Józef Kozłowski urodził się 2 czerwca 1937 roku w Susznie na Wołyniu. Po wojnie jego rodzina osiadła pod Lęborkiem i w Lęborku stawiał swoje pierwsze kroki w zawodzie nauczyciela. Jednak życie Józefa Kozłowskiego związane było przede wszystkim z Elblągiem, do którego przybył w 1963 roku po ukończeniu Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Początkowo był kierownikiem szkoły w Państwowym Młodzieżowym Zakładzie Wychowawczym, a od 1970 do 1992 roku dyrektorem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2. Realizował tu autorską koncepcję pracy wychowawczej opartej na myśli pedagogicznej Janusza Korczaka. Dobro dzieci zawsze stawiał na pierwszym miejscu. Był orędownikiem spraw dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Zabiegał o nowoczesne warunki ich edukacji i rehabilitacji. Zorganizował pierwszą w województwie pracownię komputerową dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.
Jako pracownik Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej w Elblągu opracował koncepcje funkcjonowania domów pomocy społecznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i z zaburzeniami psychicznymi w naszym województwie.
Od 1999 roku był nauczycielem akademickim, profesorem nadzwyczajnym w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, a w latach 1999-2005 pełnił również funkcję prodziekana Wydziału Pedagogiki. Dzielił się swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem zawodowym ze studentami oraz licznym gronem nauczycieli – słuchaczy Studium Podyplomowego EUH-E. Był autorem wielu publikacji o charakterze naukowym.
Wielu pamięta Józefa Kozłowskiego jako społecznika i działacza. Był m.in. członkiem Sekcji Szkolnictwa Specjalnego ZNP, członkiem Prezydium Polskiego Komitetu Korczakowskiego, członkiem Zarządu Krajowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka oraz współorganizatorem Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Elblągu.
Od 1956 roku był instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego. Był komendantem wielu rajdów i obozów harcerskich, członkiem Rady Elbląskiej Chorągwi ZHP oraz członkiem Rady Naczelnej ZHP.
Za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi dla ZHP, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal honorowy za zasługi w rozwoju Elbląga.
Dla wielu pokoleń pedagogów specjalnych był mistrzem, nauczycielem i przyjacielem.
Dokonania zawodowe nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie Rodziny. Z żoną Zofią przez 58 lat tworzyli szczęśliwy związek małżeński, będąc wzorem dla dwóch córek, czterech wnuków i czworga prawnuków.
Msza św. pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek, 21 czerwca o godz. 13:00 w kościele Miłosierdzia Bożego przy ul. Bema w Elblągu. Pogrzeb - bezpośrednio po mszy św. na cmentarzu komunalnym Elbląg – Agrykola.
Rodzina i społeczność specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Elblągu