To był już drugi sobotni spacer, kolejne zaplanowane są na Dni Elbląga (24-26 czerwca) i 2 lipca. O godz. 16.30 spod katedry św. Mikołaja ze specjalnym przewodnikiem Leszkiem Marcinkowskim z PTTK na spotkanie z historią wyruszyła grupa mieszkańców i turystów, m.in. z Gdańska.
- Dlaczego ruszamy spod katedry? Bo to właśnie w tym kościele swoje kaplice mieli zarówno słodownicy jak i tragarze piwa. Do dzisiaj w katedrze znajdują się ołtarze wykonane przez te cechy – opowiadał Leszek Marcinkowski.
W Elblągu zawsze istniał dobry klimat do produkcji i konsumpcji piwa. Najstarszym dokumentem potwierdzającym prawo mieszkańców do warzenia piwa był przywilej wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego Zygfryda von Feuchtwanger z 1309 roku. Nic więc dziwnego, że Stare Miasto w dawnych czasach była pełno małych lokalnych browarów i słodowni. Jedna z nich znajdowała się w budynku Podzamcza, gdzie dzisiaj mieści się Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Do rozwoju elbląskiego browarnictwa przyczynili się także Anglicy, którzy odkryli w XVII wieku przy dzisiejszej ul. Browarnej zdrojowe ujęcie wody. To właśnie tutaj w 1872 roku powstał Elbląski Browar Aukcyjny, do którego tradycji nawiązuje dzisiejsze przedsiębiorstwo.
O tym i wielu innych ciekawostkach można dowiedzieć się podczas dwugodzinnego spaceru po Starym Mieście. Trasa wiedzie ul. Mostową, Ścieżką Kościelną, Zamkową, Starym Rynkiem, Wałową, Kuśnierską i Wodną. Kolejny spacer 24 czerwca o godz. 16.30, zbiórka pod katedrą od strony pomnika Jana Pawła II.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter