Jak wynika ze statystyk za rok 2001 w Elblągu odnotowano 326 przypadków pogryzień przez psy i koty, z czego 268 wypadków (ponad 82 proc.) to pogryzienia przez zwierzęta posiadające właścicieli (56 przypadków to pogryzienia przez własne zwierzę). W 58 przypadkach nie udało się ustalić właścicieli, w tym w 43 przypadkach z powodu ucieczki zwierzęcia i braku możliwości jego identyfikacji.
Statystyka jest niepokojąca, dlatego właśnie warto pamiętać o tym, że posiadając psa lub kota jesteśmy za niego odpowiedzialni. Nie możemy pozostawiać go bez opieki w miejscach, gdzie istnieje prawdopodobieństwo spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa lub uciążliwości dla ludzi. Zwierzętom trzeba zapewnić odpowiednie warunki bytowania, które nie będą uciążliwe dla otoczenia, w szczególności poprzez hałas, zanieczyszczanie czy wydzielanie przykrych zapachów. Ponadto każdy właściciel powinien dbać o zdrowie swojego pupila, regularnie bywać z nim u weterynarza. Należy także pamiętać o obowiązkowych szczepieniach przeciwko wściekliźnie. Pies prowadzony na spacer winien mieć smycz, a pies agresywny także kaganiec. Zwolnienie psa ze smyczy jest dozwolone jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i przy zachowaniu pełnej kontroli nad zachowaniem psa.
- Nie zastosowanie się do tych zaleceń grozi karą grzywny - ostrzega Anna Kulik, naczelnik Wydziału Inżynierii Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Kara jednak nie wszystkich odstrasza, a przypadków pogryzień jest co raz więcej. Dlatego też straż miejska i policja wzmogą kontrolę właścicieli i ich podopiecznych.
W przypadku pogryzienia człowieka przez zwierzę koniecznie należy podjąć natychmiastowe działania, aby wykluczyć możliwość zarażenia wścieklizną. Należy pamiętać, że ryzyko zarażenia występuje niezależnie od tego czy zwierzę było szczepione przeciwko wściekliźnie.
- Osoba pogryziona powinna zgłosić się do szpitala czy to wojskowego, wojewódzkiego czy miejskiego - radzi Anna Kulik. - Pomoc szpitalna jest bezpłatna. Po opatrzeniu rany lekarz wystawi skierowanie do Poradni Chorób Odzwierzęcych i Pasożytniczych, który mieści się przy Oddziale Zakaźnym SPSZOZ przy ul. Żeromskiego. Poradnia ta, po przeprowadzeniu wywiadu z osobą pogryzioną, podejmie decyzję czy konieczne jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Szczepienia również są wykonywane bezpłatnie.
W sytuacji pogryzienia człowieka przez zwierzę bardzo ważne jest jak najszybsze dotarcie do właściciela, gdyż niezależnie od tego, czy zwierzę było szczepione przeciwko wściekliźnie, konieczna jest jego obserwacja przez lekarza weterynarii.
- Przypominamy właścicielom zwierząt, że w przypadku pogryzienia człowieka przez zwierzę, mają oni obowiązek natychmiastowego doprowadzenia zwierzaka na obserwację - dodaje A. Kulik. - Zwracamy się o bardzo poważne traktowanie tego obowiązku, gdyż poza sankcjami karnymi grożącymi za uchylanie się od niego, od jego wypełnienia może zależeć zdrowie i życie osoby pogryzionej. Obserwacje są bezbolesne dla zwierzęcia i polegają na doprowadzeniu go na badanie w dniach określonych przez lekarza weterynarii. Obserwacje prowadzone są we wszystkich lecznicach dla zwierząt.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter