Kompleksowo leczą raka jelita grubego

28
25.10.2022
Kompleksowo leczą raka jelita grubego
W szpitalu wojewódzkim odbyła się konferencja naukowa dotycząca leczenia raka jelita grubego (fot. Anna Dembińska)
Wojewódzki Szpital Zespolony jest jedną z 35 placówek w Polsce, w których funkcjonuje Centrum Kompetencji Leczenia Raka Jelita Grubego. Przez pierwszy rok działalności zoperowano tu 130 pacjentów, poddając ich kompleksowemu leczeniu. - W Polsce przybywa chorych na raka jelita grubego, wysoka też jest śmiertelność. Na zachodzie Europy statystyki śmiertelności udało się zmniejszyć, więc przed nami mnóstwo pracy - mówią lekarze-specjaliści. Zobacz zdjęcia z naukowej konferencji na ten temat.

Rak jelita grubego to w 90 procent przypadków choroba cywilizacyjna, liczba zachorowań w Polsce systematycznie rośnie - obecnie to około 19 tysięcy przypadków rocznie. Niestety w porównaniu z krajami Europy zachodniej nadal wysoka jest śmiertelność.

- Główną rolę w rozwoju choroby odgrywają czynniki środowiskowe, głównie brak ruchu i nieodpowiednia dieta oparta na czerwonym mięsie i tłuszczach zwierzęcych, tak można w skrócie powiedzieć. Obciążenie genetyczne to około 10 procent przypadków, dotyczą głównie tzw. polipowatości rodzinnej – mówi Marek Pietruszka, koordynator Centrum Kompetencji Leczenia Raka Jelita Grubego w szpitalu wojwódzkim.

By zwiększyć skuteczność leczenia raka jelita grubego i zmniejszyć statystyki śmiertelności, w kraju powstają tzw. Centra Kompetencji Leczenia Raka Jelita Grubego. Jest ich obecnie 35., jedno z nich od czerwca ubiegłego roku funkcjonuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu, co było możliwe dzięki współpracy szpitala z Centrum Radioterapii i Usprawniania Nu-Med.

- Rozpoczęliśmy nasze funkcjonowanie, gdy obowiązywały jeszcze obostrzenia pandemiczne. Zoperowaliśmy około 130 pacjentów, znacznie więcej odbyło się konsyliów w sprawie kompleksowego leczenia raka jelita grubego – mówi Marek Pietruszka. - To nie tylko leczenie operacyjne, ale kompleksowe polegające również na radioterapii, uzupełnionej chemioterapią, rehabilitacją. Jednym słowem zajmujemy się pacjentem kompleksowo – od rozpoznania nowotworu przez leczenie operacyjne, leczenie uzupełniające i opiekę pooperacyjną. Leczymy bez limitów. Przyjmiemy tyle pacjentów, na ile pozwala nam logistyka – dodaje.

W proces leczenia onkologicznego zaangażowanych jest wiele osób. - Lekarzy, radioterapeutów, chemioterapeutów, pielęgniarek, rehabilitantów, sekretarek medycznych, koordynatorów. Sam zespół operacyjny liczy dwóch lekarzy chirurgów o najwyższym wskaźniku operacji, dwóch chirurgów po specjalizacji z chirurgii onkologicznej i grupy rezydentów, którzy za 5-10 lat przejmą rolę czołowych chirurgów. Chcemy zachować ciągłość pokoleniową – zapewnia Marek Pietruszka. - Mamy sporo do zrobienia. W Europie rośnie zachorowalność na raka jelita grubego, w Polsce o wiele bardziej. Niestety, w kraju rośnie też śmiertelność, którą w Europie zachodniej udało się zmniejszyć.

Lekarze-specjaliści zapewniają, że pacjenci z rozpoznaniem raka jelita grubego nie czekają długo na leczenie. - Od momentu rozpoznania do momentu diagnostyki uzupełniającej mija około trzech tygodni. Po wykonaniu badań endoskopowych mamy obowiązek w ciągu dwóch tygodni rozpocząć leczenie – zarówno radio-, jak i chemioterapią, jak i operacyjne. Z reguły w 99 procentach przypadków mieścimy się w tych terminach – zapewnia koordynator Centrum.

Prof. Wojciech Zegarski, krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej, przyznaje, że najważniejsza w leczeniu onkologicznym jest specjalizacja takich ośrodków jak elbląski, co pozwala poprawić wyniki leczenia.

- Wprowadzamy w kraju prehabilitację. Holendrzy pokazali, że dzięki niej obniżyli śmiertelność operacyjną w przypadku raka jelita grubego o 50 procent i pooperacyjną w ciągu 6 miesięcy o 50 procent. Prehabilitacja oznacza, że pacjentem opiekują się chirurg, fizjoterapeuta, psycholog i dietetyk. Chory wykorzystuje czas do operacji – 4-5 tygodni – aby być jak najbardziej sprawny. Odbudowuje masę mięśniową, prowadzi dietę, odbywa rozmowy z psychologiem. Ma trenować jak sportowiec przygotowany do walki z tą chorobą nowotworową i w okresie pooperacyjnym – mówi profesor Zegarski.

- U wielu chorych pierwszym etapem leczenia jest radio- i chemioterapia, co znacznie zwiększa powodzenia operacji. Ogromna większość przypadków wymaga wielodyscyplinarnego leczenia i centrum kompetencji zapewnia takie leczenie. Ośrodek elbląski jest w zasadzie samowystarczalny – mówi prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Centrum Kompetencji Leczenia Raka Jelita Grubego zostało wyposażone również w nowoczesny sprzęt, którym są nowe aparaty przyspieszaczy linowych do radioterapii w Centrum Radioterpaii i Usprawniania Nu-Med.

- Sprzęt jest bardzo istotny w diagnostyce. Ale bardzo ważne jest to, by zwiększać świadomość pacjentów. By dbali o siebie, badali się, reagowali na niepokojące sygnały w organizmie. Wczesne wykrycie nowotworu sprawia, że pacjent szybko trafia do takiego ośrodka jak nasz i rozpoczyna procedurę leczenia, która zwiększa szansę wyleczenia – dodaje Anna Tybińkowska, dyrektor Nu-Med w Elblągu.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
to jest teoria, niestety praktyka jest całkiem inna
mieszkaniec1 (2022.10.25)
A gdzie są Ci który krytykowali lekarzy podczas pandemii? Już lekarze są ok? Już ich potrzebujecie? Psy niewierne... Jak trwoga to do Boga!
(2022.10.25)

info

11  
  27
Uwielbiam takie spotkania jak ich uczestnicy uprawiają intelektualny samogwalt z którego nic nie wynika.
Janek z Żulaw (2022.10.25)

info

20  
  3
Znanym w Elblągu specjalistą w leczeniu chorób jelita grubego jest dr Marek Pastuszak. Domyślam się, że w artykule podano błędne nazwisko.
(2022.10.25)

info

4  
  1
A weź i się do nich dostań.... no money, no party
(2022.10.25)
Narracja jak z wiadomości. Propaganda sukcesu. "By zwiększyć skuteczność leczenia raka jelita grubego i zmniejszyć statystyki śmiertelności, w kraju powstają tzw. Centra Kompetencji Leczenia Raka Jelita Grubego". Kogo te Centra mają leczyć skoro rząd zaprzestał badań ?
Takie buty (2022.10.25)

info

7  
  3
Chyba że takie ośrodki powstają by tworzyć kolejne zarządy dla swoich
(2022.10.25)

info

6  
  4
A później sepsa i do piachu
(2022.10.25)

info

10  
  3
Fajnie. To ten kolejny martwy program który umarł śmiercią naturalną za PiS.
(2022.10.25)

info

5  
  12
Kolonoskopia to podstawa i uwaga Panowie nie badają kolan...
(2022.10.25)

info

9  
  1