Po stronie rosyjskie partnerem elblążan jest Kaliningradzka Dziecięco-Młodzieżowa Społeczna Organizacja Inwalidów „Maria”, która od kilku lat aktywnie współpracuje z elbląskimi organizacjami, korzysta z ich doświadczeń, stara się zapożyczyć wiele inicjatyw i metod pracy. Przewidziany na rok program „Od aktywności do kreatywności”, którym kieruje Teresa Miłoszewska, zakłada m.in. aktywną terapię przez sztukę. Uczestniczą w nim dzieci i młodzież niepełnosprawna z Elbląga i Kaliningradu, a także ich opiekunowie, rodzice, pedagodzy.
- Wcześniej Stowarzyszenie Vivat Art było współorganizatorem projektu „Twórcza integracja”, który miał na celu nawiązanie bezpośrednich kontaktów pomiędzy osobami niepełnosprawnymi, przede wszystkim młodzieżą z Elbląga i Kaliningradu - powiedziała Terasa Miłoszewska. - Nasi specjaliści podzielili się ze swoimi rosyjskimi kolegami swoimi doświadczeniami w dziedzinie artterapii. Udało się nam też wypracować zasady trwałej współpracy pomiędzy organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych po obu stronach granicy.
W ramach tamtego projektu odbyło się też seminarium merytoryczne na temat form i metod terapii przez sztukę, jak również polsko-rosyjskie prezentacje artystyczne. Młodzież z Elbląga i Kaliningradu dwukrotnie brała udział w integracyjnych warsztatach artystycznych (w maju ubiegłego roku) w Stegnie, oraz (w październiku) w Krynicy Morskiej.
Jeszcze w tym tygodniu grupa elbląskich pedagogów-psychologów uda się do Kaliningradu z cyklem prelekcji przygotowywanych specjalnie dla kaliningradczyków. Zajęcia poprowadzą Marlena Szwemińska i Natasza Wojtaszek.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter