Konferencja była przede wszystkim podsumowaniem projektu „Zoom na Rady Seniorów” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „ę” w Warszawie. W jego ramach Elbląska Rada Seniorów we współpracy z warszawskim stowarzyszeniem w przeciągu kilku ostatnich miesięcy podjęła szereg działań mających na celu stworzenie planu zagospodarowania przestrzeni elbląskiego Parku Modrzewie tak, by dostosowana ona była do potrzeb ludzi starszych.
- W ramach projektu zorganizowano różnego rodzaju warsztaty, spotkania z mieszkańcami, spacery badawcze oraz konsultacje społeczne w Parku Modrzewie, które miały na celu zbadanie tej przestrzeni – mówiła dziś (18 czerwca) Maria Klaman, koordynatorka programu „Zoom na Rady Seniorów”. – Dziś chcemy podsumować nasze wielomiesięczne działania i powiedzieć, jak bardzo Elbląska Rada Seniorów wychodzi wzmocniona dzięki naszej współpracy. Zaobserwowaliśmy, że w wyniku rocznych działań rada coraz bardziej jest obecna w przestrzeni publicznej i w lokalnych mediach.
Owocem wspólnych działań Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych ę i Elbląskiej Rady Seniorów – warsztatów, spacerów badawczych i konsultacji społecznych, było sporządzenie raportu, którego wyniki zaprezentowano podczas dzisiejszej konferencji.
A dziś opowiadano o efektach tej pracy - na zdjęciu słuchacze konferencji (fot. AD)
– Raport zawiera propozycje seniorów i mieszkańców dotyczące zagospodarowania przestrzeni parku Modrzewie tak, by był on bardziej przyjazny ludziom starszym – dodaje Maria Klaman. - A co to miałyby być za zmiany? Postulujemy stworzenie kameralnej sceny koncertowej oraz kawiarenki, która byłaby letnim miejscem spotkań mieszkańców, stworzenie alei wystawienniczej, to jest postawienia tablic informacyjnych opisujących historię tego zabytkowego parku, a także stworzenie formalnych wejść do parku - przystosowanie wjazdów do parku dla potrzeb osób starszych, matek z dziećmi czy rowerzystów. Naszym zadaniem wspólnie z Elbląską Radą Seniorów jest przekonanie prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego do przeznaczenia puli pieniędzy budżetu miasta na wprowadzenie tych tak naprawdę niedużych zmian.
Konferencję zamknął wykład „Społeczności wiekowo zintegrowane przyjazne seniorom i wszystkim pokoleniom” oraz debata „Przestrzeń publiczna i społeczna przyjazna osobom starszym”.