W elbląskich turystycznych aplikacjach bez zmian

8
20.07.2023
W elbląskich turystycznych aplikacjach bez zmian
W zeszłym roku na naszych łamach przetestowaliśmy dwie turystyczne aplikacje dotyczące Elbląga, Ścieżkę Piekarczyka i Elbląg Szlaki. Nie da się ukryć, że – naszym zdaniem - miały trochę mankamentów, problem w tym, że od tamtego czasu nie były aktualizowane. Co dalej z tymi aplikacjami?

Pierwotnie mieliśmy sprawdzić, przy okazji trwającego sezonu turystycznego, jak aplikacje działają obecnie. Skoro jednak nie były aktualizowane, to nie ma to sensu. Nasze obserwacje dotyczące aplikacji Ścieżka Piekarczyka i Elbląg Szlaki można znaleźć odpowiednio pod tym linkiem oraz tutaj.

Skoro jednak aplikacje nadal działają, nasuwa się pytanie, czy w ogóle są jakieś plany dalszego ich rozwoju?

- Rozważana jest aktualizacja przedmiotowych aplikacji, jednakże koszty związane z taką aktualizacją są aktualnie bardzo wysokie – odpowiada Łukasz Mierzejewski z biura prasowego UM w Elblągu. - Aplikacja „Ścieżka Piekarczyka" została wykonana ok. 10 lat temu, następnie zaktualizowana w 2016 r. Ze względu na problemy techniczne poprawności działania aplikacji, w roku 2021 zdecydowano o wykonaniu kolejnej aktualizacji. Niestety okazało się, że wykonanie aktualizacji nie jest możliwe ze względu na niekompatybilność systemów. Od 2014 r. pojawiło się kilka dużych wydań Androida i iOSa, w których kolejno wycofywano wsparcie dla starszych technologii oraz rozwiązań stosowanych wcześniej w aplikacjach – podkreśla Łukasz Mierzejewski. Dodaje, że w związku z tym konieczne było wykonanie aplikacji na nowo. Ostatecznie udało się jednak odszukać wersje źródłowe plików graficznych i wykorzystać je przy opracowaniu nowej wersji aplikacji. Scieżka Piekarczyka została przygotowana do działania w kilku wersjach językowych i była ogólnodostępna od 1 maja 2021 r., na rozpoczęcie sezonu turystycznego.

A co z drugą turystyczną apką?

W elbląskich turystycznych aplikacjach bez zmian
Po lewej zrzut ekranu ze Ścieżki Piekarczyka, po prawej - Elbląg Szlaki
- Aplikacja „Elbląg Szlaki" została wykonana w październiku 2019 r. w trzech językach, polskim, angielskim oraz niemieckim dla obu systemów, tj. na Androida oraz iOSa – kontynuuje Łukasz Mierzejewski.

Aplikację przygotowano w ramach projektu „Utworzenie ścieżek dydaktycznych na cele turystyczno-rekreacyjne w Elblągu". Urzędnicy odnoszą się m. in. do kwestii lektora czytającego informację z aplikacji, którego krytykowaliśmy w naszym artykule-opinii.

- Ze względu na bardzo wysoki koszt wykonania aplikacji, zawierającej m.in. geolokalizację, wyszukiwanie obiektów na podst. fotokodów, wyszukiwanie obiektów na podst. rozpoznawania obrazu z kamery urządzenia mobilnego, orientację mapy, zaznaczanie trasy na mapie, wirtualny przewodnik w formie pisemnej oraz głosowej, zdecydowano o użyciu ekonomicznego rozwiązania czyli tzw. lektora Google, stąd nie zawsze poprawne odczytywanie niektórych informacji. W związku z rozwijającą się w szybkim tempie technologią będziemy analizować sytuację, by w miarę możliwości finansowych dokonać aktualizacji przedmiotowych aplikacji miejskich. Jednak na chwilę obecną nie mamy zabezpieczonych środków na realizację tego rodzaju przedsięwzięcia – przyznaje Łukasz Mierzejewski.

Na zmiany związane z elbląskimi aplikacjami turystycznymi, jeśli takie w ogóle nastąpią, przyjdzie nam więc jeszcze poczekać. Dodajmy na koniec, że koszt wykonania aplikacji Ścieżki Piekarczyka to 11 tys. zł, Elbląg Szlaki - 86 tys. zł.

Tomasz Bil

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Szlag w Elblągu trafił Ścieżki Piekarczyka!
Nie będzie niczego! (2023.07.20)

info

3  
  0
Elbląg to miasto wiecznego początku. Zawsze wszystko od nowa...
(2023.07.20)

info

3  
  0
Kto to sciaga procz samych urzednikow ? Serio nie ma na co kasy trawic?
(2023.07.20)

info

1  
  1
wymyslili Misia, słomiana inwestycje, no faktycznie stworzenie apki musi kosztowac krocie ktora szybko sie zestarzeje a jak bedzie platna na google play 10 zl i tak nikt jej nie kupi
(2023.07.20)

info

0  
  0
Typowqa fuszerka UM. coś tam zrobić aby na jakiś czas bylo, potem olać i pozostawić. Ważne, że mżna powiedzieć, że "mamy to". Zero dbania o wizerunek miasta. I oczywiście apka zrobiona po taniości. Tanio, skromnie, kameralnie - znak rozpoznawczy Wróbla.
Do_pomorskiego (2023.07.21)

info

4  
  0
Czy coś w zamian zaproponuje nowy dyrektor od turystyki i jego pomagierzy? Może jakaś gra miejska? Nawet małe mieściny takie mają, jak Tolkmicko czy Pasłęk a u nas nic się nie da. Jak zwykle.
(2023.07.21)

info

2  
  0
To po co został wy/g/brany pan Kowal na fotel ds turystyki i promocji jak w sprawach turystycznych wypowiadają się... a to pani z IT a teraz pan z biura prasowego? Czyżby dalej przyuczał się do pełnienia "zaszczytnego" etatu? Bo jakie to on ma kwalifikacje zawodowe do wykonywania powierzonego "zadania"? Czy zatem pobiera pełne wynagrodzenie czy jakąś część? Bo chyba mieszkańcom naszego miasta jako pracodawcom należy się takie wyjaśnienie?
kkk/wf/ (2023.07.21)

info

3  
  2
Wczoraj w "milionerach" bylo pytanie o piekarczyka i powiazaną z nim miejscowość. Grający skorzystał z 2 kół ratunkowych, przy czym telefon do przyjaciela i jego wskazanie na Toruń (chociaż ten nie był wymieniony jako żadna z 4 odpowiedzi) nawet mnie rozbawił:) Pomogła za to publiczność i typ odpowiedzi oparty o ich sugestię. Warto więc nadal promować ten względnie rozpoznawalny symbol.
Ehhhh (2023.07.21)

info

2  
  0