Wybrany wątek opinii
Tramwaje elbląskie, " elbingerowskie ", to drugie po Berlinie tramwaje w III Rzeszy. Chyba popełniono błąd w Elbingu budując wąskotorową trakcję, bo jest słabsza jak szerokotorowa. Może historyk Gliniecki zgłębi temat, dlaczego i czy w Berlinie też wybudowano podobnie ?
@HIST
Do moderacji
Odpowiedz
17
3
z tego co wiem to Elbląg ma wąskie torowisko i odwróconą polaryzację z tego powodu, że Elbląg jak by nie było jest miastem depresyjnym i dość miękkim, mokrym i zalewowym terenie, i w związku z tym wąskie tory są bezpieczniejsze a polaryzacja odwrócona ma być zabezpieczeniem od ewentualnego porażenia prądem. Taką ciekawostkę (nie wiem na ile prawdziwą) powiedział mi były motorniczy i elektryk z TE.
Do moderacji
Odpowiedz
2
0
@okoniowaty - Nie wierz temu elektrykowi! Bzdury opowiada.
Jedyny fakt - odwrotna biegunowość.
Do moderacji
Odpowiedz
1
0