Kiedy miasto zabłyśnie?

33
08.09.2023
Kiedy miasto zabłyśnie?
Fot. Dośka-DorotaŁoś, zdjęcie z konkursu Fotka Miesiąca
- Jak długo wyłączone będą iluminacje elbląskich zabytków? Przykro było patrzeć, jak podczas Elbląskiego Święta Chleba katedra znikała z widoku każdego wieczoru. To samo dotyczy ratusza i sądu, ale myślę, że najbardziej brakuje oświetlenia katedry - pisze nasz Czytelnik.

"Drastyczny wzrost cen energii"

Politykę oszczędności, m. in. poprzez zmniejszenie zużycia energii, miasto prowadzi od dłuższego czasu w związku z ustawą „o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej”. To po jej uchwaleniu "przygasły" także zabytkowe czy reprezentacyjne budynki, szerzej pisaliśmy o tym tutaj.

Skierowaliśmy pytania do biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu, jakie są plany jeśli chodzi o oświetlanie (lub nie) elbląskich zabytków, a także o porównania bądź prognozy, ile pieniędzy oszczędza samorząd w związku z wprowadzonymi ograniczeniami.

- W chwili obecnej nie jest rozpatrywana kwestia ponownego uruchomienia oświetlenia zewnętrznego budynków wymienionych przez Czytelnika - przekazał nam Łukasz Mierzejewski z biura prasowego UM w Elblągu. - Miasto Elbląg wskutek drastycznego wzrostu cen energii elektrycznej w 2022 roku zmuszone było podjąć decyzję o pilnym wdrożeniu planu oszczędnościowego dla wsparcia budżetu miasta, które pozwoli zmniejszyć ponoszone koszty z tytułu zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej - dodaje urzędnik.

 

Jak informuje UM w Elblągu, oszczędności polegają na:

- obniżeniu temperatury w zajmowanych pomieszczeniach w okresie zimowym do 19 stopni,

- zmniejszeniu oświetlenia wewnątrz zajmowanych budynków,

- zmniejszeniu oświetlenia zewnętrznego,

- wyłączeniu iluminacji świetlnej,

- zakazie podłączania prywatnych urządzeń do gniazd elektrycznych,

- zakazie używania urządzeń dogrzewających w sezonie grzewczym,

- systematycznej w miarę możliwości finansowych wymianie oświetlenia na bardziej energooszczędne.

 

Spadną ceny - włączą światła

Powyższe rozwiązania wprowadzono w budynkach Urzędu Miejskiego przy ul. Łączności 1 i 3, Kosynierów Gdyńskich 24 i 42, Trybunalskiej 7, Jaśminowej 11, Orzeszkowej 2, Czerwonego Krzyża 2. Św. Ducha 3-7. Stary Rynek 25, przy Bramie Targowej, a także na placach Dworcowym oraz Konstytucji.

- Przedstawione działania pozwoliły uzyskać w 2022 r. oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, co spowodowało spadek jej zużycia o 8. 757 kwh. tj.; 16,5% mniejszego zużycia prądu w całym 2022 r - podają urzędnicy. - Jednocześnie informujemy, że w przypadku spadku cen energii elektrycznej oferowanej przez dostawców, po przeanalizowaniu sytuacji, będą rozważane możliwości ponownego uruchomienia iluminacji oraz oświetlenia budynków użyteczności publicznej - czytamy w odpowiedzi ratusza.

Na to, by Elbląg (a przynajmniej jego charakterystyczne punkty) mógł ponownie bardziej zabłysnąć, przyjdzie nam więc jeszcze poczekać.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Jaki włodarz, takie miasto.
Tuitam (2023.09.08)

info

45  
  19
Dziękuję za artykuł, zastanawiał mnie ten temat.
(2023.09.08)

info

16  
  5
Jakie to wszystko mdłe i obleśne! Malbork choć dużo mniejszy to iluminacji nie wyłączył, podobnie Pasłęk i Braniewo. A tu wiecznie że wszystkim mają nieudacznicy problem.
Paluszek (2023.09.08)

info

49  
  17
Kleszki może sobie za własne pieniądze katedrę podświetlą, co? Mi to niepotrzebne do niczego. Dziwna moda za duże pieniądze i też za moje.
(2023.09.08)

info

25  
  27
Lepiej przejadać na spotkaniach słodycze za podatnika, lepiej zatrudniać 2 wiceprezydentów a ci co płacą podatki to nic
Arek12@ (2023.09.08)

info

25  
  13
Solary się kłaniają i mozna oświetlać 24 h.
(2023.09.08)

info

20  
  5
Kiedy jeszcze prąd nie kosztował tak wiele, podświetlenie i tak było marne. Nie świeciła się ponad połowa żarówek na nabrzeżu rzeki, prawie żadna z podświetlających mosty. Tylko kilka z podświetlenia liceum ogólnokształcącego przy Pocztowej co dawało żałosny efekt. Oświetlony za to jest pomnik ojców założycieli II RP. No i nowe fontanny oddawane do użytku przed wyborami.
(2023.09.08)

info

14  
  7
A jak późno zapalają latarnie na ulicach... to sprzeciw rządom PIS-u ? W Elblągu niedługo to zostanie tylko prezydent i jego zastępcy.
GT. (2023.09.08)

info

8  
  13
Najdroższy prąd w historii powojennej Polski, za 4813 zł/MWh sprzedała Polska Grupa Energetyczna (PGE) - pisze branżowy portal wysokienapiecie. pl. I odpowiada w ten sposób posłowi Markowi Suskiemu, który w środę stwierdził, że to "spekulanci sprzedają w Polsce prąd za ponad 4000 zł za megawatogodzinę
Jak zwykle wina Tuska (2023.09.08)
Katedę powinni oświetlać wierni rządzącego wyznania albo biskup osobiście nakręcający dynamo. Każdy oświetla swoją posiadłość i własność. Może w moim domu też ktoś zapłaci za prąd?
Jacek (2023.09.08)

info

15  
  4