Pozostaną w naszej pamięci

6
01.11.2023
Pozostaną w naszej pamięci
Fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl
Listopad to czas pamięci o tych, którzy już odeszli. Wśród nich są osoby, które trwale wpisały się w historię Elbląga i życie lokalnej społeczności. W tym tekście wspominamy zmarłych w minionym roku.

30 listopada 2022 roku odszedł w wieku 91 lat Jerzy Kwietniewski, powstaniec warszawski, który zamieszkał w Elblągu po wojnie. Był pasjonatem motocykli, żeglarstwa i żużla. Prywatnie ojciec Wandy Kwietniewskiej, wokalistki zespołu Wanda i Banda.

Dzień później, 1 grudnia, zmarł Bogusław Stolarski, były dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Szkołą muzyczną kierował przez 35 lat. Jego podopieczni zdobywali liczne nagrody w konkursach ogólnopolskich i europejskich. Został uhonorowany m. in. medalem 750-lecia Elbląga, brązowym medalem Gloria Artis, złotą odznaką ZNP Zasłużony Działacz Kultury. Miał 84 lata.

19 kwietnia pożegnaliśmy Stanisława Fijarczyka, piłkarza Olimpii Elbląg (lata 1985-1987) i wieloletniego trenera tego klubu. W 1992 roku został pierwszym trenerem, później swój los związał z takimi zespołami jak Błękitni Orneta czy Zatoka Braniewo, ale do Olimpii wrócił po latach – najpierw do Olimpii 2004, a po połączeniu elbląskich klubów związał się z A8 na stałe. Miał 68 lat.

17 czerwca w wieku 89 lat odszedł Michał Oliwiecki, prezydent Elbląga w latach 1987-1990, wcześniej przez wiele lat pełnił także funkcję wiceprezydenta miasta. Był aktywnym społecznikiem, wieloletnim działaczem Polskiego Związku Działkowców, komendantem hufca ZHP Elbląg, działał w Radzie Przyjaciół Harcerstwa. Publikował m.in. w „Roczniku Elbląskim.

9 lipca zmarła Ewa Wiśniewska, była zawodniczka Startu. Przez 9 lat grała na pozycji prawej skrzydłowej, w latach 1996-2005. W końcowym życia toczyła walkę a agresywnym nowotworem. Była wychowanką MKS Kwidzyn.

12 lipca zmarł Henryk Kadyszewski, były trener piłkarzy ręcznych Olimpii Elbląg. Henryk Kadyszewski odszedł z funkcji trenera Olimpii w 1980 r., po tym jak elbląska drużyna spadła do III ligi. Do trenowania piłki ręcznej już nie wrócił. W latach 1981 - 85 był szefem wyszkolenia w Wojewódzkiej Federacji Sportu w Elblągu, następnie wyjechał „za chlebem“ do USA. Do Polski wrócił w 2015 r. Miał 79 lat.

15 października odeszła Maria Dulian-Święconek, której wiele zawdzięcza elbląska kultura. Przez lata wspierała rozwój lokalnej sztuki. Przy Spółdzielczym Domu Kultury „Kosmos” współtworzyła kabaret oraz teatrzyk kukiełkowy. W latach 80. była kierowniczką Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Elblągu. Administracyjnie i organizacyjnie podlegały jej miejskie placówki kultury oraz amfiteatr w parku Dolinka i muszla koncertowa w Bażantarni.

red.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Ech... Wszystkich nas to czeka...
(2023.11.01)
"Ech... Wszystkich nas to czeka... " - Ech, takie wpisy. Takie jest życie i to dobrze. Dajemy miejsce następnym, wiesz.
(2023.11.01)
... i wielu wielu innych, dla nas ważnych, choć może mniej znanych
xxl (2023.11.01)

info

10  
  0
Polacy - katolicy ! Gdzie się podziali byli mieszkańcy Elbinga... ? wykopano, zutylizowano, a może kafarami wgnieciono w ziemię, jak to zrobił proboszcz jednej parafii, jak brakowało miejsca na cmentarzu.. JM Jacku J, Biskupie, postawić trzeba jakiś kamień ich upamiętniający i podziękować za " zagospodarowane " na Agrykoli przez KK : ogrodzenie, bramy, budynki no i krzyż z Chrystusem... @Remember.
(2023.11.01)

info

2  
  1
To prawda. Tam nasza przeszłość i przyszłość. Odwiedzamy cmentarze by odnaleźć siebie samych. Chyba po to.
Aanka (2023.11.02)

info

0  
  0
Szkoda, że w Polsce nie ma obowiązującego przepisu, który zakazywałby chodzenie po domach i zbieranie cukierków. Ta zabawa jest upiorna i przerażająca. W tym dniu powinien odbywać się Bal Wszystkich Świętych. Nasze Polskie tradycje to element naszej kultury.
(2023.11.02)

info

1  
  0