Lewica pamięta o 1 Maja

104
01.05.2020
Lewica pamięta o 1 Maja
(fot. Anna Dembińska)
Członkowie i sympatycy lewicy spotkali się dzisiaj pod Pomnikiem Odrodzenia, by symbolicznie świętować 1 Maja. - Stan pandemii nie sprzyja zgromadzeniom, ale w tym wąskim gronie zdecydowaliśmy się spotkać i złożyć tę symboliczną wiązankę kwiatów, by zamanifestować naszą lewicowość. 1 Maja to święto ludzi pracy, dawniej robotników, dzisiaj wszystkich, którzy żyją z pracy swoich rąk, nie tylko na umowę o pracę, zlecenie czy dzieło, ale także tych, którzy prowadzą swoje firmy – mówił pod pomnikiem Janusz Nowak, szef elbląskiego SLD. Zobacz zdjęcia.

Pod Pomnikiem Odrodzenia o godz. 10 zgromadziło się kilkanaście osób, reprezentujących głównie Sojusz Lewicy Demokratycznej. Złożyli wiązankę kwiatów i przypomnieli o tradycji święta 1 Maja, odnosząc się również do obecnej sytuacji w Polsce.

- Dzisiaj w dobie kryzysu, który dotyka wszystkich, jest to święto szczególne. Dlatego chcielibyśmy zamanifestować swoje przywiązanie i wdzięczność dla tych, którzy poprzez swój swój trud prowadzą do tego, by tych miejsc pracy nie ubywało, żeby bezrobocie nie rosło. Byśmy doczekali czasów, kiedy wejdziemy znowu na ścieżkę wzrostu. Mam nadzieję, że rządzący obudzą się i zaczną działać tak, by Polskę jak najszybciej z tego wyprowadzić – mówił Janusz Nowak, szef elbląskiego SLD.

- 1 maja to dzień w którym warto przypomnieć, że od ponad stu lat lewica upomina się o godne miejsca pracy, godną pracę i godne życie tych, dzięki którym rozwijają się społeczności państwa. Dzisiaj – co próbują wymazać rządzący – to także kolejna rocznica naszej akcesji do Unii Europejskiej, szczególnego europejskiego klubu państw, które zdecydowały się myśleć wspólnie o jutrze, o zrównoważonym rozwoju, o tym, by różnice nie prowadził do kolejnych dramatycznych zdarzeń. Rządzący dzisiaj w Polsce starają się pomniejszać rolę naszego miejsca w Unii Europejskiej, spychając nas na margines – mówił Władysław Mańkut, przewodniczący Rady Wojewódzkiej SLD. - Okres pandemii powoduje, że w wielu państwach, także w Polsce, ubywa miejsc pracy, powstaje szereg napięć w rodzinach. Wierzymy, że rządzący obudzą się i nie doprowadzą do większych tragedii, które mogą się wydarzyć, jeśli 10 maja odbyłyby się wybory. Lewica jest przeciwko ich organizacji w tym terminie. Będziemy dążyli do tego, by głos lewicy, ludzi - którzy myślą kategoriami przyszłości państwa, dobrobytu i rozwoju, mógł być bardziej doniosły.[fotoc]

Półtorej godziny później kwiaty w tym samym miejscu złożyła posłanka Lewicy Monika Falej. -  Nie mogłam być tu wcześniej, przyjechałam prosto z Warszawy, obrady się skończył w nocy. Ale była nasza delegacja - stwierdziła, zwołując krótki briefing prasowy pod pomnikiem. - Rząd próbuje przerzucać odpowiedzialność finansową na najsłabszych, nie wspierając przedsiębiorców w odpowiedni sposób, czego efektem są zwolnienia, brak środków do życia dla osób prowadzących jednoosobowe firmy. Jako Lewica będziemy walczyć o to, by to zmienić. W Sejmie głosowaliśmy ostatnio nad tak zwaną tarczą 3.0, która jest totalnym chaosem. Walczyliśmy o każdy zapis, który by nie obciążał pracowników konsekwencjami tego, co się dzieje - mówiła posłanka pod Pomnikiem Odrodzenia. Odniosła się też po raz kolejny do likwidacji Pogotowia Socjalnego w Elblągu. - Ta decyzja powinna być zweryfikowana. Zostawianie w dobie kryzysu ludzi bez pracy jest dużym problemem - dodała. 

RG

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
wyburzyć ten komunistyczny pomnik, który zamiast Polskiego Godła ma Moskiewskiego Orła bez korony!!!!!
Eblloong (2020.05.01)
Kabaret. Lewica spod znaku kawioru; kułactwo parchactwo i lachmactwo.
(2020.05.01)
z jakiej racji są flagi uni jak świeto polskie to świeto polskie ?!
iluminati (2020.05.01)
O boze nie, duzy, maly, sredni
(2020.05.01)

info

32  
  11
Czy tam jest ktoś z lewicy??? Jaja sobie robią i wstydu nie mają
(2020.05.01)

info

35  
  14
Ta lewica nie pamięta juz o niczym, mogli juz sobie podarowac ten marny show, maski nie przyslonią prawdziwych i falszywych intencji
(2020.05.01)

info

43  
  15
zburzyc, albo przerobić pomnik, orzeł z koroną ma byci usunąć sowieckich żołnierzy
(2020.05.01)

info

38  
  29
I to jest prawdziwy kabaret. Chydra znowu podnosi łeb. Jakie to smutne i ohydne zarazem. Nie tak, nie tak miało być. .. Biedna Polska.
(2020.05.01)

info

37  
  19
Wielu z tych co tak pomstują na lewicę dziś, gdyby nie przelana krew działaczy partii robotniczych i rewolucyjnych, nie pisałaby tych komentarzy, bo po prostu byłaby analfabetami i popychadłem bogatych. I przestańcie już z ta tanią propagandą jak to komuniści mordowali ludzi. Zarówno Stalin jak i przywódcy Chin czy Korei Północnej to nie są i nigdy nie byli komunistami. Więc nie kpijcie z czegoś czego nie rozumiecie. Pod czerwonym sztandarem ginęli ludzie w imię sprawiedliwości i szacunku wobec ludzi pracy. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI, NIECH SIĘ ŚWIĘCI 1 MAJA !
Pamiętajmy o ogrodach. (2020.05.01)
@Eblloong - Eblloong jet tępym ślepcem nie wi co na tym pomniku jest przedstawione a o komunizmie to ma takie pojecie jak o astrologii
Karol50 (2020.05.01)