Remont kapitalny dachu kruchty zachodniej wraz z przebudową pomieszczeń w Galerii EL trwał od czerwca do połowy listopada. Jego celem było usunięcie zagrożeń dla zabytkowego obiektu. Wykonano remont dachu nad krużgankiem zachodnim wraz z remontem pomieszczeń biurowych, ciągów komunikacyjnych oraz adaptację łącznika pomiędzy poddaszem krużganka zachodniego i północnego. Renowacji poddano także wrota wejściowe. Inwestycja pochłonęła blisko 300 tysięcy złotych, z czego 100 tysięcy zł to kwota dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego.
Z efektów prac cieszy się Jarosław Denisiuk, dyrektor Galerii EL.
- Dla dachu to był „ostatni gwizdek” – mówi. – Konstrukcja drewniana była zniszczona przez pleśń i grzyby. Podczas deszczu ustawialiśmy wiadra, bo woda dostawała się do środka. Wykonane więc zostało poszycie dachu, rynny i rury spustowe, uzupełniony został istniejący strop. Prace remontowe objęły także wykonanie instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania, wykonanie tynków i częściowo posadzek oraz wentylacji. Mamy też nowe okna i drzwi – w tym nowe wrota, przez które do Galerii wchodzą zwiedzający. Ważne prace to także te związane z ociepleniem połaci dachowych. Teraz jest tu sucho i ciepło. Zabezpieczone zostały nasze potrzeby, ale i zwiedzający mogą teraz liczyć na zwiększoną wydajność pracy Galerii – dodaje jej dyrektor.
Ale to nie koniec remontów w zabytkowym obiekcie. Jak zapowiada Jarosław Denisiuk w przyszłorocznym budżecie Galerii zabezpieczona została kwota blisko 140 tys. zł na prace wykończeniowe w kruchcie zachodniej.[fotor]
- Obecnie zaczęła się wymiana linii schodów prowadzących do biur, w grudniu rozpoczną się prace tynkowe, a w styczniu powstanie recepcja – wymienia dyrektor Centrum Sztuki. – Do remontu są również ściany obwodowe budynku. Marzy nam się wykonanie takie, jak w przypadku katedry pw. św. Mikołaja. Jest też problem z oknami gotyckimi – dodaje. – Jednak na to potrzebne są pieniądze i kolejna dotacja ministerialna. Myślę , że za 4-5 lat będziemy mieć już tu sytuację docelową i zakończą się remonty.
Pierwszy wernisaż w odnowionej Galerii planowany jest na 12 stycznia 2012 r. A jeszcze w tym roku Galeria zaprosi na koncert w krużganku organizowany przez Klub Środowisk Twórczych Krypta (3 grudnia). Natomiast 15 grudnia kolekcja stała przekazana przez Gerarda Bluma Kwiatkowskiego wróci na emporę.
Przebieg prac remontowych w Galerii EL można śledzić na stronie
www.galeria-el.pl oraz na profilu
Facebook.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter