Światowa Organizacja Zdrowia dąży do przygotowania państw członkowskich na wprowadzenie nowych, jednolitych, wystandaryzowanych opakowań wyrobów tytoniowych. Jednolite opakowania są ważnym środkiem obniżania popytu na wyroby tytoniowe — zmniejszają atrakcyjność papierosów, ograniczają stosowanie opakowań jako form reklamy i promocji wyrobów tytoniowych, a także zwiększają skuteczność profilaktyki i ostrzeżeń zdrowotnych. Jednolite opakowania nie zawierają logo, kolorów, firmowych obrazków lub informacji reklamujących dany wyrób tytoniowy. Głównymi zamierzeniami tegorocznych obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu są: podkreślenie roli jednolitych opakowań jako części całościowego i wielosektorowego podejścia do ograniczania palenia tytoniu na świecie, dostarczenie rzetelnych i przekonujących informacji na temat jednolitych opakowań, zachęcenie państw członkowskich do wzmocnienia działań związanych z pakowaniem i etykietowaniem opakowań, a także ograniczenie reklamowania, promowania i sponsorowania wyrobów tytoniowych, pomoc państwom członkowskim przed ingerencją, przemysłu tytoniowego w procesy polityczne związane z ujednolicaniem opakowań.
W ramach obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu w Elblągu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zorganizował przy współpracy Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, Przedsiębiorstwa Podmiotu Leczniczego „Szkol-Med.”. oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu marsz i happening „Młodość wolna od papierosa”. Uczniowie elbląskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (ok.500 osób), przejdą o godz. 10 kolumną z ulicy Saperów na plac Jagiellończyka, gdzie odbędzie się finał happeningu. W trakcie przemarszu młodzież będzie niosła plakaty z hasłami antytytoniowymi. Hasła takie będą wygłaszane poprzez sprzęt nagłaśniający.
W trakcie imprezy nastąpi ogłoszenie wyników konkursu na najlepsze hasło antytytoniowe. Jury konkursu - przedstawiciele Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu, plastyk Spółdzielni Mieszkaniowej Zakrzewo, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Elblągu oraz pracownicy PSSE wyłonią szkołę, która zwycięży w konkursie. Podczas happeningu przewidziane są: pokaz „Zumby” prowadzony przez pracowników WSZZ w Elblągu, wystąpienie grupy bębniarzy „Gwiezdne kaczki” z osiedla Zatorze oraz „gry podwórkowe” prowadzone przez Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu.
Happening powinien potrwać do godz. 12.
Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Marek Jarosz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter