Elbląg okiem turysty

70
15.08.2024
Elbląg okiem turysty
fot. Mikołaj Sobczak (arch. portEl.pl)
- Piękny widok, miasto mnie zauroczyło. Przypomina mi Gdańsk, który kocham. Myślę, że Elbląg niczym nie odbiega od innych miast. A starówka kapitalna - mówi pan Robert, który do Elbląga przyjechał z Będzina. Zapytaliśmy turystów jak „widzą“ nasze miasto.

Wakacje w pełni, do Elbląga przyjeżdżają turyści. Zapytaliśmy jak postrzegają nasze miasto. - Jeśli mieszkańcy Elbląga na niego narzekają, to chyba go nie doceniają. Mi się podoba, jest bardzo ładnie i spokojnie - mówi pani Jadwiga z Białegostoku, która przejazdem odwiedziła nasze miasto.

- Bardzo ładne miasto, jedno z ładniejszych, jakie widziałem - przyznaje pan Robert z Będzina. - Zwiedziliśmy już z rodziną Bramę Targową, weszliśmy na punkt widokowy. Piękny widok, miasto mnie zauroczyło. Przypomina mi Gdańsk, który kocham. Myślę, że Elbląg niczym nie odbiega od innych miast. A starówka kapitalna.

Podobnego zdania jest pan Marcin, który jak przyznaje, do Elbląga przyjechał z żoną Danutą dość spontanicznie, wracając już z urlopu do Częstochowy.

- Dzień wcześniej szukaliśmy czegoś, co jeszcze moglibyśmy zobaczyć i przeczytaliśmy o nowej starówce w Elblągu, o wysokiej wieży oraz o kanale, który akurat zainteresował nas już wcześniej i był naszym celem od lat - mówi pan Marcin. - Podoba nam się ilość ogródków, wydaje nam się, że życie nocne może tu być całkiem przyjemne. Porównujemy do Częstochowy, gdzie ci turyści są zupełnie inni i wiadomo, z czym się kojarzą. Tutaj to wygląda bardzo pozytywnie. Podoba nam się też krajobraz. My jesteśmy turystami, którzy lubią na szybko coś zobaczyć, a nie chodzić kilka godzin po muzeum.

.

Co w Elblągu jest wyjątkowego? A czego brakuje?

- Tu mam rodzinę, więc się zatrzymaliśmy. Wcześniej nie byłam w Elblągu, ale to bardzo ładne miasto, mężowi się podoba architektura. Mi brakuje rozrywek poza starówką, jesteśmy tu od trzech dni i nie wiem, co jeszcze można tu robić - przyznaje pani Marta, która do Elbląga przyjechała z Irlandii.

Elbląg okiem turysty
fot. Mikołaj Sobczak (arch. portEl.pl)

- Przyjechałam z Warszawy nad morze, ale chciałam też zobaczyć kanał i przy okazji zwiedzam miasto. Nie będę tu za bardzo porównywać, bo Warszawa jest przecież dużo większa, ale i tak jestem zdziwiona, że na starówce jest tak mało osób, że jest tak spokojnie - wyznaje. - Byłam też tam w centrum, na 1 Maja i tamtych ulicach i widziałam bardzo dużo pustych lokali. Zastanawiam się, dlaczego ulice i sklepy są puste, gdzie są ludzie? W Warszawie tak nie ma - dodała pani Sylwia z Warszawy.

Podobne spostrzeżenia ma też pani Joanna, była elblążanka, która do rodzinnego miasta przyjechała z Anglii z mężem Ianem i zwiedza je z rodziną.

- Wyjechałam ponad 20 lat temu, teraz miło się wraca, miło się odwiedza i widzi, jak zmieniły się uliczki, które się kiedyś bardzo dobrze znało. Nie poznaję Starego Miasta i tej części nad rzeką, pięknie się tu zrobiło, ale wyciszyło, jest bardzo mało ludzi. Szliśmy po 1 maja, to po prostu ghost town, bardzo dużo pozamykanych sklepów, banków, wszystko do wynajęcia. Trochę to smutne, że takie puste to miasto się zrobiło, ale poza tym nie sądzę, żeby czegoś Elblągowi brakowało - mówi pani Joanna.

Dla pana Iana, atrakcją jest nawet przejażdżka tramwajem, bardzo lubi Elbląg, który odwiedził już po raz drugi i odkrywa miejsca, których nie zwiedził za pierwszym razem. To, czego jemu brakuje, to uśmiechu na ulicach, bo już podczas poprzedniej wizyty zauważył, że ludzie w Elblągu chodzą smutni.

Pustkę na ulicach zauważa też pani Dennise, turystka z Niemiec. Nie uważa jej jednak za minus miasta, doceniając spokój i ciszę, jakiej brakowało jej podczas zwiedzania Gdańska czy Olsztyna.

 

Komunikacyjne trudności dla turystów

Elbląg do obu tych miast porównali też pani Agata i pan Tomek z Bytomia.

- Od kilku dni podróżujemy pociągami. Mamy plecaki, więc zwiedzając miasta, korzystamy z komunikacji miejskiej. Byłam zdziwiona, że w Elblągu nie ma Jakdojade, bo w Olsztynie jest, a to ułatwia transport, szczególnie, jak się nie zna miasta i przystanków - zauważa pani Agata. - Tego nam brakuje.

- Z drugiej strony, mam wrażenie, że wszystko, co jest ciekawe w Elblągu, skupione jest w jednym miejscu i nie ma potrzeby jeżdżenia po mieście, tak jak w przypadku Gdańska - dodaje pan Tomek.

Anna Malik

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A jako Elblążanin mieszkający w obrębie starówki zauważyłem że nic gorszego nie ma do porównywania z innymi miastami czy państwami bo sukcesem naszym jest to że nie jest tak samo jak np w Warszawie czy innych państwach. Każdy ma swoją duszę i dajmy jej żyć własnym szlakiem. Dodam że Elbląg leży blisko Zatoki Gdańskiej, Mierzeji Wiślanej i mieszkańcy w piękną słoneczną pogodę jadą nad morze.
(2024.08.15)
Kamienice widzimy każdego dnia i każdej porze roku więc Turystów może dziwić spokój i pustka bo my też jesteśmy turystami i jedziemy np. nad morze ci jest dla wielu okazją do wypadu w weekendy.
(2024.08.15)

info

19  
  5
Elbląg jest od dawna turystycznie atrakcyjny. To wiesz sam. Funkcjonujesz na Starym Mieście to widzisz co i jak. Baza hotelowa ok plus Booking z prywatnymi apartamentami. Mityczny Gdańsk bywa sypialnią dla turystów z USA / Skandynawii ale szersze pakiety turystyczne uwzględniają w programie Kanał ostródzko-elbląski, Malbork, Frombork itd.
(2024.08.15)
Ilu obcokrajowców napotkała Redakcja w trakcie swojej sondy? Ja prywatnie w trakcie spacerów często gęsto miałem okazję zamienić parę słów z turystami z USA, Norwegii. Zachwyceni a to jak w sztuce marketingu. Zadowolony klient poleci Cię 10 innym. Czasem to kuriozum. Po atrakcje elbląskie jadą z Gdańska PKP do Elbląga bo tam mieli lądowanie - program dnia statek po kanale i pochylniach - transfer powrotny PKP do Gdańska. Amerykanie zachwyceni Polską - korzystają z ofert wypożyczalni aut - wysokiej klasy hoteli - bilety / atrakcje - zostawiają w regionie nie małe kwoty. Oferta żeglugowa Elbląg - Krynica Morska lub przekop to już w ogóle urośnie w najbliższych latach o xx%.
(2024.08.15)

info

18  
  3
A co turyści mają do roboty w Elblągu ? To miasto duchów, tu się nic nie dzieje, stąd ludzie tylko wyjeżdżają, a będzie tego jeszcze więcej Elbląg utraci w ogóle prawa miejskie. Taki Gdańsk, Warszawa, Poznań, Kraków, Katowice, Szczecin, no to to są miasta, a Elbląg, to zaledwie mieścina z dwiema remizami strażackimi na krzyż.
Wawa (2024.08.15)
Kanal ostrodzko-elblaski to gdzies w Polsce?
nie_halo (2024.08.15)
@Wawa - Wawa a ty już wyjechałeś? To po co się wypowiadasz. Jakby elblążanie chcieli, żeby Elbląg był Gdańskiem, Poznaniem albo Warszawą, to by się tam wyprowadzili.
(2024.08.15)
Czi sianowna redakcja widziała kiedy Warśiawę? No to możie by cias? Moja Warszawa to jest miasto a, nie jakiś tam Elbląg.
ix8888 (2024.08.15)
@Wawa - To po co tu siedzisz i marudzisz ?
(2024.08.15)
Jestem tego samego zdania
(2024.08.15)