Wielkie liczenie ptaków

9
24.01.2020
Wielkie liczenie ptaków
W parku Planty ptaki pomagały liczyć dzieci z półzimowisk (fot. Aleksandra Klann)
Dziś (24 stycznia) w elbląskim parku Planty przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej wraz z innymi entuzjastami piękna natury wzięli udział w XVI edycji Zimowego Ptakoliczenia. Zobacz zdjęcia.

Akcja przywędrowała do Polski z Wielkiej Brytanii, gdzie znana jest pod nazwą Big Garden Birdwatch. - Inicjatorem wydarzenia w naszym kraju jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków – mówi Leszek Marcinkowski, prezes PTTK w Elblągu. - Akcja ma na celu zwrócenie uwagi, przede wszystkim dzieci i młodzieży, na obecność ptaków w przyrodzie i na to, jak je dokarmiamy, ale także na to, że populacje wielu gatunków niestety zmniejszają się. Przeprowadzając takie liczenie mamy możliwość określić, ile ptaków jest na danym terenie – wyjaśnia wieloletni przewodnik turystyczny.

W tym roku OTOP chce zwrócić uwagę przede wszystkim na gawrona, którego przyrodnicy mianowali Ptakiem Zimy 2020.

- Może się wydawać, że gawronów jest bardzo dużo, ale jego populacja również spada – podkreśla prezes elbląskiego PTTK.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w komunikacie dotyczącym tegorocznej akcji podaje przyczyny takiego stanu rzeczy: "Głównym powodem wpływającym na tak drastyczne zmniejszenie populacji, jest intensyfikacja rolnictwa, prowadząca do utraty siedlisk i zubożenia diety, nie tylko gawronów, ale większości ptaków związanych z krajobrazem rolniczym. Nie bez znaczenia pozostaje zapewne niechęć człowieka do gawronów: częste są przypadki ich płoszenia (np. za pomocą armatek hukowych), a kolonie tych niezwykle inteligentnych ptaków są celowo niszczone (usuwanie gniazd, wycinka drzew z gniazdami). Zdarzają się nawet przypadki strzelania do gawronów i celowego ranienia ich". Jak podkreślają przyrodnicy, gawron jest sprzymierzeńcem człowieka, bo żeruje na zaoranych polach, eliminując pędraki owadów niszczących uprawy.

Wielkie liczenie ptaków
(fot. Aleksandra Klann)

W dzisiejszym wydarzeniu, które ma na celu m.in. rozwijanie świadomości, jakie znaczenie ma natura w życiu człowieka, wzięło udział 93 dzieci, głównie ze organizowanych podczas ferii zimowisk. Oprócz nich w Zimowym Ptakoliczeniu w naszym mieście wzięło udział 26 osób dorosłych.

Według informacji PTTK w Elblągu w ciągu trwania akcji uczestnicy wypatrzyli 442 ptaki z 17 różnych gatunków. Najczęściej widziany był gołąb miejski (173 razy), drugie miejsce zajęła sikora bogatka (55), a trzecie kawka (39).

Wydarzenie koordynowali należący do PTTK Leszek Marcinkowski (prezes), Adriana Strukowicz (przewodnik) i Aleksandra Klann (starszy specjalista ds. turystyki) oraz Jolanta Zielińska z Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.

Tomasz Bil

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Liczenie wielkich ptaków - ja zacznę. Jeden! //// kobiety są odgórnie zdyskwalifikowane z oczywistego względu za brak ptaka.
(2020.01.24)
"wielkich ptaków"- tak się rozpisujesz, to pewno małego kurczaczka masz hehe
(2020.01.24)
Lepszy żwawy kurczak, niż wyliniały kogut.
(2020.01.24)
Trzeba bylo zaprosic Biedronia.
(2020.01.24)

info

1  
  1
ta lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu
(2020.01.24)
Wycinajcie jeszcze więcej drzew i krzewów to ptaków na pewno przybędzie
(2020.01.24)

info

2  
  0
Zapraszam do eventu moją ex - nada się! Może nie zliczy, ale będzie zaangażowana; )
Francuska (2020.01.25)

info

0  
  0
Na czyich to badaniach prezes PTTK stwierdził że maleje populacja gawronów? A ta liczba 442 to dotyczyła ilości różnych gatunków ptaków, czy raczej potwierdzenia "głosujących"?
(2020.01.25)

info

1  
  3
Nie kumam, o co kaman… Na drzewie siedzi 10 ptaków, pod drzewem stoi 10 liczących. Wszyscy liczący podają wyniki swoich obserwacji. PTTK, czy jak im tam podaje, że 100 ptaków. Nie kumam. ..
pilots (2020.01.26)

info

2  
  0