Do takich funkcji się dojrzewa

17
31.05.2019
Do takich funkcji się dojrzewa
Nowi ławnicy zostali zaprzysiężeni (fot. Michał Skroboszewski)
"Ślubuję uroczyście jako ławnik sądu powszechnego służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, stać na straży prawa, obowiązki ławnika wypełniać sumiennie, sprawiedliwość wymierzać zgodnie z przepisami prawa, bezstronnie według mego sumienia, dochować tajemnicy prawnie chronionej, a w postępowaniu kierować się zasadami godności i uczciwości" – te słowa wypowiedzieli dziś w budynku sądu przy placu Konstytucji nowi ławnicy. Swoją funkcję będą pełnić tylko do końca tego roku. Zobacz zdjęcia.
- Wymiar sprawiedliwości to nie tylko sędziowie zawodowi, wykształceni na uniwersytetach prawnicy po aplikacjach, to również przedstawiciele społeczeństwa, którzy swoim doświadczeniem życiowym, ogólną wiedzą dotyczącą zasad współżycia społecznego są elementem spajającym wymiar sprawiedliwości – mówił sędzia Piotr Żywicki, prezes Sądu Okręgowego w Elblągu na dzisiejszej uroczystości zaprzysiężenia nowych ławników.
   Kandydaci na ławników byli zgłaszani przez organizacje społeczne lub grupę 50 mieszkańców. Każdy z nich, poza spełnieniem szeregu wymogów formalnych, musiał także uzyskać opinię komendanta wojewódzkiego policji, a poszczególne kandydatury weryfikował również zespół powołany przez Radę Miejską, na czele którego stał radny Marek Osik, były komendant elbląskiej policji. Powołanie nowych ławników było konieczne ze względu na duże wakaty, które mogły zagrozić pracy sądów.
   - Wydaje mi się, że do takich funkcji się dojrzewa. I chyba dojrzałem. Uznałem, że mogę taką funkcję pełnić. Poznanie bliżej funkcjonowania sądu i prawa ciekawi mnie „samo w sobie” - mówił Dariusz Bocian, jeden z nowo zaprzysiężonych ławników.
   Nowi ławnicy będą swoja funkcję pełnić tylko do końca roku. Od 2020 r. rozpocznie się nowa kadencja, uczestnicy dzisiejszej uroczystości mogą ubiegać się o ponowny wybór. Termin zgłaszania kandydatów na ławników do Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego w Elblągu upływa 1 lipca. Do obsadzenia będzie 85 miejsc. Więcej szczegółów tutaj.
   
SM

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Nie wierze w sądy pod tym ustrojem skoro ,,prezes'' jada obiadki u Pani Przyłebskiej a Pan Ziobro jest politykiem PiSu.
(2019.05.31)
To nie wierz, kogo to obchodzi.
(2019.05.31)
A ja nie wierzę w sądy, które spotykają się w siedzibie PO.
(2019.05.31)
Lustracja to podstawa w sądach.
Zen (2019.05.31)

info

11  
  4
Nie wierze ani w pisowskie ani w peowskie sądy.
(2019.05.31)
A ja nie mogę uwierzyć, że Wy nie wierzycie w żadne sądy.
bleble (2019.05.31)
Sprawy ławnicze okrojone, a liczbę ławników się zwiększa. O co w tym wszystkim chodzi?
awer (2019.05.31)

info

1  
  0
Ja wierzę w Sąd Ostateczny.
(2019.05.31)
Ławnik - emerytem, bo dopiero w tym wieku żeś pan dojrzał do zasiadania w Sądzie? Czy nie masz pan co zrobić z czasem Ławnik- emerytem, bo dopiero w tym wieku żeś pan dojrzał do zasiadania w Sądzie?
(2019.05.31)

info

5  
  1
To mamy Wiosnę w sądach.
(2019.05.31)

info

2  
  0