

info

2  
  0
Ruiny wiatraka są w Wikrowie, Wójtowo tutaj nie występuje; -)
(2020.07.19)
SZukamy zaginionego od 4 godzin setera rudy kochany ufny. coś ktoś prosze o kontakt 513 419 978
(2020.07.19)

info

0  
  0
To mozna przejechac po sluzie na 2 strone? Bylem 2 lata emu i wstep był zabroniony.
hvK (2020.07.19)
@hvK - Mnie nikt nie ganial, bylem na sluzie i elektrowni wodnej, bramki sa pootwierane, a 3 chlopakow przejechalo sobie rowerami furtkami od elektrowni przez sluze
all (2020.07.20)
Można też inaczej tam dojechać : https://youtu.be/WKcct20GAGA
LUKE_HS (2020.07.20)

info

1  
  0
Ciekawa trasa, wypróbuję w najbliższy weekend :)
Ploterek (2020.07.20)

info

2  
  0