Wspomnienie wyzwolenia i pamięć o zbrodni

36
09.05.2022
Wspomnienie wyzwolenia i pamięć o zbrodni
Fot. Mikołaj Sobczak
Filie obozu koncentracyjnego Stutthof znajdowały się m. in. w Elblągu. Dziś (9 maja) uczczono pamięć jego ofiar w związku z 77. rocznicą wyzwolenia. Zobacz zdjęcia.

Hołd więźniom oddali m. in. przedstawiciele władz miejskich, samorządowcy, działacze, służby mundurowe, a także młodzież szkolna wraz z pedagogami. Nie było wielu przemówień, wybrzmiało przede wszystkim milczenie.

- Chciałbym serdecznie podziękować za udział w tej uroczystości wszystkim uczestnikom, ale w szczególności wychowawcom i młodzieży - powiedział podczas wydarzenia Michał Missan, wiceprezydent Elbląga. - To na nich będzie spoczywał obowiązek przenoszenia tej pamięci na kolejne pokolenia – odniósł się do uczestnictwa młodych ludzi w obchodach rocznicowych.

Przypomnijmy. Pierwszy elbląski oddział obozu Stutthof mieścił się przy al. Grunwaldzkiej (powstał w 1940 r.), potem został przeniesiony na ulicę Fredry. Na terenie Elbląga więźniowie byli również przetrzymywani w barakach przy ulicy Radomskiej. Baraki filii w Elblągu zlikwidowano 20 stycznia 1945. Obóz główny został wyzwolony 9 maja.

- Ewakuacja centralnego obozu Stutthof była podzielona na dwa etapy: pierwszy został przeprowadzony pod koniec stycznia 1945 r. (więźniowie w 20-stopniowym mrozie szli w marszu śmierci blisko 200 km), drugi w kwietniu 1945 r. (drogą morską). W obu ewakuacjach śmiertelność sięgała nawet 50 proc. ogólnej liczby więźniów... – pisaliśmy na portel.pl.

Wspomnienie wyzwolenia i pamięć o zbrodni
Fot. Mikołaj Sobczak

Obelisk przypominający o funkcjonowaniu filii KL Stutthof w Elblągu znajduje się przy ul. Lotniczej, w pobliżu torów kolejowych. Dziś poszczególne delegacje złożony przy nim kwiaty. Uroczystości rocznicowe zaplanowano na dziś również w Muzeum Stutthof w Sztutowie.

- Rankiem 9 maja na teren opuszczonego przez Niemców obozu weszli żołnierze 48 Armii 3 Frontu Białoruskiego wyzwalając grupę około 150 więźniów, którzy się na jego terenie jeszcze znajdowali – czytamy na stronie muzeum. Warto podkreślić, że powstało ono na terenie dawnego obozu staraniem byłych więźniów. Placówka w tym roku obchodzi swoje 60-lecie.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Czy polskie naiwniaki bez wyobraźni, oblały rosyjskiego ambasadora farbą, czy to może prowokacja. Polacy dają się manipulować jak dzieci. Pokaż ludzki poziom człowieku i nie zniżaj się do ich poziomu.
(2022.05.09)

info

23  
  7
Ekipa do okręgu 39 pojechała w tym roku?
Fan_Gargamelka_Z_PO (2022.05.09)

info

0  
  0
Oblanie rosyjskiego ambasadora farbą to takie typowo polskie emocjonalne działanie. No, ale cóż... Niech się gość cieszy, że nie wręczyliśmy mu aktu wypowiedzenia wojny. W końcu jesteśmy mocarstwem, a za plecami mamy grupę kochających nas sojuszników, którzy pójdą za nami w ogień. Pierwsza wojna światowa toczyła się na terenach Polski, druga również. Trzecia za pasem. Umieranie z honorem za innych to nasza narodowa specjalność. Ktoś bardzo chce, żebyśmy nie wyszli z wprawy.
(2022.05.09)
Ciekawe, czy to ci sami, co tak pilnują by w Polsce ciągle była bieda?
(2022.05.09)
Oj chyba piszą coś o ukraińskich aktywistach. Pewnie tych co się do wojska nie załapali.
(2022.05.09)
Kwiaty na Agrykola też składała oficjalna delegacja czy tam dla Armii Czerwonej jest ban na upamiętnienie dnia wyzwolenia ?
(2022.05.09)

info

1  
  9
"o takie typowo polskie emocjonalne działanie" Po co i dlaczego wypisujesz takie brenie. W jaki, m celu chcesz wprowadzic opinie publiczna w blad? Tego aktu, a mozna przeczytac dosłowanie wszedzie, dokonala ukraińska dziennikarka Iryna Zemliana.
AntyTrol (2022.05.09)
Pierwszych więźniów zakwaterowano w pożydowskiej fabryce pędzli i szczotek T. Neumanna przy wtedy to Aleji; Tannenbergallee 75 Około kwietnia 1941 roku więźniowie z Tannenbergallee zostali przeniesieni do baraków na Boelkestrasse (obecnie ul. Fredry).
gregor2 (2022.05.09)

info

0  
  0
Jakie wyzwolenie obozu? 77 lat temu Sowieci do niego wkroczyli!.
Renek (2022.05.09)

info

10  
  0
@AntyTrol - pani ukraińska dziennikarka niech bierze karabin i na Ukrainie walczy o wolność swojego państwa. Relacje polsko - rosyjskie w Polsce możemy kształtować samodzielnie, bez pomocy ukraińskich dziennikarek. Od tego mamy dyplomatów na naszym utrzymaniu.
(2022.05.09)

info

16  
  7