Wybrany wątek opinii

Tramwaje elbląskie, " elbingerowskie ", to drugie po Berlinie tramwaje w III Rzeszy. Chyba popełniono błąd w Elbingu budując wąskotorową trakcję, bo jest słabsza jak szerokotorowa. Może historyk Gliniecki zgłębi temat, dlaczego i czy w Berlinie też wybudowano podobnie ? @HIST
(2025.09.29)
z tego co wiem to Elbląg ma wąskie torowisko i odwróconą polaryzację z tego powodu, że Elbląg jak by nie było jest miastem depresyjnym i dość miękkim, mokrym i zalewowym terenie, i w związku z tym wąskie tory są bezpieczniejsze a polaryzacja odwrócona ma być zabezpieczeniem od ewentualnego porażenia prądem. Taką ciekawostkę (nie wiem na ile prawdziwą) powiedział mi były motorniczy i elektryk z TE.
okoniowaty (2025.09.29)
@okoniowaty - Nie wierz temu elektrykowi! Bzdury opowiada. Jedyny fakt - odwrotna biegunowość.
ten dobry (2025.09.29)
Powrót do komentarzy