Rozstrzygnięcie XXVI edycji konkursu odbyło się we wtorek, 24 maja w Warszawie. Nagrodę dla RZGW w Gdańsku odebrali: zastępca dyrektora RZGW ds. technicznych i inwestycji Krzysztof Roman, kierująca projektem Anna Cieśla, prowadzący nadzór autorski inwestycji Paweł Wilde oraz Justyna Rozenbajgier z Nadzoru Wodnego w Buczyńcu. Inwestycja pod pełną nazwą „Rewitalizacja Kanału Elbląskiego na odcinku pomiędzy wrotami Buczyniec a pochylnią Całuny" zwyciężyła w kategorii projektów ocenianych indywidualnie. Nagrodę przyznano za „roboty budowlane na odcinkach pochylniowych ". Inwestycja była częścią większego projektu pn. „Rewitalizacja Kanału Elbląskiego na odcinkach: Jezioro Drużno – Miłomłyn, Miłomłyn – Zalewo, Miłomłyn – Ostróda – Stare Jabłonki”.
Ostateczny wynik jest składową ocen z trzech etapów. W trakcie konkursu członkowie Sądu Konkursowego osobiście wizytują zgłoszone kandydatury i oceniają je według następujących kryteriów: jakość robót, organizacja budowy i czas jej realizacji, rozwiązania techniczno-technologiczne zastosowane przy realizacji budowy, bezpieczeństwo pracy i ochronę zdrowia, przebieg i formę finansowania inwestycji, koszty realizacji, rozwiązania formalno-prawne w procesie inwestycyjnym, udział inwestora, wpływ oddziaływania inwestycji na środowisko i gospodarkę regionu.
To nie pierwsza nagroda dla ukończonej w maju 2015 rewitalizacji. Projekt określany w skrócie: „Rewitalizacja Kanału Elbląskiego” otrzymała również nagrodę „Zabytek Zadbany” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kanał Elbląski jest unikatowym w skali światowej zabytkiem hydrotechnicznym i jednoczesne znaną atrakcją turystyczną. To jeden z najbardziej malowniczych szlaków żeglugowych Polski. Poprzez jezioro Drużno i rzekę Elbląg łączy Zalew Wiślany z systemem jezior Warmii i Mazur. To jedyna na świecie, czynna dla turystów, droga wodna, na której wykorzystuje się system przemieszczania statków za pomocą wózków poruszających się po pochylniach. Pochylnie te są napędzane systemem kół (lub turbiny), które czerpią energię z różnicy poziomów wody.
Koszt rewitalizacji Kanału wyniósł ok. 115 mln zł. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości ok. 48 mln zł ze środków Unii Europejskiej. Pozostała kwota na realizację projektu pochodziła z budżetu państwa. Rewitalizację rozpoczęto w 2014 roku.
Bogusław Pinkiewicz rzecznik prasowy Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter