„Elbląskie kamienice i ich tajemnice” z przewodnikiem PTTK

8
18.07.2024
„Elbląskie kamienice i ich tajemnice” z przewodnikiem PTTK
Fot. organizatora
Trzeci w tym roku spacer, organizowany przez Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego przy PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, XIV edycji „Sobót z przewodnikiem PTTK”, nawiązuje do staromiejskiej zabudowy Elbląga.

Temat już wielokrotnie poruszany, podczas różnorodnych wydarzeń, spotkań, wernisaży czy nawet zwykłych rozmów. Jeśli powiemy, że elbląskie stare miasto „narodziło się jak Feniks z popiołów”, to nie przesadzimy. Może niewiele struktury architektonicznej zostało po zawirowaniach wojennych czy powojennych ale historia została, chociaż w częściowo zrekonstruowanych oraz „retrowersyjnych” kamieniczkach, historię „piszą” już inni mieszkańcy.

O tym wszystkim dowiemy się już, podczas kolejnego sobotniego spaceru. Tajemnice elbląskich kamieniczek poznamy w sobotę 20 lipca od godz. 10, wyruszamy na spacer spod Bramy Targowej. Przewodnikiem będzie Mirosław Kowalski.

Leszek Marcinkowski, prezes PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Nie ma zgody na to.
Nie i mi (2024.07.18)

info

0  
  4
Kolejne wzdychanie do niemieckiego Alt Markt. I jak to cudownie było w tym niemieckim starym mieście pełnym zabytków, a w praktyce zapyziałym i śmierdzącym. Oraz przepraszam - kto i w jakich okolicznościach miał Niemców najpierw pokonać a potem stąd usunąć? P 80 latach ludzie zapomnieli o kontekście historycznym.
(2024.07.18)

info

5  
  12
Kiedy przestanie się mówić o Betonozie Starówki. Kolejny Dyrektor Zieleni Miejskiej jest wrogiem sadzenia drzew w mieście. Kwiatki, małe krzaczki, a przede wszystkim wszechobecne trawniki, bez żadnych nasadzeń, ale drzewa to już passe, bo się kojarzą z niemieckim stylem zagospodarowania przestrzeni miejskiej.
(2024.07.18)

info

8  
  5
Elblag nigdy nie był niemiecki. Jego założenie nastąpiło w czasie podbicia tych ziem przez Zakon Krzyżaków. Polityka Zakonu wobec miast w ich państwie doprowadziła do buntu tychże, gdzie w efekcie dobrowolnie poddały się pod opiekę Króla Polski. Po zakończeniu zwycięskiej wojny 13 letniej z Krzyżakami Elbląg został włączony do Korony. W 1772 roku w wyniku zaborów Polski został on zaanektowany przez Prusy. W niewoli pruskiej, a po zjednoczeniu, niemieckiej przebywał do 1945 roku. Dopiero po II wojnie powrócił do Polski. Stąd tamten czas to okupacja wrogiego państwa, a proces germanizacji zniszczył polskość miasta i bezprawnie pozbawił go jego właściwej tożsamości.
Dan Jułgosz (2024.07.18)
@Dan Jułgosz - Nie nadymaj się tak strasznie. Tamten Elbląg z lat 1466-1772 był tak polski jak dzisiejsza Łotwa rosyjska. A dzisiejszy Elbląg dlaczego jest niby polski?
(2024.07.18)
Elbląg zawsze był Polski tylko Niemcy zabrali a pózniej Polska znowu odzyskała miasto. Niemcy tu byli tylko gośćmi i nadal są. Ku chwale ojczyzny.
(2024.07.18)
I może jeszcze powiesz, że Polacy o tym sami zadecydowali, że w 1945 Elbląg trafił do Polski?
(2024.07.18)
Hallo Google :⁠-⁠) Miejsce nie na temat ale może ktoś ? Minęło kilka dni od usunięcia google, źle kopiowałem zdjęcia i wszystko straciłem... Jak odzyskać ??? Otwarcie nowego google nie rozwiązuje sprawy. Proponują napisać do konsola, administratora google tylko gdzie go szukać ? Czas mija.... czy jest szansa na odzyskanie ? ( next@vp. pl )
(2024.07.19)

info

0  
  1